Ta strona używa ciasteczek, dowiedz się więcejOK
Pięciocyfrowe wyświetlacze
2014-12-17
Łukasz Cudny

W Kaliningradzie wykupowane są masowo zapałki, woda, kasze, mąka, suchary. Za miesiąc cena warzyw i owoców wzrosnąć może o 100 procent.

Ostatnie zmiany kursu rubla spowodowały, że wielu mieszkańców Kaliningradu zaczęło odwiedzać kantory, by wymienić swoją walutę. Notowania rosyjskiej waluty mają tutaj znacznie większy wpływ na codzienne życie ludzi niż w Jarosławiu, Pskowie czy Kursku. 

 

Rublowe wakacje

Wykupione wycieczki zagraniczne, zarezerwowane hotele w Warszawie, Krakowie czy Zakopanem zmusiły część Rosjan by już teraz wymienić pieniądze – zanim złotówka będzie kosztować dwadzieścia rubli. Wielu ucieszyło się, że słabnący rubel wpływa również na kurs złotego i przynajmniej z polską walutą nie jest tak źle. 15 i 16 grudnia ci, którzy dopiero zaczęli myśleć o wyjazdach na Nowy Rok, musieli przemyśleć swoje plany. Tanie loty z lotniska w Gdańsku już nie są takie tanie, z kursem euro powiązany jest też koszt ubezpieczenia do Polski. Część mieszkańców Obwodu Kaliningradzkiego podjęła już decyzję, że zostaną w Rosji lub spędzą kilkanaście wolnych dni jeżdżąc nad Morze Bałtyckie i próbując zapomnieć o problemach.

Wczoraj mogłam pojechać z rodziną do Zakopanego na pięć dni, dziś stać mnie już tylko na trzy, nie wiem co będzie za dwie godziny" – tak o kursie rubla mówi Irina, szefowa średniej firmy z Obwodu Kaliningradzkiego.

Ci, którzy mają więcej pieniędzy, wybierają rosyjskie kurorty (w pierwszej kolejności Soczi) – uznają, że jeśli zarabiasz w rublach, to lepiej wydawać w tej samej walucie.

Podczas oczekiwania w kolejce do kantoru można usłyszeć cały wachlarz opinii o sytuacji rosyjskiej gospodarki. Jedni cały czas obwiniają USA i Unię Europejską; inni pretensje kierują pod adresem rosyjskiego Banku Centralnego; wielu oczekuje, że ktoś wreszcie zrobi porządek i weźmie sprawy w swoje ręce.

Wczorajsza atmosfera była napięta i każda informacja o braku waluty, kolejnej zmianie kursu czy planowanej inwestycji w nowe, pięciocyfrowe wyświetlacze powodowała zdenerwowanie wśród klientów.Śnieg i stabilizacja

Sytuacja ekonomiczna odbija się również negatywnie na przedsiębiorcach prowadzących działalność w Kaliningradzie. Widać to na przykładzie szkół językowych, gdzie część uczniów z dnia na dzień zrezygnowała z zajęć. Część ludzi brak zainteresowania kursem tłumaczy oddalającą się perspektywą wyjechania do innego kraju. Jeszcze inni planowali prowadzenie wspólnych polsko-rosyjskich biznesów, ale w obecnej sytuacji muszą pomyśleć o własnym budżecie domowym. Część firm wynajmuje swoje pomieszczenia płacąc stawkę według kursu euro, co po „czarnym poniedziałku" okazało się dla ich działalności przekleństwem.

Ożywienie widać natomiast w sklepach, sieciach handlowych oraz na targach i bazarach gdzie sprzedawane są produkty hurtowe. 16 grudnia jedyny w Obwodzie Kaliningradzkim supermarket sprzedający hurtowe ilości żywności i innych produktów był oblężony do tego stopnia, że nie było miejsca na parkingu. Właściciele mniejszych sklepów i sieci handlowych wykupywali dosłownie wszystko, a kasy zamknięto dopiero znacznie po północy.

W mniejszych sklepach również można zaobserwować pierwsze oznaki zdenerwowania. Wykupowane są produkty kryzysowe, takie jak zapałki, woda, kasze, mąka, suchary, ale również dziecięce pieluchy, luksusowy alkohol czy produkty oficjalnie „zakazane": żywność z Niemiec czy Polski. Kasjerzy często proszą by nie patrzeć na ceny na półkach sklepowych, gdyż mogą nie zgadzać się z tymi, które sami mają w komputerze.

Podobnie na bazarach: w sobotę (dzień targowy w Kaliningradzie) można było zobaczyć tłumy wykupujące kasze, mięso czy inne produkty w hurtowych ilościach. Taksówkarze podkreślają, że już dawno nie widzieli takiego ruchu wokół targów w okresie przedświątecznym. Mieszkańcy Obwodu oczekują, że po Nowym Roku ceny wzrosną o 20-40 procent, lepiej więc zrobić jak największe zapasy już teraz. Handlowcy oceniają, że styczeń i luty będą najtrudniejsze pod względem zaopatrzenia Obwodu Kaliningradzkiego w warzywa i owoce: ich cena może wrosnąć nawet o 100 procent.

Mieszkańcy Obwodu oczekują dwóch rzeczy: śniegu na Nowy Rok oraz stabilizacji finansowej w rosyjskiej gospodarce. Tradycyjnie, koniec roku w Kaliningradzie jest zawsze deszczowy.

 

Łukasz Cudny


Polecamy inne artykuły autora: Łukasz Cudny
Powrót
Najnowsze

„Nas tu nie ma” czyli niesłyszalny głos białoruskiego środowiska LGBT

29.06.2020
Maxim Rust Nick Antipov Nasta Mancewicz Milana Levitskaya
Czytaj dalej

Kampania prezydencka na Białorusi: (nie)oczywiste wybory

26.06.2020
Maxim Rust Yahor Azarkevich
Czytaj dalej

Społeczeństwo obywatelskie na Białorusi już jest

21.06.2020
Czytaj dalej

Wakacyjna promocja na prenumeratę roczną NEW!

16.06.2020
Czytaj dalej

Zderzenie pamięci

08.06.2020
Kristina Smolijaninovaitė
Czytaj dalej

Polskie „chamy” i ukraińskie „pany”. Rewolucja na rynku pracy?

03.06.2020
Dariusz Szymczycha
Czytaj dalej

copyrights © 2010-2020 by Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu