Ta strona używa ciasteczek, dowiedz się więcejOK
Koniec sztuczności
2010-10-19
Łukasz Jasina
„Na Kowno” jeszcze nasza armia nie idzie. Elitarny oddział „Żelaznego wilka” też nie planuje odbicia miejsc pamięci Aleksandrasa Barauskasa w Sejnach. Niemniej stosunki polsko-litewskie się pogorszyły i pojednawcze mantry tego faktu nie zmienią.

Od kilku miesięcy w polskiej publicystyce narasta fala artykułów nieprzychylnych wobec polityki władz litewskich. Nie dotyczy ona wyłącznie problemów zamieszkujących ten kraj Polaków. Nieprzyjazne traktowanie polskiego kapitału, obecnego na Litwie głównie pod postacią Możejek, i odczuwane przez polskich negocjatorów wrażenie nieuczciwości ich litewskich partnerów pogłębiają kryzys.

Pogorszenie stosunków polsko-litewskich po raz pierwszy sprowokowało polską klasę rządzącą do odejścia od poprawności politycznej. Pomimo kolejnych wizyt polskich prezydentów na Litwie w minionym roku (w tym symbolicznej – ostatniej – Lecha Kaczyńskiego i pierwszej Bronisława Komorowskiego) i pobytów prezydent Litwy Dalii Grybauskaitė w naszym kraju, komentarze pod adresem strony przeciwnej są coraz ostrzejsze.

Niektórzy analitycy o poglądach prawicowych nie krępują się określać litewskiej pani prezydent mianem polityka prorosyjskiego. Nawet publicyści bardziej umiarkowani nie wstydzą się już wypominania Litwinom działań – jak ograniczanie praw mniejszości polskiej na Litwie – które można uznać za nieco nacjonalistyczne i nie do końca licujące z unijnymi zwyczajami.

Przez ostatnich kilka lat polscy politycy wierzyli w dobrą wolę strony litewskiej. Dobry kontakt, jaki miał z nimi Valdas Adamkus, także pomagał w gojeniu ran. Teraz sentyment jest wypierany przez bezwzględne myślenie o narodowych interesach. Wilno nie jest dla Warszawy wymarzonym partnerem. Pomimo starań, wzajemne relacje nie przynoszą stronie polskiej zamierzonych rezultatów. Trudno oczywiście ocenić straty ponoszone przez stronę litewską, ale polskie sentymenty poniosły klęskę.

Powrót
Najnowsze

Polskie „chamy” i ukraińskie „pany”. Rewolucja na rynku pracy?

03.06.2020
Dariusz Szymczycha
Czytaj dalej

Ukraińskie kino. Dzieje sukcesu pewnej reformy

29.05.2020
Andrij Lubka
Czytaj dalej

W poszukiwaniu złotego wieku  

22.05.2020
Ola Hnatiuk
Czytaj dalej

Rozmowa online z Olą Hnatiuk. Koniec złotego wieku?

20.05.2020
Czytaj dalej

Nowa Europa Wschodnia 1-2/2020 - Zapowiedź

12.05.2020
Czytaj dalej

Życzenia świąteczne

10.04.2020
Czytaj dalej

copyrights © 2010-2020 by Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu