Ta strona używa ciasteczek, dowiedz się więcejOK
Rosja 2.0
2014-04-24
Tomasz Zawisko

Kreml przejął najpopularniejszy w Rosji i na Ukrainie serwis społecznościowy w VKontakte – oznacza to dostęp do danych osobowych i rozmów ponad 100 milionów osób.

 

„Rosja jest niekompatybilna z biznesem internetowym" – napisał 29-letni Paweł Durow, do niedawna dyrektor rosyjskiej sieci społecznościowej VKontakte, jego pomysłodawca i założyciel. Durow został właśnie zwolniony z posady dyrektora generalnego, o czym sam miał dowiedzieć się z telewizji. Założyciel VKontakte zdecydował się na emigrację i poinformował, że nie ma zamiaru wracać do kraju. To dla wielu jego fanów spore zaskoczenie, ponieważ jeszcze miesiąc temu na swoim profilu w serwisie napisał tekst pt. „7 powodów, aby pozostać w Rosji".

***

„Twórcze podejście do ograniczeń, to nasza cecha narodowa" – według Durowa to jeden z owych 7 powodów. Najlepszym tego przykładem jest jego serwis, który zdobył ogromną popularność w Rosji, Białorusi, Ukrainie, na Kaukazie, w Azji Centralnej, wśród rozproszonej po świecie rosyjskojęzycznej diaspory, a także wśród obcokrajowców związanych w jakiś sposób z rosyjskojęzyczną częścią świata. Sukces VKontakte (który pod względem popularności pobił na Ukrainie i w Rosji Facebooka), polega przede wszystkim na niezwykle swobodnym podejściu do praw autorskich i do wolności słowa. Na rosyjskim serwisie można nie tylko pochwalić się zdjęciami z wakacji i odbierać urodzinowe życzenia: w przeciwieństwie do Facebooka za pomocą VKontakte użytkownik uzyskuje dostęp do ogromnej bazy nielegalnej muzyki, filmów, zdjęć, pornografii, a także do wielu osób gotowych zaproponować nam najróżniejsze usługi (z seksualnymi włącznie).

***

„Utalentowani ludzie" i „bogactwa naturalne" to kolejne powody, dla których warto zostać w kraju. Utalentowanych ludzi kontrolujących od dzisiaj sieć społecznościową VKontakte jest dwóch: Igor Sieczin i Aliszer Usmanow. Obaj są związani z „bogactwami naturalnymi".

Usmanow to pochodzący z Uzbekistanu utalentowany szermierz, dawny reprezentant Związku Radzieckiego. Jego karierze kres położył wyrok, który otrzymał wraz z synem zastępcy szefa uzbeckiego KGB. Szczegóły czynu, którego dopuścił się Usmanow do dzisiaj owiane są tajemnicą, a jego przyjaźń z najważniejszą rodziną Uzbekistanu nie pomaga w jej wyjaśnieniu.  Dziś Usmanow to miliarder działający głównie w branży metalowej i medialnej, a także zaufany człowiek Władimira Putina.

Igor Sieczin był z kolei utalentowanym filologiem, specjalizował się w języku portugalskim – utalentowanym do tego stopnia, że KGB wysyłało go do krajów, gdzie toczyły się wojny domowe w których radziecka agentura brała czynny udział: do Mozambiku i Angoli. W Leningradzie Sieczin pracował w miejskiej administracji, gdzie poznał Władimira Putina i z którym wkrótce się zaprzyjaźnił. Dzisiaj jest on przede wszystkim prezesem Rosnieftu, a niektórzy uważają go za najbardziej wpływowego człowieka w Rosji, zaraz po Putinie.

***

„Niskie podatki" i „potencjał rozwoju" to kolejne powody, aby pozostać w Rosji. Niskie podatki jednak na nic się jednak nie zdały, kiedy pojawiła się polityka. Paweł Durow zanim został zwolniony, sprzedał swoje udziały w VKontakte (sugerował, że został do tego zmuszony).

Potencjał rozwoju wiąże się z istnieniem w Rosji wielu jeszcze niezagospodarowanych luk, a Durow swoim portalem jedną z nich zapełnił. Pozwoliło to rosyjskiemu Zuckerbergowi przez siedem i pół roku prowadzić serwis, jednak dziś musi się on przenieść do krajów w których podatki są wyższe, ale które potrafią za to zapewnić biznesowi bezpieczeństwo.

***

„Rosja dała światu wielu wielkich pisarzy, architektów, kompozytorów, artystów i uczonych" – to według Durowa szósty argument za pozostaniem w kraju. To prawda, Rosja to kraj wielu geniuszy, ale wielu z nich Rosja również wykończyła lub zmusiła do emigracji, a z dorobku rosyjskiej kultury można czerpać także za granicą.

Pozostaje więc ostatni argument Durowa: „piękne dziewczyny". To jednak już kwestia gustu.

 

Tomasz Zawisko


Polecamy inne artykuły autora: Tomasz Zawisko
Powrót
Najnowsze

Wiatr zmiany

06.07.2020
Olga Dryndova

 Słabnący paternalizm państwowy na Białorusi łączy się z niskim poczuciem zaufania do władz. Według badań z lat 2017–2018 jedynie około 40 procent Białorusinów ufało władzom państwowym, w tym 34 procent ministrom, a 33 procent władzom lokalnym.

 
Czytaj dalej

„Nas tu nie ma” czyli niesłyszalny głos białoruskiego środowiska LGBT

29.06.2020
Maxim Rust Nick Antipov Nasta Mancewicz Milana Levitskaya
Czytaj dalej

Kampania prezydencka na Białorusi: (nie)oczywiste wybory

26.06.2020
Maxim Rust Yahor Azarkevich
Czytaj dalej

Społeczeństwo obywatelskie na Białorusi już jest

21.06.2020
Czytaj dalej

Wakacyjna promocja na prenumeratę roczną NEW!

16.06.2020
Czytaj dalej

Zderzenie pamięci

08.06.2020
Kristina Smolijaninovaitė
Czytaj dalej

copyrights © 2010-2020 by Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu