Ta strona używa ciasteczek, dowiedz się więcejOK
Pełczyńska-Nałęcz: mamy czyste sumienie
2013-04-23
zr

W wywiadzie, który ukaże się w najnowszym numerze „NEW”, Pełczyńska-Nałęcz mówi także o stosunkach polsko-rosyjskich: „Nie jest tak, że Rosja jest dla Polski tak ważnym partnerem ekonomicznym i politycznym, że dobre stosunki są warunkiem naszego dobrostanu. Polska jest w stanie funkcjonować nawet przy ochłodzonych stosunkach z Rosją”.

Zdaniem wiceminister Polska ma czyste sumienie, jeśli chodzi o politykę wobec krajów Europy Wschodniej: „Polska podjęła słuszną decyzję, uznając dwie dekady temu niezależność tych krajów; to było w naszym interesie. Uznaliśmy też, że nie chcemy tej niezależności ograniczać na naszą korzyść i podejmować żadnych działań z krajami trzecimi – na przykład z Rosją, nawet jeśli te działania byłyby dla nas doraźnie korzystne, ale mogłyby umniejszać niezależność naszych najbliższych sąsiadów. To nie znaczy, że te kraje nie zmarnotrawią tej niezależności. To tamtejsze elity i społeczeństwa ponoszą odpowiedzialność za decyzje. Polska może z czystym sumieniem powiedzieć, że nie zrobiliśmy nic, aby tę niezależność ograniczyć”.

Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz uważa: „Nie powinniśmy uznawać błędów i porażek naszych sąsiadów za własne. Czym innym jest przeanalizowanie tego, co zrobiliśmy i jakie popełniliśmy błędy, a inną rzeczą jest analiza tego, w jakim stopniu kraje Europy Wschodniej wykorzystały możliwości, które pojawiły się dzięki naszym działaniom. Jeśli chodzi o nas, to cele zostały postawione dobrze i podjęliśmy dużo skutecznych działań”.

Mówiąc o Partnerstwie Wschodnim wiceminister Pełczyńska-Nałęcz stwierdziła: „Jeśli kraje Europy Wschodniej chcą się z Unią Europejską stowarzyszać i to się zmaterializuje w najbliższych miesiącach, to Partnerstwo Wschodnie napełni się treścią. Jeśli zaś te kraje jednoznacznie powiedzą – stowarzyszenie z Unią Europejską nas nie interesuje, to ten program umrze. Ale to nie będzie porażka Partnerstwa Wschodniego, lecz decyzja strategiczna tych państw. Po stronie polskiej nic więcej nie mogło zostać zrobione. Naszym celem było uchylenie drzwi i przytrzymanie ich”.

 

Całość wywiadu Małgorzaty Nocuń i Andrzeja Brzezieckiego z Katarzyną Pełczyńską-Nałęcz w numerze 3-4 „Nowej Europy Wschodniej”, który ukaże się w maju.


Polecamy również: Najważniejsze to wiedzieć czego się chce - Z Katarzyną Pełczyńską-Nałęcz rozmawiają Zbigniew Rokita i Ziemowit SzczerekPowrót
Najnowsze

Płomień Braterstwa – bez Polaków czulibyśmy się dziś osamotnieni

22.08.2019
Mateusz Stachewicz Ołena Bodnar
Czytaj dalej

Gruzja: pełzająca aneksja

20.08.2019
Mateusz Kubiak
Czytaj dalej

Warszawa: Tych lat nie zapomni historia… Stosunki polsko-sowieckie w czasie II wojny światowej

19.08.2019
NEW
Czytaj dalej

Płomień Braterstwa – Szukanie łączników

16.08.2019
Sonia Knapczyk
Czytaj dalej

Obalić bolszewików

15.08.2019
Jan Pisuliński
Czytaj dalej

Schyłek putinizmu nie jest równoznaczny z perspektywą budowy demokracji

14.08.2019
Jadwiga Rogoża Krzysztof Popek
Czytaj dalej

copyrights © 2010-2017 by Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu