Ta strona używa ciasteczek, dowiedz się więcejOK
Bidzina talk show
2014-07-15
Wojciech Wojtasiewicz

Od października Bidzina Iwaniszwili poprowadzi w telewizji społeczno-informacyjny talk show. Czy w ten sposób były premier będzie chciał uzyskać większy wpływ na gruzińską politykę?

 

Szok & show Bidziny?

Były premier Bidzina Iwaniszwili nie chce ograniczyć swojej obecności w życiu publicznym do szefowania organizacji pozarządowej Obywatel: od października będzie także współgospodarzem społeczno-informacyjnego talk show, który ma być nadawany przez tbiliską telewizję GDS (Georgian Dream Studio). Jest to stacja rozrywkowa prowadzona przez syna gruzińskiego miliardera – słynnego w całym kraju rapera Berę. Władze stacji być może będą zabiegać o emisję programu przez Gruzińską Telewizję Publiczną.

 

Więcej Gruzji w NATO

Tbilisi nie ma co liczyć na uzyskanie Planu Działań na Rzecz Członkostwa (MAP) na wrześniowym szczycie NATO – taką deklarację złożył 25 czerwca sekretarz generalny Sojuszu. Doszło do tego po dwudniowych konsultacjach ministrów spraw zagranicznych krajów członkowskich, którzy debatowali, w jaki sposób odpowiedzieć na natowskie aspiracje Tbilisi.

Anders Fogh Rasmussen poinformował szefową gruzińskiej dyplomacji Maję Pandżykidze, która gościła w Brukseli, że zamiast MAP Gruzja otrzyma specjalny pakiet o bezprecedensowym charakterze, który jeszcze bardziej zacieśni jej stosunki z NATO – nie podał jednak szczegółów.

Rasmussen dodał, że tak zwana polityka otwartych drzwi jest kontynuowana. Przyznaniu Gruzji MAP sprzeciwiały się przede wszystkim Niemcy i Francja.

O treści pakietu rozmawiał z gruzińskimi przywódcami w Tbilisi także specjalny przedstawiciel sekretarza generalnego NATO do spraw Kaukazu i Azji Centralnej. James Appathurai określił pakiet hasłem „więcej Gruzji w NATO, więcej NATO w Gruzji". Zaliczył do niego zwiększenie gruzińskich możliwości samoobrony, zaangażowanie w dialog strategiczny oraz udział Gruzji w pracach na najwyższym szczeblu Sojuszu Północnoatlantyckiego.

 

Rezygnacje, nominacje, kandydatury

Do przetasowań doszło w administracji prezydenta Gruzji. Ze swoich funkcji zrezygnowali jej szef Lasza Abaszydze, jego zastępcy oraz doradca do spraw zagranicznych Wano Maczawariani. Powodem zmian personalnych w kancelarii prezydenckiej była najpewniej krytyka najbliższych współpracowników Giorgiego Margwelaszwilego poczyniona kilka miesięcy temu przez Bidzinę Iwaniszwilego (potwierdził to po pewnym czasie sam Maczawariani). Nowym szefem prezydenckiej administracji został dotychczasowy doradca do spraw parlamentarnych Dawid Pataraia, a doradcą do spraw zagranicznych Tengiz Pkaladze – dotychczasowy szef tbiliskiego think tanku Międzynarodowe Centrum Studiów Geopolitycznych.

Szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton wyznaczyła niemieckiego dyplomatę Herberta Salbera na swojego specjalnego przedstawiciela do spraw Kaukazu Południowego. Niemiec, który w przeszłości pełnił funkcję szefa Centrum Zapobiegania Konfliktów OBWE, będzie następcą francuskiego dyplomaty Philippe'a Leforta. Na Kaukazie pojawi się ponadto jeszcze jeden nowy przedstawiciel Brukseli: nowym ambasadorem Unii Europejskiej w Gruzji został Węgier Janos Herman. Zastąpił on Philipa Dimitrowa, który od dwóch miesięcy pełni już funkcję wysłannika UE na Azję Centralną.

 

Niechciani Gruzini

Nowym przewodniczącym parlamentu separatystycznej Osetii Południowej został lider ugrupowania Zjednoczona Osetia, które wygrało czerwcowe wybory parlamentarne. Anatolij Bibiłow opowiada się za przyłączeniem parapaństwa do wchodzącej w skład Federacji Rosyjskiej Osetii Północnej. Doradca prezydenta Federacji Rosyjskiej ds. Abchazji i Osetii Południowej Władysław Surkow zadeklarował, że pomysł referendum na temat przyłączenia Cchinwali do Rosji nie był przez władze osetyjskie uzgadniany z Moskwą.

W drugiej z gruzińskich republik separatystycznych trwają z kolei przygotowania do zaplanowanych na 24 sierpnia przedterminowych wyborów prezydenckich. Dojdzie do nich wskutek rezygnacji Aleksandra Ankwaba z najwyższego urzędu.

Swoją kandydaturę zgłosił lider protestów przeciwko byłemu prezydentowi Raul Chadżimba, który uzyskał poparcie Rady Koordynacyjnej. Chadżimba w przeszłości trzykrotnie ubiegał się o urząd prezydenta – nieskutecznie. W wyborach nie będą mogli uczestniczyć jednak etniczni Gruzini zamieszkujący Abchazję. Decyzją tymczasowych władz Abchazji blisko 23 tysiące Gruzinów zostanie skreślonych ze spisu wyborców. Oznacza to, że abchaskie paszporty rozdane Gruzinom przez administrację poprzedniego prezydenta Aleksandra Ankwaba stracą ważność.

 

Dobre rady

Po dobre rady do Tbilisi udali się ukraińscy ministrowie sprawiedliwości i infrastruktury, Pawło Petrenko i Maksim Burbak. Spotkali się ze swoimi gruzińskimi partnerami – Teą Tsulukiani i Elgują Kokriszwilim. Ukraińscy szefowie resortów chcieli zapoznać się z gruzińskimi reformami – policji i wymiaru sprawiedliwości – oraz zobaczyć inwestycje infrastrukturalne.

Nowym ukraińskim władzom doradzają również byli członkowie ekipy prezydenta Micheila Saakaszwilego: m.in. były minister gospodarki i minister-koordynator reform ekonomicznych Kacha Bendukidze oraz były wiceminister sprawiedliwości Giorgi Waszadze. Ponadto, w związku z podpisaniem przez Kijów i Tbilisi umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską, ministerstwa spraw zagranicznych obydwu krajów zainicjowały dwustronne konsultacje na temat implementacji dokumentów (pierwsze spotkanie wiceszefów dyplomacji Gruzji i Ukrainy miało miejsce w Kijowie 1 lipca).

Z dobrymi radami do Tbilisi przybył z kolei marszałek Senatu RP. Bogdan Borusewicz podczas spotkań z premierem, prezydentem, szefową dyplomacji oraz deputowanymi koalicji i opozycji dzielił się polskimi doświadczeniami z zakresu reformy samorządu. Chwalił gruzińskie władze za reformowanie kraju oraz apelował do nich o konsekwencje w działaniu i komplementarne wdrażanie zmian. Stwierdził, że decentralizacji władzy w Gruzji musi towarzyszyć przekazanie środków finansowych samorządom na realizację poszczególnych zadań.

W Gruzji gościł ponadto prezydent Armenii, natomiast w Azerbejdżanie szef gruzińskiego parlamentu. Zarówno Sarż Sarkisjan z Giorgim Margwelaszwilim, jak i Dawid Usupaszwili z Ilhamem Alijewem rozmawiali na temat skutków, jakie niesie ze sobą podpisana przez Tbilisi umowa stowarzyszeniowa. Wyrażono przekonanie, że współpraca gospodarcza na linii Tbilisi-Erywań i Tbilisi-Baku nadal przebiegać będzie wzorcowo.

 

Znowu nic

W Pradze 9 lipca doszło do siódmego spotkania specjalnego pełnomocnika premiera Gruzji do spraw stosunków z Federacją Rosyjską Zuraba Abaszydzego z rosyjskim wiceministrem spraw zagranicznych Grigorijem Karasinem. Ich spotkanie poprzedzone zostało konsultacjami technicznymi gruzińskich i rosyjskich urzędników mającymi na celu analizę wpływu umowy stowarzyszeniowej Gruzja-UE na dwustronne relacje handlowe.

Abaszydze i Karasin uznali konsultacje za konstruktywne. Dyplomaci rozmawiali ponadto o przywróceniu regularnych połączeń lotniczych pomiędzy Tbilisi i Moskwą od 15 września (obecnie działają jedynie połączenia czarterowe).

Niepokojące sygnały płyną natomiast z Abchazji. Jej tymczasowe władze skrytykowały podpisaną przez Tbilisi umowę stowarzyszeniową – zadeklarowały, że w reakcji na dokument Suchumi pogłębi więzi z Moskwą.

19 czerwca odbyła się natomiast dwudziesta ósma runda tak zwanych rozmów genewskich. Przedstawiciele Suchumi i Cchinwali domagali się usunięcia z agendy rozmów kwestii tak zwanych uchodźców wewnętrznych. Stanowisko Abchazji i Osetii Południowej wsparła Federacja Rosyjska. Rozmowy – jak zwykle – zakończyły się fiaskiem.

 

Wojciech Wojtasiewicz


Powrót
Najnowsze

Okiem Kremla: jak Polska fałszuje historię

03.01.2020
Karolina Blecharczyk
Czytaj dalej

Kraków: Polacy w Petersburgu na przełomie XIX i XX wieku

29.12.2019
NEW
Czytaj dalej

Wojtyła, czyli prometeizm w Watykanie

27.12.2019
Cornelius Ochmann
Czytaj dalej

Gazprom – rosyjski gigant na progu zmian

22.12.2019
Marek Budzisz
Czytaj dalej

Rusza nabór do Akademii Ziem Zachodnich i Północnych

19.12.2019
NEW
Czytaj dalej

Gacharia sucharia i kurczaki, czyli o kolejnym miesiącu antyrządowych protestów w Gruzji

19.12.2019
Daria Szlezyngier
Czytaj dalej

copyrights © 2010-2017 by Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu