Ta strona używa ciasteczek, dowiedz się więcejOK
Rosja 2.0
2014-04-24
Tomasz Zawisko

Kreml przejął najpopularniejszy w Rosji i na Ukrainie serwis społecznościowy w VKontakte – oznacza to dostęp do danych osobowych i rozmów ponad 100 milionów osób.

 

„Rosja jest niekompatybilna z biznesem internetowym" – napisał 29-letni Paweł Durow, do niedawna dyrektor rosyjskiej sieci społecznościowej VKontakte, jego pomysłodawca i założyciel. Durow został właśnie zwolniony z posady dyrektora generalnego, o czym sam miał dowiedzieć się z telewizji. Założyciel VKontakte zdecydował się na emigrację i poinformował, że nie ma zamiaru wracać do kraju. To dla wielu jego fanów spore zaskoczenie, ponieważ jeszcze miesiąc temu na swoim profilu w serwisie napisał tekst pt. „7 powodów, aby pozostać w Rosji".

***

„Twórcze podejście do ograniczeń, to nasza cecha narodowa" – według Durowa to jeden z owych 7 powodów. Najlepszym tego przykładem jest jego serwis, który zdobył ogromną popularność w Rosji, Białorusi, Ukrainie, na Kaukazie, w Azji Centralnej, wśród rozproszonej po świecie rosyjskojęzycznej diaspory, a także wśród obcokrajowców związanych w jakiś sposób z rosyjskojęzyczną częścią świata. Sukces VKontakte (który pod względem popularności pobił na Ukrainie i w Rosji Facebooka), polega przede wszystkim na niezwykle swobodnym podejściu do praw autorskich i do wolności słowa. Na rosyjskim serwisie można nie tylko pochwalić się zdjęciami z wakacji i odbierać urodzinowe życzenia: w przeciwieństwie do Facebooka za pomocą VKontakte użytkownik uzyskuje dostęp do ogromnej bazy nielegalnej muzyki, filmów, zdjęć, pornografii, a także do wielu osób gotowych zaproponować nam najróżniejsze usługi (z seksualnymi włącznie).

***

„Utalentowani ludzie" i „bogactwa naturalne" to kolejne powody, dla których warto zostać w kraju. Utalentowanych ludzi kontrolujących od dzisiaj sieć społecznościową VKontakte jest dwóch: Igor Sieczin i Aliszer Usmanow. Obaj są związani z „bogactwami naturalnymi".

Usmanow to pochodzący z Uzbekistanu utalentowany szermierz, dawny reprezentant Związku Radzieckiego. Jego karierze kres położył wyrok, który otrzymał wraz z synem zastępcy szefa uzbeckiego KGB. Szczegóły czynu, którego dopuścił się Usmanow do dzisiaj owiane są tajemnicą, a jego przyjaźń z najważniejszą rodziną Uzbekistanu nie pomaga w jej wyjaśnieniu.  Dziś Usmanow to miliarder działający głównie w branży metalowej i medialnej, a także zaufany człowiek Władimira Putina.

Igor Sieczin był z kolei utalentowanym filologiem, specjalizował się w języku portugalskim – utalentowanym do tego stopnia, że KGB wysyłało go do krajów, gdzie toczyły się wojny domowe w których radziecka agentura brała czynny udział: do Mozambiku i Angoli. W Leningradzie Sieczin pracował w miejskiej administracji, gdzie poznał Władimira Putina i z którym wkrótce się zaprzyjaźnił. Dzisiaj jest on przede wszystkim prezesem Rosnieftu, a niektórzy uważają go za najbardziej wpływowego człowieka w Rosji, zaraz po Putinie.

***

„Niskie podatki" i „potencjał rozwoju" to kolejne powody, aby pozostać w Rosji. Niskie podatki jednak na nic się jednak nie zdały, kiedy pojawiła się polityka. Paweł Durow zanim został zwolniony, sprzedał swoje udziały w VKontakte (sugerował, że został do tego zmuszony).

Potencjał rozwoju wiąże się z istnieniem w Rosji wielu jeszcze niezagospodarowanych luk, a Durow swoim portalem jedną z nich zapełnił. Pozwoliło to rosyjskiemu Zuckerbergowi przez siedem i pół roku prowadzić serwis, jednak dziś musi się on przenieść do krajów w których podatki są wyższe, ale które potrafią za to zapewnić biznesowi bezpieczeństwo.

***

„Rosja dała światu wielu wielkich pisarzy, architektów, kompozytorów, artystów i uczonych" – to według Durowa szósty argument za pozostaniem w kraju. To prawda, Rosja to kraj wielu geniuszy, ale wielu z nich Rosja również wykończyła lub zmusiła do emigracji, a z dorobku rosyjskiej kultury można czerpać także za granicą.

Pozostaje więc ostatni argument Durowa: „piękne dziewczyny". To jednak już kwestia gustu.

 

Tomasz Zawisko


Polecamy inne artykuły autora: Tomasz Zawisko
Powrót
Najnowsze

Książka Pawła Kowala nominowana do Nagrody Moczarskiego 2019

21.10.2019
NEW
Czytaj dalej

Protesty na Ukrainie – tymczasowy kryzys czy nowy Majdan?

21.10.2019
Marek Bogdan Kozubel
Czytaj dalej

Kaukaz a turecka inwazja w Syrii

17.10.2019
Mateusz Kubiak
Czytaj dalej

Gazprom – rosyjski gigant na progu zmian

16.10.2019
Marek Budzisz
Czytaj dalej

Warszawa: Tango śmierci. Spotkanie z Jurijem Wynnyczukiem i Bohdanem Zadurą

15.10.2019
NEW
Czytaj dalej

Donikąd. Podróże na skraj Rosji

14.10.2019
Michał Milczarek
Czytaj dalej

copyrights © 2010-2017 by Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu