Ta strona używa ciasteczek, dowiedz się więcejOK
Majdan: odsłona trzecia
2014-02-01
Zbigniew Rokita

 

 

 

 

 

 

 

Sobota 12.00

Nowym przewodniczącym Rady Najwyższej wybrano Ołeksandra Turczynowa, bliskiego współpracownika Julii Tymoszenko i Arsenija Jaceniuka. Kandydować miał jeszcze Petro Poroszenko, ale ostatecznie odszedł od tego zamiaru.

Janukowycz nie zjawi się w Charkowie na zjeździe Partii Regionów. Nie wiadomo, gdzie przebywa prezydent.

 

Sobota 10.00

Odchodzą bliscy współpracownicy prezydenta. Wczoraj Rada Najwyższa zdymisjonowała Witalija Zacharczenkę, ministra spraw wewnętrznych, którego uznaje się za jedną z osób w najwyższym stopniu odpowiedzialnych za przelew krwi. Z funkcji ustąpił także Wołodymyr Rybak, przewodniczący parlamentu. Oficjalnym powodem jego decyzji ma być choroba. W Radzie Najwyższej deputowany Nikołaj Rudkowski złożył z kolei projekt ustawy o możliwości impeachmentu prezydenta.

Rada Najwyższa przyjęła również ustawę depenalizującą dwa artykuły Kodeksu Karnego dotyczące korupcji i nadużyć – numer 364 i 365. Z artykułu 365 skazana na 7 lat została Julia Tymoszenko, a depenalizacja umożliwiła wypuszczenie Tymoszenko. Doprowadzi to do znacznych przetasowań w opozycji i przebudowy sceny politycznej na Ukrainie.

Opozycja informuje, że Janukowycz udał się do Charkowa. Polskie Radio donosi: „Rezydencja prezydenta Wiktora Janukowycza w Kijowie nie jest już chroniona. Budynek wygląda na opuszczony. Po terenie swobodnie mogą się poruszać dziennikarze i kijowianie. (...) W piątek niezależne ukraińskie media podały informację, że Janukowycz wywiózł ze swojej rezydencji i biura Kijowa wszelkie cenne rzeczy i dokumenty". Jeden z ważniejszych opozycyjnych polityków, deputowany Batkiwszczyny Ołeksandr Turczynow dodał: „Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz, ministrowie oraz większość deputowanych rządzącej dotychczas Partii Regionów opuścili Kijów i nie wiadomo, gdzie się teraz znajdują". Z Partii Regionów masowo występują deputowani.  

Znaczna część ulicy nie jest zadowolona z kształtu wczorajszego porozumienia z Janukowyczem, które zakładało m.in. wcześniejsze wybory prezydenckie, przywrócenie konstytucji z 2004 roku oraz powołanie Rządu Jedności Narodowej.  Witalij Kliczko powiedział wczoraj: „Spędziłem tutaj, na Majdanie, dużo czasu, wiele nocy. Dziś po raz pierwszy nie mogłem wystąpić, ponieważ ludzie krzyczeli: nie chcieli mnie słuchać, bo uścisnąłem rękę Janukowyczowi i pozdrowiłem go". Kliczko przeprosił tych, których w ten sposób obraził i dodał krytykując pomysły dotyczące nowego natarcia przez siły Majdanu: „On nie poda się do dymisji, to niemożliwe. Trzeba myśleć o realnych krokach". Porozumienie budzi wątpliwości z wielu powodów: m.in. z powodu deklaracji Janukowycza, że wybory prezydenckie jest gotów zorgan


Powrót
Najnowsze

Medal Stulecia Niepodległości dla KEW

11.12.2018
NEW
Czytaj dalej

Rewolucja mentalna w Armenii

11.12.2018
Jan Brodowski Krzysztof Popek
Czytaj dalej

Plebiscyt na najlepszą historyczną książkę 2018 roku

11.12.2018
NEW
Czytaj dalej

Armenia: Ostateczne zwycięstwo „aksamitnej rewolucji”

10.12.2018
Kacper Ochman
Czytaj dalej

Żegnamy Ludmiłę Aleksiejewą

09.12.2018
Krzysztof Popek
Czytaj dalej

Oświadczenie Polsko-Ukraińskiego Forum Partnerstwa

09.12.2018
NEW
Czytaj dalej

copyrights © 2010-2017 by Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu