Ta strona używa ciasteczek, dowiedz się więcejOK
Putin wali głową w mur (chiński)
2014-06-11
Jakub Korejba

Według logiki Putina 30-letni kontrakt z Chinami oznacza prezent dla Pekinu w wysokości 100 miliardów dolarów. Co jeszcze zrobi Putin, żeby pokazać Zachodowi, że ma przyjaciół?

Putin pojechał do Pekinu tak, jak niegdyś moskiewscy książęta jeździli do chana Złotej Ordy: po jarłyk, czyli zgodę suwerena na grabienie miejscowych poddanych i ochronę przed konkurencją do władzy.

Szybkość zawarcia kontraktu budzi zdziwienie ekonomistów, którzy przypominają, że Rosja straciła na ostre negocjacje przynajmniej 10 lat (podczas których można było zawrzeć umowę z Chinami po rekordowo wysokich cenach). Czekając tyle lat, zawarła go w końcu w momencie, w którym należało pokazać światu, że pomimo przegrania Ukrainy i faktu międzynarodowej izolacji, posiada ona jeszcze potężnych i wiernych sojuszników.Rozpiłowanie Rosji

Wobec nagłego przypływu rosyjsko-chińskiej miłości warto przyjrzeć się cyfrom – tym bardziej tam, gdzie ich interpretacja stanowi popis dialektycznej gimnastyki rosyjskich przywódców.

W kwietniu 2014 roku Władimir Putin napisał do szeregu europejskich przywódców list, w którym stwierdził, że „przez ostatnie cztery lata, poprzez obniżenie cen na gaz, Rosja subsydiowała ukraińską gospodarkę na łączną kwotę 35,4 miliardów dolarów (przy czym cena wynosiła 410-430 dolarów za 1000m3).

W maju tego samego roku, ten sam Putin podpisał z Chinami 30-letni kontrakt o wartości 400 miliardów dolarów. Pomimo, że cena jednostki gazu jest „tajemnicą handlową", łatwo można policzyć, iż wynosi około 350 dolarów za 1000 m3. Objętość dostaw jest podobna i wyniesie 35-40 miliardów metrów rocznie. Wychodzi więc na to, że jeżeli liczyć metodą putinowską, to Rosja zobowiązała się subwencjonować chińską gospodarkę na sumę 100 miliardów dolarów.

Jednym pociągnięciem pióra Putin postanowił nie tylko wziąć na siebie koszt badań i eksploatacji złóż oraz budowy gazociągu „Siła Syberii" (zgodnie z danymi Gazpromu – około 60 miliardów dolarów), ale także pańskim gestem zwolnił eksport gazu chińską rurą zarówno z podatku, jak i z cła wywozowego – najważniejszego źródła dochodów rosyjskiego budżetu. Już kilka tygodni po podpisaniu „kontraktu dziesięciolecia" Putin przyznał Gazpromowi w ramach „kapitalizacji" 25 miliardów dolarów ze zgromadzonych w złocie rezerw budżetowych przyznając tym samym, że spółka kontrolująca największe zasoby gazu na świecie nie jest w stanie nawet zarobić na własne potrzeby inwestycyjne.

Nawiasem mówiąc, są jednak w Rosji ludzie, którzy niezależnie od wyżej wymienionych strat dla państwa i tak na tym kontrakcie zarobią. Podwykonawcy Gazpromu „Strojgazkonsalting", „Strojgazmontaż" to spółki kontrolowane przez przyjaciół Putina, których celem nie jest pomnażanie narodowego bogactwa czy realizacja geopolitycznych imperatywów, ale – jak mówi się w Rosji – „rozpiłowanie" budżetu. Dla nich chiński kontrakt otwiera w tej dziedzinie możliwości przy których olimpiada w Soczi, Szczyt APEC we Władywostoku, czy nawet przyłączenie Krymu wydają się groszowymi sprawami.Wiano z rurą

Powstaje więc pytanie: po co „sprzedawać" Chińczykom gaz, skoro nie tylko nie przyniesie to zysku rosyjskiemu podatnikowi (który formalnie jest jego właścicielem), ale jeszcze trzeba do transakcji dopłacać? W końcu ten sam gaz można by z zyskiem sprzedać komuś innemu – choćby Ukrainie.

Z punktu widzenia racjonalności ekonomicznej umowa jest bez sensu, ma jednak fundamentalne znaczenie geopolityczne. Przesłanie Putina jest proste i opiera się na staroświeckim (żeby nie powiedzieć: prymitywnym) pojmowaniu logiki stosunków międzynarodowych. Według niego jeśli Zachód nakłada na Rosję sankcje i broni Ukrainy, to należy odwrócić się od niego i robić interesy ze Wschodem. Energetycznyzwrot na Wschód" ma również sugerować Europie groźbę skierowania gazu do odbiorców azjatyckich – to zaś ma skłonić uzależnione rosyjskiego surowca państwa do większej pobłażliwości wobec rosyjskiego ekspansjonizmu.

Również jednak w tej kwestii działania Rosji grubymi nićmi szypokazuchą: systemy europejski (istniejący) i azjatycki (planowany) nie są połączone i nie ma fizycznej możliwości przekierowania surowca z jednego kierunku na drugi. Ewentualne połączenie wymaga położenia tysięcy kilometrów dodatkowych rur, co generować będzie kolejne dziesiątki miliardów dolarów kosztów. Tym samym, z punktu widzenia stosunków rosyjsko-europejskich, chiński kontrakt w żaden sposób nie zmienia sytuacji na rynku. Zarówno gaz, jak i rura są prezentem, który Rosja wnosi jako wiano dla przypieczętowania rodzącego się strategicznego partnerstwa z Niebiańskim Królestwem.Drugi Wiedeń w trzecim Rzymie

Podpisanie więc chińskiego kontraktu jestkrokiem czysto politycznym, mającym zapewnić Rosji kluczowego sojusznika w walce o odbudowę strefy wpływów, którą Putin uczynił priorytetem swojej trzeciej kadencji. Na naszych oczach powstaje złożony z Rosji i Chin blok nowych Państw Centralnych, tym razem na skalę nie Europy, ale całej Eurazji. Zgodnie z intencją Moskwy, Rosja i Chiny, jak niegdyś Austro-Węgry i Rzesza Niemiecka mają pomóc sobie wzajemnie w zabezpieczeniu tyłów w walce z napierającymi na nich mocarstwami morskimi.

Skutki rosyjskiego manewru będą rzeczywiście doniosłe, jednak w sensie zupełnie innym, niż zaplanowali to kremlowscy stratedzy: oddalenie się Rosji od Europy spowoduje bowiem pogłębienie izolacji Kremla i konieczność zdania się na łaskę bądź niełaskę lokatorów Zakazanego Miasta. W sojusz z Chinami Rosja wejść może bowiem tylko jako młodszy partner. Oznacza to, że symboliczne poparcie Pekinu w paru pryncypialnych dla Moskwy kwestiach, sprawi iż ta ostatnia stanie się zakładnikiem: Putin będzie musiał akceptować wszystkie polityczne kroki swojego patrona, nawet jeżeli będą ona dla Rosji niekorzystne. A biorąc pod uwagę, jak bardzo nielubiane są Chiny w Azji Wschodniej, oznacza to żyrowanie polityki, której cenę Rosja spłacać będzie w swoich stosunkach z Koreą, Japonią czy USA.

Jest jednak jeszcze jeden aspekt, który w bardzo niekorzystny dla Kremla sposób upodabnia dzisiejszą sytuację do europejskiego rozkładu sił sprzed stulecia. Rosja jest państwem sztucznym, powstałym w wyniku szeregu geopolitycznych zbiegów okoliczności, gigantyczną resztówką od światowej konkurencji mocarstw. Stanowi dziś swojego rodzaju globalne Austro-Węgry – kraj którego istnienie umotywowane jest przede wszystkim strachem partnerów związanym z nagłym usamodzielnieniem się terytoriów i narodów podlegających władzy autorytarnego reżimu. Tak, jak sto lat temu, stary Kajzer był z punktu widzenia mocarstw gwarancją stabilności w Europie Środkowej, tak dziś Putin jest instrumentem stabilizacji ogromnego kawałka Eurazji, na organizację którego dzisiejsze mocarstwa nie mają ani pomysłu ani środków.Gazowa orda

Świat idzie jednak do przodu i marnotrawstwo zasobów w skali, w jakiej ma ono miejsce w Rosji staje się coraz bardziej nie do przyjęcia dla jej konkurentów. Koszt utrzymywania przez wspólnotę międzynarodową rosyjskiej państwowości w obecnym kształcie wzrasta więc z każdą kolejną nieracjonalną decyzją podjętą przez owładniętego geopolityczną gorączką Putina. W którymś momencie może okazać się, że przewyższy on koszty nowej organizacji przestrzeni zajmowanej obecnie przez państwo rosyjskie. Postępowanie Chin jest najlepszym dowodem na to, że przynajmniej to światowe mocarstwo rozpoczęło już proces włączania syberyjskich zasobów w orbitę własnej strefy wpływów.

Oś Moskwa-Pekin ma być dla Putina podwójnym zabezpieczeniem tyłów: gwarancją zachowania władzy we własnym kraju oraz polisą na wypadek zaostrzenia stosunków z Zachodem. Tymczasem zamiast tego, po cichu przeradza się ona w typowo kolonialny układ, w którym za kilka koralików Rosja staje się bazą surowcową i rynkiem zbytu potężnego sąsiada.

Polityczne skutki podpisania chińskiego kontraktu są dla Rosji jasne: powoli, ale konsekwentnie, przeradza się ona wewnętrznie w zakładnika ambicji jednego człowieka i jego dworu, a na zewnątrz w surowcowy dodatek do Azji, która w przeciwieństwie do Zachodu nie stawia kłopotliwych warunków w dziedzinie stosunku między serwowanym obywatelom kijem i marchewką. Tajemnicą pozostaje jednak ostateczna cena chińskiego poparcia. Prezydent Rosji, jak hazardzista, zastawia w chińskim lombardzie kolejne rodowe srebra, aby tylko starczyło mu żetonów do gry o coraz wyższe stawki z Zachodem.Jakub Korejba


Powrót
Najnowsze

Wybory prezydenckie na Białorusi: dzień przed wybuchem?

07.08.2020
Maxim Rust
Czytaj dalej

Przed wyrokiem. Sprawa Dmitrijewa

21.07.2020
Czytaj dalej

Niewidzialni Inni

20.07.2020
Anton Saifullayeu Tadeusz Giczan
Czytaj dalej

Wiatr zmiany

06.07.2020
Olga Dryndova

 Słabnący paternalizm państwowy na Białorusi łączy się z niskim poczuciem zaufania do władz. Według badań z lat 2017–2018 jedynie około 40 procent Białorusinów ufało władzom państwowym, w tym 34 procent ministrom, a 33 procent władzom lokalnym.

 
Czytaj dalej

„Nas tu nie ma” czyli niesłyszalny głos białoruskiego środowiska LGBT

29.06.2020
Maxim Rust Nick Antipov Nasta Mancewicz Milana Levitskaya
Czytaj dalej

Kampania prezydencka na Białorusi: (nie)oczywiste wybory

26.06.2020
Maxim Rust Yahor Azarkevich
Czytaj dalej

copyrights © 2010-2020 by Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu