Ta strona używa ciasteczek, dowiedz się więcejOK
Dyplomacja polska w I wojnie światowej
2013-11-27
zr

Podczas spotkania, prowadzonego przez dr Pawła Liberę („Mówią Wieki”, IH PAN) autor odsłoni kulisy i tajemnice służby dyplomatycznej oraz postara się odpowiedzieć na pytanie, czym właściwie jest sztuka dyplomacji. Opowie o formowaniu się polskiej służby zagranicznej u zarania II RP, a także o metodach uprawiania dyplomacji w tych niezwykle trudnych czasach. Po spotkaniu będzie można zdobyć autograf autora na książkach Dyplomacja polska w I wojnie światowej oraz Protokół dyplomatyczny i ceremoniał państwowy II RP.


O książce Dyplomacja polska w I wojnie światowej

W najnowszym opracowaniu autor na podstawie wnikliwych badań źródeł i studiów literatury przedmiotu ukazuje zarówno formowanie się struktur dyplomacji polskiej i resortu spraw zagranicznych II Rzeczypospolitej, jak i sylwetki ludzi – często wybitnych, pełnych energii, wielostronnie wykształconych – którzy z pasją się w tę pracę zaangażowali. To dzięki nim na nowo zaistniała polska polityka zagraniczna – prowadzona najpierw przez naród pozbawiony własnego państwa i dążący do jego przywrócenia, później przez raczkujące państwo.

Przedmiotem rozważań autora jest droga od akcji zagranicznej Naczelnego Komitetu Narodowego do Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Warszawie i własnej reprezentacji na konferencji pokojowej w Paryżu – zakorzenienie polskiej służby zagranicznej w „państwowotwórczych” pracach Naczelnego Komitetu Narodowego, Tymczasowej Rady Stanu, Rady Regencyjnej i paryskiego Komitetu Narodowego Polskiego.

Niewątpliwą wartość książki stanowią archiwalne zdjęcia i ilustracje oraz skany dokumentów państwowych i gazet. Oprócz indeksu nazwisk i bogatej bibliografii publikacja zawiera dwa aneksy: spis pracowników MSZ z podziałem na funkcje i wydziały ze stycznia 1919 roku, a także o rok późniejszą listę przedstawicielstw dyplomatycznych RP.


O autorze

Doktor Janusz Sibora – pracownik naukowy Uniwersytetu Gdańskiego (Instytut Historii, Instytut Filozofii, Socjologii i Dziennikarstwa). Badacz dziejów polskiej służby zagranicznej oraz dziejów dyplomacji, szczególnie organizacji służb zagranicznych i techniki pracy dyplomatycznej; autor książek Narodziny polskiej dyplomacji u progu niepodległości (Wydawnictwo Sejmowe, 1998) oraz Protokół dyplomatyczny i ceremoniał państwowy II RP (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych, 2011). Popularyzator nauki, autor audycji popularnonaukowych w Polskim Radio, Radio TOK FM, RMF FM i Radio Watykańskim, komentator dla TVN24, Polsat News, TVP Info, TVP 2, TVN i Polsat.

 


Powrót
Najnowsze

W poszukiwaniu złotego wieku  

22.05.2020
Ola Hnatiuk
Czytaj dalej

Rozmowa online z Olą Hnatiuk. Koniec złotego wieku?

20.05.2020
Czytaj dalej

Nowa Europa Wschodnia 1-2/2020 - Zapowiedź

12.05.2020
Czytaj dalej

Życzenia świąteczne

10.04.2020
Czytaj dalej

Okiem Kremla: jak Polska fałszuje historię

03.01.2020
Karolina Blecharczyk
Czytaj dalej

Kraków: Polacy w Petersburgu na przełomie XIX i XX wieku

29.12.2019
NEW
Czytaj dalej

copyrights © 2010-2020 by Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu