Ta strona używa ciasteczek, dowiedz się więcejOK
Wilno w Brukseli
2014-06-27
Zbigniew Rokita

Udało się – w Brukseli podpisane zostały umowy stowarzyszeniowe między Unią Europejską, a trójką prymusów Partnerstwa Wschodniego (a jednocześnie jedynymi jeszcze angażującymi się w projekt krajami): Mołdawią, Gruzją i Ukrainą.

Oczy wszystkich zwrócone były przede wszystkim na ukraińskiego prezydenta Petro Poroszenko, który podpisał drugą część dokumentu – pierwszą, polityczną, która ma charakter deklaracji europejskich wartości, podpisał w marcu premier Arsenij Jaceniuk. Dzisiejsza część gospodarcza dotyczy głównie utworzenia strefy wolnego handlu, implementacji mechanizmów współpracy gospodarczej oraz kwestii bezpieczeństwa. Najistotniejsza będzie liberalizacja handlu – służyć jej mają m.in. harmonizacja odpowiednich przepisów oraz zniesienie wielu ceł i kwot. Obecnie potrzebna jest ratyfikacja przez wszystkie strony.

Poroszenko użył tego samego długopisu, którym swój podpis podczas listopadowego szczytu w Wilnie złożyć miał Wiktor Janukowycz. „Być może to najważniejszy dzień dla mojego kraju od czasu uzyskania niepodległości" – oświadczyła głowa ukraińskiego państwa. Symbolicznym był fakt, że odmowa podpisania umowy jesienią ubiegłego roku przez Janukowycza sprowokowała pierwsze protesty, które umożliwiły Poroszence dojście do władzy. O 16 czasu lokalnego na kijowskim Majdanie ludzie mają się zebrać, żeby świętować dzisiejsze osiągnięcie.

I choć dokumenty nie przewidują akcesji Kiszyniowa, Kijowa i Tbilisi do Unii Europejskiej to są ważnym krokiem. Trudno przewidzieć, jak potoczą się losy samej Wspólnoty – nie wykluczone, że wykształcą się z czasem różne formy integracji z UE, które nie będą wymagały wstąpienia do niej, a wyłącznie pewnego stopnia powiązania gospodarek czy systemów prawnych. Nie wykluczone więc, że Unia Europejska kilku prędkości dziś rozpędziła się po raz kolejny. Przynajmniej troszkę.

 

Zbigniew Rokita


Powrót
Najnowsze

Nikt nie chce być barbarzyńcą

19.09.2019
Kamil Całus
Czytaj dalej

Wrocław: Od Republiki Weimarskiej do II Wojny Światowej

19.09.2019
NEW
Czytaj dalej

Rola intelektualistów w Europie zanika

16.09.2019
Drago Jančar Nikodem Szczygłowski
Czytaj dalej

Lublin: Giedroyć, Osadczuk i stosunki polsko-ukraińskie

14.09.2019
NEW
Czytaj dalej

Pomóż ratować Zamek w Wojnowicach

10.09.2019
NEW
Czytaj dalej

Szaleństwo, głupota czy metoda

10.09.2019
Wojciech Wojtasiewicz
Czytaj dalej

copyrights © 2010-2017 by Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu