Ta strona używa ciasteczek, dowiedz się więcejOK
Blog Zbigniew Rokita

Zbigniew Rokita jest redaktorem „Nowej Europy Wschodniej”, współpracuje z „Tygodnikiem Powszechnym”.

W Kenii nie lubi się Rosji
2014-06-05
Zbigniew Rokita

Pojawiły się wyniki ciekawych badań: czy Rosjanie znają obce języki, kogo uważają za swoich przyjaciół, jak traktują Polskę i – czy ktoś lubi samych Rosjan?

BBC zleciło przeprowadzenie badań, mających przedstawić stosunek mieszkańców 24 krajów do Rosji (jako państwa, nie narodu; badanie zostało wykonane głównie przed kryzysem krymskim). Wnioski są klarowne: od kiedy w 2005 roku zaczęto regularnie przeprowadzać ten sondaż, Rosjanie nigdy nie byli tak źle postrzegani. Dziś zajmują piąte miejsce wśród najmniej lubianych krajów świata – ustępują (w kolejności od „pierwszej" lokaty) Iranowi, Korei Północnej (te dwa kraje obok Rosji wysłały swoich obserwatorów na właśnie zakończone wybory prezydenckie w Syrii, aby monitorować ich demokratyczny przebieg), Pakistanowi i Izraelowi.

31 procent ankietowych darzy Rosję pozytywnymi odczuciami, a 45 negatywnymi. Spadek popularności tego kraju jest widoczny na całym świecie, ale największy zanotował on w Kenii (wzrost negatywnego parametru o 16 procent), Hiszpanii (15), Brazylii (13) i Kanadzie (12). Na pocieszenie można dodać, że coraz lepsze zdanie o Rosji mają Chińczycy.

Rosjanie nie pozostają jednak dłużni adwersarzom i również odnoszą się do nich coraz gorzej – tutaj posłużę się wczorajszymi badaniami Centrum Lewady. Najwięcej pretensji mają do Stanów Zjednoczonych. O ile w 1990 roku źle na temat Waszyngtonu wypowiadało się 7 procent Rosjan, o tyle dziś ich odsetek wzrósł do 71 procent. Również właśnie Stany Zjednoczone uważane są za najbardziej nieprzyjaźnie nastawiony do Rosji kraj – takiego zdania jest 69 procent ankietowanych. Kolejne miejsca zajmują Ukraina, Litwa, Łotwa, Estonia, Gruzja, Wielka Brytania, Niemcy i Polska.

A kogo Rosjanie uważają za swoich sojuszników? Często kraje postrzegane w Polsce jako wrogie. Pierwsze miejsce z wynikiem 51 procent zajmuje Białoruś, a kolejne Chiny (40), Kazachstan (37), Armenia (15) oraz Indie, Kuba, Azerbejdżan, Bułgaria, Tadżykistan, Mołdawia, Uzbekistan, Kirgistan, Serbia.

Całe szczęście, że społeczeństwa tak wielu zaprzyjaźnionych krajów są rosyjskojęzyczne bądź chociaż posługują się językami słowiańskimi. W przeciwnym razie kontakt mógłby być utrudniony, ponieważ, jak pokazują inne badania Centrum Lewady – statystyczny Rosjanin ni w ząb nie zna języków obcych. 70 procent deklaruje brak znajomości jakiegokolwiek języka obcego, a 13 procent posługuje się nim, ale z dużą trudnością. Tylko 11 procent zna angielski.

Dodajmy tylko, że Polska też nie jest postrzegana w Rosji szczególnie dobrze – 12 procent Rosjan uważa nas za wroga (w ostatnich lat bywało, że wartość ta wzrastała do 20 procent), a za przyjaciela marne 2. A jak my widzimy Rosję?

 

 Powrót
Najnowsze

Niedoskonała pamięć

18.06.2018
Maxim Rust
Czytaj dalej

Nowe szaty faszyzmu

14.06.2018
Joanna Grodzka
Czytaj dalej

Iran od najciemniejszej strony

11.06.2018
Paulina Niechciał
Czytaj dalej

Nowa płyta Mickiewicza

07.06.2018
Dariusz Rott
Czytaj dalej

Literatura przybliża to, co odległe

04.06.2018
Ayfer Tunç
Czytaj dalej

Dyskusja: Polacy na Litwie: między Wilnem, Warszawą a Moskwą

02.06.2018
NEW
Czytaj dalej

copyrights © 2010-2017 by Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu