Ta strona używa ciasteczek, dowiedz się więcejOK
Niespokojna Fergana
2014-05-09
Magdalena Gromek

Sztucznie podzielona i żyzna ziemia fergańska jest od dawna powodem konfliktów w Azji Centralnej. Tym razem pojawiły się poważne napięcia kirgisko-tadżyckie.

Na granicy tadżycko-kirgiskiej 7 maja ponownie doszło do konfliktu między obywatelami dwóch krajów. Rannych jest około 60 osób.

Do incydentu doszło na drodze łączącej tadżycką prowincją Sogd z położoną na terenie Kirgistanu tadżycką eksklawę Woruch. Konflikt zainicjować mieli pijani młodzi Kirgizi, którzy kamieniami obrzucili auto Tadżyka jadącego z tadżyckiego miasta Isfara do Woruchu.

Wkrótce zebrał się tłum Tadżyków i Kirgizów, którzy po słownych przepychankach rozpoczęli bójkę (w ruch poszła także broń myśliwska i kamienie). Według informatora Asia Plus Kirgizi już wcześniej tego dnia gromadzili oni kamienie przy drodze łączącej eksklawę Woruch z prowincją. Tłum został rozgoniony przez służby bezpieczeństwa obu państw – konieczne były strzały ostrzegawcze w powietrze.

Inny punkt widzenia prezentuje Fergana.ru. Według portalu to Tadżycy obrzucili auto Kirgiza kamieniami, a w bójce brało udział nawet 1500 obywateli obu krajów. Portal 24kg.org donosi zaś, że Tadżycy oprócz ataku kamieniami spalili również auto oraz okoliczny budynek. Od incydentu droga łącząca prowincję Sogd i eksklawę Woruch jest blokowana przez Kirgizów.

***

Napięcia na granicy tadżycko-kirgiskiej rozpoczęły się 11 stycznia. Doszło wówczas do sporu między pogranicznikami obu krajów. Tadżycy uważają, że Kirgistan próbował ograniczyć wwóz towarów do ich kraju przez ważne punkty graniczne w Dolinie Fergańskiej. W rezultacie napięć od stycznia do początku kwietnia granica była zamknięta.  Jeden z rozmówców Asii Plus twierdzi, że ograniczenia w handlu negatywnie wpływają na mieszkańców przygranicznych terenów, zarówno Tadżyków jak i Kirgizów: „W Kirgistanie starano się pokazać, że te ograniczenia sprawiły duże problemy tylko Tadżykistanowi. W Tadżykistanie ceny miały rzekomo podskoczyć kilkukrotnie, a kraj znaleźć się na granicy głodu. Kirgiskie media starają się stworzyć poczucie, że Tadżykistan jest całkowicie uzależniony od Kirgistanu" – powiedział.

Media kirgiskie nie informują jednak o tym, że ceny wzrosły także na kirgiskich terytoriach przygranicznych. Niektóre produkty importowane przez Kirgizów z tadżyckiej prowincji Sogd są obecnie niedostępne. Spadły ponadto ceny kirgiskiego węgla wydobywanego w prowincji Batken (były eksportowane głównie do Tadżykistanu). W rezultacie kwitnie kontrabanda: częściej z Tadżykistanu do Kirgistanu.

Tadżycko-kirgiskie rozmowy dotyczące kwestii granic i handlu mają odbyć się 11 maja w Duszanbe.

***

Problem, który dziś dotyka mieszkańców Doliny Fergańskiej jest pokłosiem sztucznego podziału tych żyznych ziem między trzy kraje (a w okresie ZSRR – republiki): Kirgistan, Uzbekistan i Tadżykistan. Kwestie etniczne, uprawa ziemi, wykorzystanie wody i pastwisk dzielą mieszkańców gęsto zaludnionej doliny od ponad dwudziestu lat.

Pierwszy poważny konflikt miał miejsce w 1990 roku, kiedy w kirgiskim mieście Osz w kirgisko-uzbeckich zamieszkach zginęło około 300 osób. Kolejny konflikt kirgisko-uzbecki miał miejsce w 2010 roku – wówczas  w wyniku kilkudniowych walkach, według oficjalnych źródeł, zginęły co najmniej 893 osoby, około 2 tysiące zostało rannych, a 375-400 tysięcy opuściło swoje domostwa.

Dolina Fergańska to wciąż jeden z najbardziej zapalnych punktów regionu.

 

Magdalena Gromek

 


Powrót
Najnowsze

Okiem Kremla: jak Polska fałszuje historię

03.01.2020
Karolina Blecharczyk
Czytaj dalej

Kraków: Polacy w Petersburgu na przełomie XIX i XX wieku

29.12.2019
NEW
Czytaj dalej

Wojtyła, czyli prometeizm w Watykanie

27.12.2019
Cornelius Ochmann
Czytaj dalej

Gazprom – rosyjski gigant na progu zmian

22.12.2019
Marek Budzisz
Czytaj dalej

Rusza nabór do Akademii Ziem Zachodnich i Północnych

19.12.2019
NEW
Czytaj dalej

Gacharia sucharia i kurczaki, czyli o kolejnym miesiącu antyrządowych protestów w Gruzji

19.12.2019
Daria Szlezyngier
Czytaj dalej

copyrights © 2010-2017 by Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu