Ta strona używa ciasteczek, dowiedz się więcejOK
Uciekliśmy z domu
2014-06-20
Zbigniew Rokita

Zakończyliśmy uszczelnianie granicy" – poinformowało dziś ukraińskie Ministerstwo Obrony. Przepływ ludzi i towarów ma przebiegać normalnie, a operacja służyć zatrzymaniu transferu rosyjskich i separatystycznych sił na ukraińskie terytorium. Kontrola całej granicy jest jednak bardzo trudna – liczy ona około 1600 kilometrów, do tego dochodzi jeszcze ponad 400 kilometrów odcinku ukraińsko-naddniestrzańskiego (zresztą problemem jest nie tylko granica lądowa – samoloty rosyjskie naruszają również ukraińską przestrzeń powietrzną wlatując na kilka kilometrów w głąb sąsiedniego kraju).

 

Informacji Ministerstwa Obrony nie potwierdziła jednak Rada Bezpieczeństwa Narodowego, która twierdzi, że w granicy nadal są dziury.

 

Na ile „uszczelniona" jest ukraińsko-rosyjska granica mogą pokazać nam nawet najbliższe godziny, jednak póki co pojawiają się informacje o napływie z Rosji czołgów, ciężarówek i wozów opancerzonych, które mają również brać udział w walkach. Pojawiają się również doniesienia o przypadkach zdrady w szeregach ukraińskiej armii. Słychać głosy ukraińskich żołnierzy w mediach, którzy właśnie zdradą tłumaczą na przykład fakt zestrzelenia helikoptera nad Łuhańskiem (ofiary w ludziach były wówczas bardzo liczne).

 

Problemy ukraińskiego wojska na wschodzie kraju można zresztą długo wymieniać. W rozmowie z Radio Swoboda ukraiński żołnierz powiedział: „W naszym oddziale sami musimy kupować sobie mundury i broń – państwo nam nie pomaga, bo samo nie ma na to środków". Kijów więc musi wspierać swoich żołnierzy w inny sposób: temu służyć ma dzisiejsza wizyta Petro Poroszenko, który obecnie znajduje się kilkanaście kilometrów od Słowiańska.

 

Konsekwencje całej sytuacji są jasne: trwająca wojna zabiera kolejne istnienia, zarówno cywilów (dziś popołudniu doradca prezydenta ds. praw dziecka poinformował o śmierci matki z dzieckiem w rezultacie toczących się w Słowiańsku walk), jak i żołnierzy. Według wczorajszych oficjalnych doniesień armii ukraińskiej zginęło w wyniku operacji antyterrorystycznej już 156 ukraińskich żołnierzy (dane nie obejmują służby granicznej i Gwardii Narodowej).

 

W wojennej zawierusze trudno zweryfikować jednak ukraińskie dane, a weryfikacja byłaby wskazana, ponieważ wykazują one znaczną dysproporcje w porównaniu do strat przeciwnika. Przykładowo w piątek rzecznik prasowy ATO poinformował, że w ostatnich dniach w dwóch regionach obwodu donieckiego zginęło 300 separatystów i 7 żołnierzy ukraińskich.

 

Póki co wojna toczy się jednak na wielu frontach: w ostatnich dniach m.in. ukraińskie i rosyjskie służby zerwały współpracy, a Ukraina prawdopodobnie masowo będzie odbierać akredytacje prasowe rosyjskim dziennikarzom. Takich przejawów „napięć" jest całe mnóstwo.

 

W tym samym czasie, jak donosi „Rzeczpospolita", wokół Ukrainy skoncentrowała się już 40-tysięczna armia rosyjska: 22 tysiące na Krymie, 16 tysięcy wzdłuż granic lądowych i 3,5 tysiąca w Naddniestrzu.

 

W regionie pojawiła się jednak inna armia o podobnej liczebności, ale mniejszej sile przebicia w mediach: to uchodźcy ze wschodu kraju i Krymu. Według szacunków ONZ ich liczba osiągnęła 38 tysięcy. Warto o tym pamiętać szczególnie dziś – podczas światowego dnia uchodźców, których na świecie jest ponad 50 milionów.

 

 Zbigniew Rokita


Powrót
Najnowsze

Wiatr zmiany

06.07.2020
Olga Dryndova

 Słabnący paternalizm państwowy na Białorusi łączy się z niskim poczuciem zaufania do władz. Według badań z lat 2017–2018 jedynie około 40 procent Białorusinów ufało władzom państwowym, w tym 34 procent ministrom, a 33 procent władzom lokalnym.

 
Czytaj dalej

„Nas tu nie ma” czyli niesłyszalny głos białoruskiego środowiska LGBT

29.06.2020
Maxim Rust Nick Antipov Nasta Mancewicz Milana Levitskaya
Czytaj dalej

Kampania prezydencka na Białorusi: (nie)oczywiste wybory

26.06.2020
Maxim Rust Yahor Azarkevich
Czytaj dalej

Społeczeństwo obywatelskie na Białorusi już jest

21.06.2020
Czytaj dalej

Wakacyjna promocja na prenumeratę roczną NEW!

16.06.2020
Czytaj dalej

Zderzenie pamięci

08.06.2020
Kristina Smolijaninovaitė
Czytaj dalej

copyrights © 2010-2020 by Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu