Ta strona używa ciasteczek, dowiedz się więcejOK
Dzień (nie)zależności
2010-08-24
Paweł Pieniążek
W związku z dzisiejszym Dniem Niepodległości Ukrainy Centrum im. Razumkowa opublikowało sondaż Opinia obywateli Ukrainy o sytuacji w kraju, władzy i politykach. Raport składa się z trzech części: Ocena sytuacja w kraju, stosunek do działań władzy i pozostałych polityków, Stosunek do niezależności Ukrainy oraz Ocena porozumienia charkowskiego.

Z dokumentu wyraźnie wynika, że Ukraińcy tracą cierpliwość do prezydenta Wiktora Janukowycza i jego ekipy. W sierpniu tylko co czwarty respondent (25,6 procent) uznał, że sytuacja w kraju rozwija się w prawidłowym kierunku. To gwałtowny spadek w porównaniu do kwietnia bieżącego roku, kiedy twierdząco odpowiedziało 42,7 procent przepytanych. Co ciekawe, była to najwyższa ocena od kwietnia 2005 roku, czyli do trzeciego miesiąca rządów pomarańczowych.

Mimo że obecny prezydent wciąż ma więcej zwolenników niż przeciwników, to poziom przekonanych o słuszności wszystkich jego działań jest najniższy od początku kadencji (22,5 procent). Janukowycz może się również „pochwalić” najwyższym odsetkiem elektoratu negatywnego (33 procent). Prawie co drugi uczestnik badania uznał, że działania prezydenta skierowane są przede wszystkim na ochronę interesów własnych i jego otoczenia. Podobnie rzecz ma się z premierem Mykołą Azarowem, który ma gorsze notowania od rządu i pozostałych polityków koalicyjnych, jak Serhij Tihipko czy Wołodymyr Łytwyn. Ukraińcy, mimo doskwierającego im braku reform, nie przenoszą swoich sympatii na opozycję, której nie zapominają zmarnowanych pięciu lat pomarańczowych rządów – działalności Julii Tymoszenko nie popiera 62,5 procent badanych, a Wiktora Juszczenki aż 77,8 procent!

Gdyby dzisiaj Ukraińcy mieli głosować za niezależnością swojego państwa, „za” opowiedziałoby się 59,1 procent i jest to wynik porównywalny z okresem porewolucyjnym. Warto jednak pamiętać, że gdy w referendum 1991 roku za samostijnu Ukrajinu głosowało aż 90,3 procent obywateli przy frekwencji 84 procent. Większość Ukraińców uważa, że od 1991 roku pogorszyła się ich „ogólna sytuacja ekonomiczna”, obniżył się poziom życia, wzrosła przestępczość, szerzy się korupcja i tak dalej. Jedynym czynnikiem, który uległ nieznacznej poprawie, jest „poziom demokracji w państwie” – 32,6 procent uczestników sondażu uznało, że sytuacja poprawiła się od 1991 roku. Mimo że obywatele chcą niezależnej Ukrainy, większość z nich nie wierzy, że jest ona taka w rzeczywistości.

Z badań wynika, że „porozumienie charkowskie”, podpisane 21 kwietnia przez prezydentów Rosji i Ukrainy, bardziej rozjuszyło opozycję parlamentarną i zachodnich komentatorów niż ukraińskie społeczeństwo, które w większości uważa je za dobrą decyzję. Jednocześnie Ukraińcy twierdzą, że obniżkę cen gazu można było osiągnąć w inny sposób niż przedłużając stacjonowanie Floty Czarnomorskiej na Krymie do 2042 roku.

Wygląda na to, że szybko gaśnie chwilowy entuzjazm i wiara w reformy, które przyczynią się do poprawy losu szarego Ukraińca. Niestety, nie bardzo jest między kim wybierać, bo pomarańczowi już się skompromitowali, a teraz to samo robią niebiescy. Jedni byli niezdolni do działania z powodu nieustannych kłótni we własnym kręgu, drudzy monopolizują władzę wokół swojego „wodza”. U władzy nie byli jeszcze tylko politycy nijacy, jak „gwiazda” ostatnich wyborów prezydenckich Arsenij Jaceniuk. Ukraińcy nie zmieniają swoich upodobań, ale zaczynają sceptycznie podchodzić do wszystkich polityków. Wydaje się, że dopóki nie nastąpi zmiana warty, nie ma co liczyć na realne zmiany.

Paweł Pieniążek

Polecamy inne artykuły autora: Paweł Pieniążek
Powrót
Najnowsze

Ukraińskie kino. Dzieje sukcesu pewnej reformy

29.05.2020
Andrij Lubka
Czytaj dalej

W poszukiwaniu złotego wieku  

22.05.2020
Ola Hnatiuk
Czytaj dalej

Rozmowa online z Olą Hnatiuk. Koniec złotego wieku?

20.05.2020
Czytaj dalej

Nowa Europa Wschodnia 1-2/2020 - Zapowiedź

12.05.2020
Czytaj dalej

Życzenia świąteczne

10.04.2020
Czytaj dalej

Okiem Kremla: jak Polska fałszuje historię

03.01.2020
Karolina Blecharczyk
Czytaj dalej

copyrights © 2010-2020 by Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu