Ta strona używa ciasteczek, dowiedz się więcejOK
Ostre kroki są potrzebne
2013-01-10
Z Ołehem Tiahnybokiem rozmawia Piotr Pogorzelski

PIOTR POGORZELSKI: Czy polski patriotyzm może być wzorem dla Ukraińców?

OŁEH TIAHNYBOK: Szczerze mówiąc, cieszyłbym się, gdyby Ukraińcy zachowywali się pod tym względem tak jak Polacy. W waszym kraju pierwszoklasiści uczą się na pamięć wierszyka Kto ty jesteś? Polak mały. Wystarczy wczytać się w ten utwór, by przekonać się, że to nic innego jak polski nacjonalizm. Zrozumiemy wówczas, że poglądy moje i Swobody są ukraińskim odpowiednikiem polskiego patriotyzmu. W Polsce nawet komunista kocha swoją ojczyznę, a na Ukrainie wciąż jest wielu polityków, którzy nie są patriotami ukraińskimi, ale na przykład rosyjskimi. U was to przecież nie do pomyślenia. 


Wiadomo, że w parlamencie jest wielu polityków o skrajnych poglądach, co może prowadzić do nieustających sporów. Czy nie wykorzysta tego Wiktor Janukowycz, starając się straszyć Ukraińców nacjonalistami i pokazać wyborcom, że to dobrze, iż ma on tak szerokie pełnomocnictwa?

Brakuje mi już sił, żeby odpowiadać na takie pytania. Skąd biorą się te wszystkie pomysły, że Janukowycz jest takim wielkim strategiem, który trzy lata przed wyborami prezydenckimi zaplanował, że zmierzy się z Tiahnybokiem w drugiej turze i wówczas zwycięży. Swoboda już wielokrotnie udowodniła, że nie jest i nie będzie dla nikogo postrachem. Albo te wymysły, że Partii Regionów jest na rękę mieć w parlamencie takich przeciwników, jakich będzie miała obecnie, że jesteśmy wygodniejsi niż opozycja poprzedniej kadencji, która nie była w stanie nic zrobić i tylko przekazywała co tydzień „niebieskim” kolejnego deputowanego. Spośród dwóch i pół tysiąca polityków Swobody zasiadających w lokalnych władzach nikt nie przeszedł do partii władzy. Sądzić należy po czynach, a nie po słowach.

  

Ołeh Tiahnybok jest przewodniczącym Ogólnoukraińskiego Zjednoczenia „Swoboda”. W latach 1998-2006 oraz ponownie od 2012 roku deputowany Rady Najwyższej.


 

Jest to fragment wywiadu, który ukazał się w najnowszym numerze Nowej Europy Wschodniej (styczeń-luty 2013): czytaj więcej w numerze!

Zaprenumeruj Nową Europę Wschodnią i przeczytaj więcej o najnowszym numerze!


 


Polecamy inne artykuły autora: Z Ołehem Tiahnybokiem rozmawia Piotr Pogorzelski
Powrót
Najnowsze

Płomień Braterstwa – bez Polaków czulibyśmy się dziś osamotnieni

22.08.2019
Mateusz Stachewicz Ołena Bodnar
Czytaj dalej

Gruzja: pełzająca aneksja

20.08.2019
Mateusz Kubiak
Czytaj dalej

Warszawa: Tych lat nie zapomni historia… Stosunki polsko-sowieckie w czasie II wojny światowej

19.08.2019
NEW
Czytaj dalej

Płomień Braterstwa – Szukanie łączników

16.08.2019
Sonia Knapczyk
Czytaj dalej

Obalić bolszewików

15.08.2019
Jan Pisuliński
Czytaj dalej

Schyłek putinizmu nie jest równoznaczny z perspektywą budowy demokracji

14.08.2019
Jadwiga Rogoża Krzysztof Popek
Czytaj dalej

copyrights © 2010-2017 by Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu