Ta strona używa ciasteczek, dowiedz się więcejOK
Korozja, czyli narzekanie po polsku
2010-09-24
Łukasz Jasina
Kiedy już przejedzie się most w Zosinie i opuści terytorium Wspólnoty Niepodległych Państw, można zacząć narzekać. Tak po polsku – mocno i od serca. W przypadku naszych relacji ze wschodnimi sąsiadami jest to postępowanie jak najbardziej słuszne.

Wiktor Janukowycz radzi sobie nie najgorzej. Ciągle nas rozśmiesza. Śmiech czasem maskuje łzy. Symbolem naszych stosunków z Ukrainą, poza zwyczajowymi kolejkami na przejściach granicznych, są absencja Janukowycza w Krynicy i ciąg dalszy korowodów (nie wiadomo, dlaczego zaskakujących) z otwarciem polsko-ukraińskiej uczelni.

Alaksandr Milinkiewicz nie wystartuje w białoruskich wyborach prezydenckich. Kto je wygra? Właściwie możemy się domyślać, choć ostatnie półrocze uczy nas, że nigdy nic nie wiadomo. Jakoś przebolejemy i to. Prawa naszej mniejszości na Białorusi na pewno się nie zwiększą. Radio Racja, Biełsat (ciągle się trzyma) oraz specjalistyczne publikacje będą oczywiście Łukaszence jego postępowanie wypominać. Nic się nie zmieni – i tak w koło Macieju...

Prezydent Komorowski pojechał jednak na Wschód. Litwa i Łotwa znalazły się na mapie jego pierwszych wizyt. Jednocześnie jednak z Litwy groźnie zabrzmiały głosy krytykujące Polskę za próby lobbowania na rzecz nowej ustawy językowej. Próbował Lech Kaczyński… Próbuje Bronisław Komorowski... Słyszymy litewską odpowiedź, akurat nie tę wymarzoną... Polska polityka wschodnia przypomina sytuację wokół pozostałości prezydenckiego samolotu w Smoleńsku: koroduje, nawoływania i działania wielu kompetentnych ludzi nie przynoszą żadnych efektów, a z drugiej strony odpowiada martwa cisza.

Na szczęście w Polsce dyskurs o Wschodzie będzie toczyć się jeszcze długo i w miarę spokojnie. Przed nami wiele miłych konferencji i sporo ciekawych książek do przeczytania. Na Ukrainę czy Białoruś lepiej nie jeździć – jeszcze stracimy z trudem osiągnięty optymizm.

Łukasz Jasina

Powrót
Najnowsze

Ukraińskie kino. Dzieje sukcesu pewnej reformy

29.05.2020
Andrij Lubka
Czytaj dalej

W poszukiwaniu złotego wieku  

22.05.2020
Ola Hnatiuk
Czytaj dalej

Rozmowa online z Olą Hnatiuk. Koniec złotego wieku?

20.05.2020
Czytaj dalej

Nowa Europa Wschodnia 1-2/2020 - Zapowiedź

12.05.2020
Czytaj dalej

Życzenia świąteczne

10.04.2020
Czytaj dalej

Okiem Kremla: jak Polska fałszuje historię

03.01.2020
Karolina Blecharczyk
Czytaj dalej

copyrights © 2010-2020 by Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu