Ta strona używa ciasteczek, dowiedz się więcejOK
Blog Justyna Prus-Wojciechowska

była korespondentką „Rzeczpospolitej” w Moskwie, obecnie w Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia. Ogólnie rzecz biorąc - od dłuższego czasu nie jest w stanie wydostać się z matni spraw polsko-wschodnich.

Putin "zaprasza" gejów i lesbijki
2014-01-20
Justyna Prus-Wojciechowska

Media polskie dość pobieżnie zacytowały kilka wypowiedzi rosyjskiego prezydenta z dużego wywiadu udzielonego rodzimym i zagranicznym mediom w przededniu Olimpiady (cały wywiad można znaleźć tu), w którym między innymi zapewnia, że geje i lesbijki nie powinni się obawiać wizyty w Rosji. Dowiadujemy się zatem, że Putin lubi Eltona Johna, a „miliony Rosjan szczerze go kochają, pomimo orientacji seksualnej". A sam prezydent Rosji ma znajomych gejów i utrzymuje z nimi „przyjacielskie relacje".

Warto jednak dokładniej wczytać się w wynurzenia Władimira Putina na temat homoseksualizmu.

„Nie podejmę się odpowiedzi na pytanie, czy ludzie homoseksualistami się rodzą, czy się nimi stają. To nie jest sfera moich zainteresowań zawodowych i po prostu nie mogę kompetentnie odpowiedzieć".

„Chcę zwrócić państwa uwagę na to, że w Rosji nie ma odpowiedzialności karnej za nietradycyjną orientację, w odróżnieniu od więcej niż jednej trzeciej państw świata. 70 krajów za homoseksualizm przewiduje odpowiedzialność karną, w siedmiu państwach z tych 70 za homoseksualizm grozi kara śmierci"

„W Związku Sowieckim homoseksualizm był karany, dzisiaj w Rosji – nie jest. Wszyscy są u nas równi (…). Niedawno przyjęta została u nas ustawa, zakazująca propagandy i to nie tylko homoseksualizmu, ale propagandy homoseksualizmu i nadużyć seksualnych wobec dzieci. Ale to nie ma nic wspólnego z prześladowaniem ludzi za orientację seksualną. To zupełnie różne rzeczy".

Co do stanowiska cerkwi prawosławnej, która ostro potępia homoseksualizm, a z której ostatnio popłynął nawet apel o penalizację homoseksualizmu: „(…) zdanie cerkwi to jedno, a zdanie państwa – to drugie. Cerkiew jest oddzielona od państwa".

Na uwagę rosyjskiego dziennikarza, że ustawa o propagandzie jest niezrozumiała, nie wiadomo, o co w niej chodzi: „Ale dlaczego? Proszę uważnie przeczytać i zobaczyć jak się nazywa. „O zakazie propagandy pedofilii i homoseksualizmu"(…). W niektórych państwach, w tym także w Europie, publicznie mówi się na przykład o możliwości legalizacji pedofilii. Publicznie, dyskutują o tym w parlamentach (…). Moje osobiste stanowisko jest takie, że społeczeństwo powinno chronić swoje dzieci, chociażby po to, by móc się rozmnażać w oparciu o bazę własną, a nie tylko dzięki imigrantom".

Dlatego, tłumaczy prezydent Putin, Rosja inwestuje ogromne środki w programy mające na celu poprawę sytuacji demograficznej. „W tym roku po raz pierwszy liczba urodzeń była wyższa niż liczba zgonów". Trzeba robić wszystko, by „naród rosyjski i inne narody Federacji Rosyjskiej rozwijały się i miały perspektywy historyczne. A wszystko, co nam przeszkadza, trzeba „wyczyścić". Trzeba to zrobić współczesnymi, humanitarnymi metodami, nikogo nie obrażając i nie robiąc z innych ludzi drugiej kategorii".

„Uważam, że ta ustawa nikogo nie krzywdzi. Mało tego, ludzie o nietradycyjnej orientacji nie mogą się u nas czuć ludźmi drugiej kategorii, bo nie są w żaden sposób dyskryminowani: ani pod względem profesjonalnym, kariery zawodowej, ani z punktu widzenia odbioru społecznego (…). Myślę, że takie zupełnie demokratyczne podejście do ludzi o nietradycyjnej orientacji, obejmujące ochronę naszych dzieci i przyszłego rozwoju demograficznego, jest optymalne."

„W niektórych stanach USA, na przykład w Teksasie i jeszcze gdzieś, w trzech stanach, do dzisiaj homoseksualizm jest przestępstwem. I jakoś o tym nikt nie mówi, a o nas tak, chociaż u nas nie ma za to odpowiedzialności karnej. I co to jest, jeśli nie próba powstrzymywania? To fundament poprzedniego, starego myślenia i to jest złe".

 

Tako rzecze Władimir Putin. Komentarz wydaje mi się zbędny.Powrót
Najnowsze

Polskie „chamy” i ukraińskie „pany”. Rewolucja na rynku pracy?

03.06.2020
Dariusz Szymczycha
Czytaj dalej

Ukraińskie kino. Dzieje sukcesu pewnej reformy

29.05.2020
Andrij Lubka
Czytaj dalej

W poszukiwaniu złotego wieku  

22.05.2020
Ola Hnatiuk
Czytaj dalej

Rozmowa online z Olą Hnatiuk. Koniec złotego wieku?

20.05.2020
Czytaj dalej

Nowa Europa Wschodnia 1-2/2020 - Zapowiedź

12.05.2020
Czytaj dalej

Życzenia świąteczne

10.04.2020
Czytaj dalej

copyrights © 2010-2020 by Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu