Ta strona używa ciasteczek, dowiedz się więcejOK
Pełczyńska-Nałęcz: mamy czyste sumienie
2013-04-23
zr

W wywiadzie, który ukaże się w najnowszym numerze „NEW”, Pełczyńska-Nałęcz mówi także o stosunkach polsko-rosyjskich: „Nie jest tak, że Rosja jest dla Polski tak ważnym partnerem ekonomicznym i politycznym, że dobre stosunki są warunkiem naszego dobrostanu. Polska jest w stanie funkcjonować nawet przy ochłodzonych stosunkach z Rosją”.

Zdaniem wiceminister Polska ma czyste sumienie, jeśli chodzi o politykę wobec krajów Europy Wschodniej: „Polska podjęła słuszną decyzję, uznając dwie dekady temu niezależność tych krajów; to było w naszym interesie. Uznaliśmy też, że nie chcemy tej niezależności ograniczać na naszą korzyść i podejmować żadnych działań z krajami trzecimi – na przykład z Rosją, nawet jeśli te działania byłyby dla nas doraźnie korzystne, ale mogłyby umniejszać niezależność naszych najbliższych sąsiadów. To nie znaczy, że te kraje nie zmarnotrawią tej niezależności. To tamtejsze elity i społeczeństwa ponoszą odpowiedzialność za decyzje. Polska może z czystym sumieniem powiedzieć, że nie zrobiliśmy nic, aby tę niezależność ograniczyć”.

Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz uważa: „Nie powinniśmy uznawać błędów i porażek naszych sąsiadów za własne. Czym innym jest przeanalizowanie tego, co zrobiliśmy i jakie popełniliśmy błędy, a inną rzeczą jest analiza tego, w jakim stopniu kraje Europy Wschodniej wykorzystały możliwości, które pojawiły się dzięki naszym działaniom. Jeśli chodzi o nas, to cele zostały postawione dobrze i podjęliśmy dużo skutecznych działań”.

Mówiąc o Partnerstwie Wschodnim wiceminister Pełczyńska-Nałęcz stwierdziła: „Jeśli kraje Europy Wschodniej chcą się z Unią Europejską stowarzyszać i to się zmaterializuje w najbliższych miesiącach, to Partnerstwo Wschodnie napełni się treścią. Jeśli zaś te kraje jednoznacznie powiedzą – stowarzyszenie z Unią Europejską nas nie interesuje, to ten program umrze. Ale to nie będzie porażka Partnerstwa Wschodniego, lecz decyzja strategiczna tych państw. Po stronie polskiej nic więcej nie mogło zostać zrobione. Naszym celem było uchylenie drzwi i przytrzymanie ich”.

 

Całość wywiadu Małgorzaty Nocuń i Andrzeja Brzezieckiego z Katarzyną Pełczyńską-Nałęcz w numerze 3-4 „Nowej Europy Wschodniej”, który ukaże się w maju.


Polecamy również: Najważniejsze to wiedzieć czego się chce - Z Katarzyną Pełczyńską-Nałęcz rozmawiają Zbigniew Rokita i Ziemowit SzczerekPowrót
Najnowsze

Okiem Kremla: jak Polska fałszuje historię

03.01.2020
Karolina Blecharczyk
Czytaj dalej

Kraków: Polacy w Petersburgu na przełomie XIX i XX wieku

29.12.2019
NEW
Czytaj dalej

Wojtyła, czyli prometeizm w Watykanie

27.12.2019
Cornelius Ochmann
Czytaj dalej

Gazprom – rosyjski gigant na progu zmian

22.12.2019
Marek Budzisz
Czytaj dalej

Rusza nabór do Akademii Ziem Zachodnich i Północnych

19.12.2019
NEW
Czytaj dalej

Gacharia sucharia i kurczaki, czyli o kolejnym miesiącu antyrządowych protestów w Gruzji

19.12.2019
Daria Szlezyngier
Czytaj dalej

copyrights © 2010-2017 by Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu