Ta strona używa ciasteczek, dowiedz się więcejOK
Najważniejsze to wiedzieć czego się chce
2012-12-02
Z Katarzyną Pełczyńską-Nałęcz rozmawiają Zbigniew Rokita i Ziemowit Szczerek

NOWA EUROPA WSCHODNIA: W jaki sposób Polska i Niemcy mogą współdziałać w prowadzeniu polityki wschodniej?

KATARZYNA PEŁCZYŃSKA-NAŁĘCZ: Mamy tutaj dwa wymiary. Pierwsze pytanie dotyczy tego jakie wspólne interesy posiadamy, a drugie – znacznie szersze – jak daleko powinna sięgać współpraca. Zaczynając od drugiej kwestii, ta współpraca jest bardzo ważna i nawet tam gdzie się różnimy powinniśmy z Niemcami rozmawiać, bo Berlin jest dziś dla nas kluczowym partnerem pod każdym względem jeśli chodzi o politykę wschodnią. Podkreślam – nawet tam, gdzie się nie zgadzamy.

Co się tyczy zbieżności interesów, sytuacja różni się w zależności od kraju. W przypadku Białorusi, Ukrainy, Mołdawii i Gruzji – najważniejszych z polskiej perspektywy krajów Partnerstwa Wschodniego – rzeczywiście mamy podobne interesy.

 

Czy Polska ma zdefiniowane interesy na kierunku wschodnim?

Tam, gdzie było to możliwe zostały zdefiniowane, ale świat się dziś zmienia bardzo szybko. Określanie tych interesów to proces, a nie punktowe działanie – to co dziś jest korzystne, kolejnego dnia może być już dla nas szkodliwe. Musimy nieustannie sprawdzać jakie konsekwencje polityczne, gospodarcze czy prawne będą miały dla nas dane decyzje. Tę pracę trzeba prowadzić na bieżąco. Często myśli się co zrobić wobec Białorusi czy Ukrainy, ale jednocześnie zapomina się na samym początku określić, gdzie leżą nasze interesy.

 

To zrozumiałe, że dzieje się to na bieżąco, ale czy jesteśmy w stanie nakreślić, jakie są długoterminowe cele polskiej polityki wschodniej wobec Rosji?

Przede wszystkim dalsze zwiększanie wymiany handlowej i tworzenie dobrych warunków do kontynuowania tego procesu. Ponadto aktywny udział Polski w europejskiej polityce wobec Rosji, dialog historyczny czy intensyfikacja współpracy z tamtejszym społeczeństwem. Istnieją też doraźne cele bilateralne: oczywiście nadal w agendzie znajduje się problem katastrofy smoleńskiej. Sytuacja w Unii Europejskiej i Rosji jest niezwykle dynamiczna więc teraz i zresztą nigdy nie powinniśmy stawiać sobie sztywnych celów.

 

Co polska dyplomacja robi, żeby odzyskać wrak samolotu rozbitego w Smoleńsku?

Stosujemy wszystkie możliwe środki – noty dyplomatyczne, upomnienia odnośnie not, rozmowy, wracamy do tego problemu przy różnych okazjach. Strona rosyjska powiedziała, że wrak wróci do Polski i to nie podlega dyskusji, a ministerstwo spraw zagranicznych uważa, że powinien wrócić jak najszybciej.

 

Czy przeświadczenie o słuszności celów, które Pani Minister zarysowała jest na tyle silnie zakorzenione wśród polskich elit politycznych, że nawet w przypadku wygranej w wyborach parlamentarnych innej siły politycznej zostaną one zachowane? Czy rzeczywiście są fundamentalne?

Wraz ze zmianą rządu można się spodziewać, zmiany nawet jeśli nie celów to być może akcentów. To cecha demokratycznego systemu.

 

Pracowała Pani w Ośrodku Studiów Wschodnich. W tym kontekście chcielibyśmy zapytać czy korzysta Pani nadal z doświadczenia i analiz polskich think-tanków, ośrodków eksperckich?

Sporo czytam, również to co publikuje się w Nowej Europie Wschodniej, Ośrodku Studiów Wschodnich czy Polskim Instytucie Studiów Międzynarodowych. Często spotykam się ze specjalistami, dzwonię do ekspertów, zapraszam ich do ministerstwa i tak dalej. Co prawda, decyzja i odpowiedzialność polityczna koniec końców i tak leżeć będzie po stronie rządu, ale baza ekspercka powinna być jak najszersza.

 

 

Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz jest wiceministrem spraw zagranicznych RP. Wieloletni pracownik Polskiej Akademii Nauk i Ośrodka Studiów Wschodnich, politolog i znawca problematyki wschodnioeuropejskiej.


Powrót
Najnowsze

Wiatr zmiany

06.07.2020
Olga Dryndova

 Słabnący paternalizm państwowy na Białorusi łączy się z niskim poczuciem zaufania do władz. Według badań z lat 2017–2018 jedynie około 40 procent Białorusinów ufało władzom państwowym, w tym 34 procent ministrom, a 33 procent władzom lokalnym.

 
Czytaj dalej

„Nas tu nie ma” czyli niesłyszalny głos białoruskiego środowiska LGBT

29.06.2020
Maxim Rust Nick Antipov Nasta Mancewicz Milana Levitskaya
Czytaj dalej

Kampania prezydencka na Białorusi: (nie)oczywiste wybory

26.06.2020
Maxim Rust Yahor Azarkevich
Czytaj dalej

Społeczeństwo obywatelskie na Białorusi już jest

21.06.2020
Czytaj dalej

Wakacyjna promocja na prenumeratę roczną NEW!

16.06.2020
Czytaj dalej

Zderzenie pamięci

08.06.2020
Kristina Smolijaninovaitė
Czytaj dalej

copyrights © 2010-2020 by Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu