Ta strona używa ciasteczek, dowiedz się więcejOK
Wilno w Brukseli
2014-06-27
Zbigniew Rokita

Udało się – w Brukseli podpisane zostały umowy stowarzyszeniowe między Unią Europejską, a trójką prymusów Partnerstwa Wschodniego (a jednocześnie jedynymi jeszcze angażującymi się w projekt krajami): Mołdawią, Gruzją i Ukrainą.

Oczy wszystkich zwrócone były przede wszystkim na ukraińskiego prezydenta Petro Poroszenko, który podpisał drugą część dokumentu – pierwszą, polityczną, która ma charakter deklaracji europejskich wartości, podpisał w marcu premier Arsenij Jaceniuk. Dzisiejsza część gospodarcza dotyczy głównie utworzenia strefy wolnego handlu, implementacji mechanizmów współpracy gospodarczej oraz kwestii bezpieczeństwa. Najistotniejsza będzie liberalizacja handlu – służyć jej mają m.in. harmonizacja odpowiednich przepisów oraz zniesienie wielu ceł i kwot. Obecnie potrzebna jest ratyfikacja przez wszystkie strony.

Poroszenko użył tego samego długopisu, którym swój podpis podczas listopadowego szczytu w Wilnie złożyć miał Wiktor Janukowycz. „Być może to najważniejszy dzień dla mojego kraju od czasu uzyskania niepodległości" – oświadczyła głowa ukraińskiego państwa. Symbolicznym był fakt, że odmowa podpisania umowy jesienią ubiegłego roku przez Janukowycza sprowokowała pierwsze protesty, które umożliwiły Poroszence dojście do władzy. O 16 czasu lokalnego na kijowskim Majdanie ludzie mają się zebrać, żeby świętować dzisiejsze osiągnięcie.

I choć dokumenty nie przewidują akcesji Kiszyniowa, Kijowa i Tbilisi do Unii Europejskiej to są ważnym krokiem. Trudno przewidzieć, jak potoczą się losy samej Wspólnoty – nie wykluczone, że wykształcą się z czasem różne formy integracji z UE, które nie będą wymagały wstąpienia do niej, a wyłącznie pewnego stopnia powiązania gospodarek czy systemów prawnych. Nie wykluczone więc, że Unia Europejska kilku prędkości dziś rozpędziła się po raz kolejny. Przynajmniej troszkę.

 

Zbigniew Rokita


Powrót
Najnowsze

Okiem Kremla: jak Polska fałszuje historię

03.01.2020
Karolina Blecharczyk
Czytaj dalej

Kraków: Polacy w Petersburgu na przełomie XIX i XX wieku

29.12.2019
NEW
Czytaj dalej

Wojtyła, czyli prometeizm w Watykanie

27.12.2019
Cornelius Ochmann
Czytaj dalej

Gazprom – rosyjski gigant na progu zmian

22.12.2019
Marek Budzisz
Czytaj dalej

Rusza nabór do Akademii Ziem Zachodnich i Północnych

19.12.2019
NEW
Czytaj dalej

Gacharia sucharia i kurczaki, czyli o kolejnym miesiącu antyrządowych protestów w Gruzji

19.12.2019
Daria Szlezyngier
Czytaj dalej

copyrights © 2010-2017 by Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu