Ta strona używa ciasteczek, dowiedz się więcejOK
Protesty na Ukrainie: relacja NEW
2013-12-01
Zbigniew Rokita

NEW! Livestream z Majdanu!: http://www.ustream.tv/channel/spilno-tv

Sytuacja się ustabilizowała.


NEW! 22:26 Bronisław Komorowski na konferencji prasowej:


Nie bez przyczyny informację o możliwości wprowadzenia stanu wyjątkowego w tym kraju podała agencja rosyjska. To powinno stanowić przestrogę nie tylko na Ukrainie ale i w Polsce i w UE


NEW! 22:00 Paweł Pieniążek, współpracownik NEW, czuje się dobrze. Pobity przez Berkut podczas obserwowania zajść pod Administracją Prezydenta powiedział PAP:

 


Milicja zaczęła rozganiać tam ludzi, którzy rzucali kamieniami. W pewnym momencie, kiedy myślałem, że poleciał gaz, zatrzymałem się i kucnąłem, żeby zakryć twarz szalikiem. Dobiegł do mnie Berkut i mimo, że pokazałem legitymację z wielkim napisem prasa , dostałem pałą kilka razy, najmocniej w tył głowy. Zacząłem uciekać, cały czas byłem walony pałami, a kiedy wydostałem się z tego korytarza, dziewczyna, dziennikarka ekipy stacji telewizyjnej "Ukraina", opatrzyła mnie na szybko, a potem szukałem karetki.

NEW! 21:22 Wicedyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich Adam Eberhardt na Twitter:

Spiker ukraińskiego parlamentu, wierny żołnierz Janukowycza, Rybak apeluje o okrągły stół. Pierwsza dobra wiadomość.21:10 Będący na miejscu współpracownik NEW Piotr Andrusieczko pisze na Facebook:

Pytanie sprzed kilku tygodni "podpiszą, czy nie", zamieniło "wprowadzą stan wyjątkowy, czy nie"?

Na kijowskim Majdanie powstaje miasteczko namiotowe: postawiono już kilkadziesiąt namiotów.

Protestujący organizują się przed internet, ci którzy przyjechali do Kijowa z innych miast na protesty mogą znaleźć za pomocą Twittera, Facebooka bądź Vkontakte Kijowian oferujących bezpłatny nocleg.

A tymczasem inni...


Fot. Euromaidan, Twitter.com

Fot. Euromaidan, Twitter.com

 

20:01 Tłum zaatakował oddział Berkutu, który przeszedł pod pomnik Lenina na kijowskim Bulwarze Szewczenki. Tłum rzucał kamieniami i kijami. Berkut odpowiedział gazem łzawiącym.

Tłum oparł drabinę o pomnik Lenina i starał się go obalić. W starciach zostało rannych dwóch milicjantów.

 

 
Pomnik Lenina w centrum Kijowa, fot. Piotr Andrusieczko
 

NEW!
Przed opanowanym przez demonstrantów i opozycję budynkiem kijowskiem Rady Miejskiej wywieszono tabliczkę Trybunał Rewolucyjny. Wnętrze Rady Miejskiej na chwilę obecną na fotografii.


 
Fot. via Twitter @kulybyshev


NEW! Na Majdanie zebrało się już około 200 tysięcy osób. 

18:38 Według ostatnich informacji Departamentu Zdrowia kijowskiej administracji 22 osoby odniosły dziś rany i wymagały pomocy medycznej. W budynku kijowskiej administracji opozycja planuje prędkie zwołanie zebrania.

18:17 Wołodymyr Łytwyn, szef parlamentarne komisji bezpieczeństwa, wzywa do zwołania nadzwyczajnej sesji parlamentu, gdzie Janukowycz i Azarow mają wytłumaczyć się z użycia siły.

17:00 Na kijowskim Majdanie Niezależności zebrało się około 100 tysięcy osób, a do późnego wieczora oczekuje się przybycia kolejnych 200 tysięcy (choć według niektórych szacunków już teraz w centrum Kijowa zgromadziło się 300-500 tysięcy). Na Facebooku już ponad 100 tysięcy osób przekazuje sobie informacje o Euromajdanie. Do Kijowa napływają ludzie z innych miast, choć skala tego ruchu jest póki co trudna do oszacowania. We Lwowie, gdzie zgromadziło się dziś około 50 tysięcy osób, zabrakło już biletów na pociągi do Kijowa. Temperatura w Kijowie wynosiła o 19 miejscowe czasu 4 stopnie (jednak jak napisał jeden z czytelników NEW na Facebook:
„stale rośnie”).Fot. Polskie Radio/ Piotr Pogorzelski


Fot. Polskie Radio/ Piotr Pogorzelski

Fot. Polskie Radio/ Piotr Pogorzelski

Fot. Polskie Radio/ Piotr Pogorzelski


Aktywnie w protesty włączyła się opozycja – głównie trzy główne ukraińskie partie: Batkiwszczyna Arsenija Jaceniuka, Swoboda Ołeha Tiahnyboka oraz UDAR Witalija Kliczki (w Kijowie pojawił się również Jarosław Kaczyński). Tiahnybok wezwał do strajku generalnego (kilka dni temu m.in. dwie główne ukraińskie uczelnie ogłosiły już strajk), a Jaceniuk powiedział stojąc na autobusie: „Nasz plan jest jasny: to nie jest demonstracja, ani reakcja. To rewolucja!”. Wśród zebranych dominują hasła o dymisji prezydenta i rządu oraz o rozpisaniu przedterminowych wyborów. W tłumie szybko roznoszą się plotki, m.in. dotyczące ucieczki prezydenta, czy zgody na wypuszczenie Julii Tymoszenko. Opozycja informuje, że prezydent zamierza wprowadzić stan wyjątkowy.


Ukraińcy zatrzymują autobus z milicją (autor: Piotr Andrusieczko)

Najdramatyczniejsze wydarzenia rozgrywają się w stolicy. Przed budynkiem prezydenckiej administracji na ulicy Bankowej doszło do starć przy próbie zajęcia budynku przez zamaskowanych demonstrantów (do tego celu wykorzystali m.in. buldożer). Siły bezpieczeństwa odpowiedziały gazem łzawiącym i granatami hukowymi, wybuchło również kilka bomb nieznanego pochodzenia. Opozycja uznała te zajścia za prowokację i odcięła się od nich: Kliczko powiedział: „Na Bankowej są dresiarze, nie nasi zwolennicy”.

Fot. Polskie Radio/ Piotr Pogorzelski

Fot. Polskie Radio/ Piotr Pogorzelski

Pojawiają się także doniesienia o zajęciu przez demonstrujących siedziby kijowskich władz. Do bójek i większych starć dochodziło również w innych miejscach. Według danych ukraińskiego MSW rannych do tej pory zostało 100 milicjantów. Rany odnieśli również m.in. polscy dziennikarze Tomasz Piechal i Paweł Pieniążek. Najprawdopodobniej będzie dochodziło do prowokacji ze strony władz. Jak donosi korespondent „Gazety Wyborczej” Tomasz Bielecki: „Po bocznych ulicach w okolicach Majdanu chodzą zamaskowani młodzi ludzie, którzy nagle z plecaków wyciągają pałki i tłuką szyby, To prowokatorzy współpracujący z Berkutem. Wyglądają na kiboli”. Na profilu Euromajdanu na Facebook czytamy: „не піддавайтесь на провокації!!!НЕ ЗАСТОСОВУВАТИ СИЛУ ПРОТИ МІЛІЦІЇ” (z ukr.: „nie dajcie się sprowokować!!! NIE BĄDŹCIE AGRESYWNI WOBEC MILICJANTÓW”).

Walki toczą się także w cyberprzestrzeni: hakerzy przez większość dnia blokowali witryny internetowe prezydenta oraz ministerstwa spraw wewnętrznych, które kontroluje jednostki wykorzystywane do tłumienia zamieszek oraz milicję (w sumie ponad 300 tysięcy osób).


Samochodowy majdan: ukraińscy kierowcy solidaryzują się z protestującymi (autor: Piotr Andrusieczko)

Doszło też do dymisji na najwyższym szczeblu. Według agencji Interfax wczoraj do dymisji podał się zajmujący od początku kadencji Wiktora Janukowycza szef prezydenckiej administracji i jeden z najważniejszych polityków w państwie, Serhij Lowoczkin. Dziś w jego ślady poszedł szef kijowskiej milicji.


Protesty trwają również w innych ukraińskich miastach (m.in. we Lwowie, Dniepropietrowsku, Odessie czy Charkowie, a więc również na tradycyjnie popierającym Partię Regionów wschodzie kraju). Lwowska milicja odmówiła wykonania rozkazu o rozpędzeniu tamtejszych manifestujących.

Protesty zintensyfikowały się po rozbiciu demonstracji w nocy z piątku na sobotę przez oddziały Berkutu, w wyniku których kilkadziesiąt osób trafiło do szpitali, niewykluczone, że jedna osoba także umarła. Wielu Ukraińców czuje się poniżonych zarówno brutalnym potraktowaniem mitingujących, jak i autorytarną decyzją Wiktora Janukowycza o niepodpisywaniu umowy stowarzyszeniowej oraz braku wytłumaczenia tej decyzji.

Fot. Piotr Andrusieczko


Reagują polskie władze: Donald Tusk zwołał specjalne posiedzenie rządu, a na Twitterze napisał: „Polacy powinni być zjednoczeni w sprawie Ukrainy. Dziękuję za wspólny i mocny głos w Kijowie Jacka Protasiewicza i Jarosława Kaczyńskiego”. Wcześniej do złożenia wyjaśnień odnośnie zajść w nocy z piątku na sobotę wezwano ambasadora Ukrainy w Polsce. Ambasador w swoim oświadczeniu poinformował m.in., że nie można wykluczyć wcześniejszych wyborów.

 

Zbigniew RokitaFot. Piotr Andrusieczko

Milicja używa gazu łzawiącego (Fot. Piotr Andrusieczko)

Fot. Piotr Andrusieczko

Buldożer przed Administracją Prezydenta (Fot. Piotr Andrusieczko)

Powrót
Najnowsze

W poszukiwaniu złotego wieku  

22.05.2020
Ola Hnatiuk
Czytaj dalej

Rozmowa online z Olą Hnatiuk. Koniec złotego wieku?

20.05.2020
Czytaj dalej

Nowa Europa Wschodnia 1-2/2020 - Zapowiedź

12.05.2020
Czytaj dalej

Życzenia świąteczne

10.04.2020
Czytaj dalej

Okiem Kremla: jak Polska fałszuje historię

03.01.2020
Karolina Blecharczyk
Czytaj dalej

Kraków: Polacy w Petersburgu na przełomie XIX i XX wieku

29.12.2019
NEW
Czytaj dalej

copyrights © 2010-2020 by Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu