Ta strona używa ciasteczek, dowiedz się więcejOK
Znowu ta sama płyta
2010-10-25
Paweł Pieniążek
Na początku roku ówczesna ukraińska premier Julia Tymoszenko groziła, że jeśli wybory prezydenckie zostaną sfałszowane, ona osobiście przyczyni się do powtórzenia wydarzeń z 2004 roku na Majdanie Niezależności, a nawet do jeszcze potężniejszego zrywu. Tymoszenko (w przeciwieństwie do zagranicznych obserwatorów) rzeczywiście uznała wybory za sfałszowane i przez jakiś czas nie uznawała ich wyników, ale skończyło się na grożeniu palcem – na „masowych” protestach pod sztandarem Bloku Julii Tymoszenko zebrało się raptem trzysta osób, co w świetle buńczucznych zapowiedzi wypadło dość komicznie. Było to do przewidzenia, bo Julia Tymoszenko w takim samym stopniu przyczyniła się do klęski rządów „pomarańczowym”, jak ich symbol – eksprezydent Wiktor Juszczenko. Pani premier, wyczuwając moment totalnego zmęczenia Juszczenką, uznała siebie za prawdziwą i jedyną ikonę ukraińskiej rewolucji – notabene z powodzeniem. Jednak było to pozorne zwycięstwo, bo pozyskując część „pomarańczowych” wyborców, Tymoszenko zamknęła się na wszystkich „biało-niebieskich” i wielu neutralnych, rozczarowanych sytuacją polityczną w kraju po 2004 roku.

Dlatego stosowanie tej samej retoryki wydaje się bez sensu i dowodzi takiego samego braku pomysłu na rządzenie jak w latach 2005-2010. Podczas obecnej kampanii wyborczej nikt nie dyskutuje o programach. Kandydaci standardowo przekrzykują się, kto i w jaki sposób zawinił. Rezultatem takiej polityki Tymoszenko będzie dalszy podział społeczeństwa na zwolenników „pomarańczowych”, „biało-niebieskich” i mających politykę gdzieś. Myślę, że nie będzie nadużyciem porównanie pod tym względem Tymoszenko do znienawidzonego ministra edukacji Dmytra Tabacznyka, który co jakiś czas podgrzewa atmosferę kontrowersyjnymi wypowiedziami, zawsze mającymi w tle spór rosyjsko-ukraiński – ostatnio uznał, że żaden ukraiński pisarz nie może równać się z Lwem Tołstojem czy Fiodorem Dostojewskim.

Na takich działaniach tracą obywatele i opozycja, bo chaos medialny uniemożliwia odróżnienie poważnych problemów od spamu. Sprawy wymagające wyjaśnienia mogą zostać odłożone na później, gdyż trzeba zająć się czymś wydumanym, co akurat pasuje koalicji. Na przykład, jeśli ktoś usłyszy, że charkowska Bat’kiwszczyna wykryła w swoim obwodzie trzynaście tysięcy dodatkowych kart do głosowania, zacznie się zastanawiać, ile w tym prawdy, a ile politycznej gry. Paradoksalnie największym przeciwnikiem Tymoszenko wydaje się być ona sama, bo wciąż stosuje te same nieskuteczne metody. W efekcie może przyczynić się do zwiększenia liczby obywateli niezainteresowanych polityką i umocnienia pozycji Partii Regionów.

Możemy być niemal pewni (choć żadnego scenariusza nie należy wykluczać), że „drugiego Majdanu” nie będzie – ani w tych, ani w następnych wyborach. Bo dla kogo Ukraińcy mają  wychodzić na ulice? Ostatni bohater rewolucji uzyskał śmieszny wynik (5,45 procent), gdy ubiegał się o reelekcję. Dwaj główni gracze na ukraińskim boisku politycznym – Wiktor Janukowycz i Julia Tymoszenko – różnią się jedynie „koszulkami”, natomiast styl i metody gry są te same. Nawet Arsenij Jaceniuk i Serhij Tihipko nie reprezentują żadnej nowej siły ani nowej jakości, lecz są częścią poprzedniego systemu – pierwszy był między innymi spikerem Rady Najwyższej, drugi stał na czele sztabu wyborczego podczas wyborów 2004 roku. Dlatego nie spodziewam się następnej rewolucji, podobnie jak walki lokalnych kandydatów na programy – choć to właśnie one powinny być głównymi bohaterami tych wyborów, a nie wszędobylskie gadające głowy.

Paweł Pieniążek

Polecamy inne artykuły autora: Paweł Pieniążek
Powrót
Najnowsze

Polskie „chamy” i ukraińskie „pany”. Rewolucja na rynku pracy?

03.06.2020
Dariusz Szymczycha
Czytaj dalej

Ukraińskie kino. Dzieje sukcesu pewnej reformy

29.05.2020
Andrij Lubka
Czytaj dalej

W poszukiwaniu złotego wieku  

22.05.2020
Ola Hnatiuk
Czytaj dalej

Rozmowa online z Olą Hnatiuk. Koniec złotego wieku?

20.05.2020
Czytaj dalej

Nowa Europa Wschodnia 1-2/2020 - Zapowiedź

12.05.2020
Czytaj dalej

Życzenia świąteczne

10.04.2020
Czytaj dalej

copyrights © 2010-2020 by Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu