Ta strona używa ciasteczek, dowiedz się więcejOK
W Krakowie o Dagestanie i Czeczenii
2016-03-29
NEW

Nowa Europa Wschodnia" zaprasza na pokaz filmu dokumentalnego Kacpra Czubaka i Iwony Kaliszewskiej Siłaczka oraz rozmowę o książce Macieja Falkowskiego i I. Kaliszewskiej Veiled and Unveiled in Chechnya and Daghestan: Kraków, 2 kwietnia (sobota), 18.00.

 

O filmie Siłaczka: (opis i biogramy za Ninateka.pl)

Bohaterką dokumentu jest Dżamilat Gadżijewa, mieszkanka górskiej wioski w Dagestanie, autonomicznej kaukaskiej republice wchodzącej w skład Federacji Rosyjskiej. Zdecydowana większość mieszkańców republiki wyznaje islam. Gadżijewa jest jednak zdania, że postępowanie mężczyzn w jej kraju z islamem niewiele ma wspólnego. Chodzi przede wszystkim o swobodę, z jaką Dagestańczycy poślubiają kolejne żony, uzasadniając to zasadami swojej religii, podczas gdy – zdaniem bohaterki dokumentu – robią to tylko po to, aby urozmaicić swoje życie seksualne. Ona sama okazuje się jedną z takich odstawionych na boczny tor żon, nie ma jednak najmniejszego zamiaru spuszczać głowy i siedzieć cicho. Zwłaszcza, że swego czasu była mistrzynią zapasów i kładła stających z nią w zawody mężczyzn na łopatki...

 

Reżyseria:

Kacper Czubak – operator i reżyser filmów dokumentalnych. Ukończył studia operatorskie na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego. Jako operator pracował w wielu miejscach na świecie, m.in. w Pakistanie, Sudanie, Angoli, Etiopii, na Filipinach i w Dagestanie. Dwa jego filmy, Pustelnicy i 18 kg, zostały nagrodzone w 2012 roku na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Human Doc w Warszawie, oraz na 21. Europejskim Festiwalu Filmowym DocumentART w Neubrandenburg. W 2013 roku 18kg otrzymało pierwszą nagrodę za dokument krótkometrażowy na Festiwalu Filmów Dokumentalnych DOXA w Vancouver
Iwona Kaliszewska
– antropolożka, adiunkt w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej UW, współpracowniczka „Nowej Europy Wschodniej", redaktorka portalu Kaukaz.net. Współautorka książki Matrioszka w hidżabie. Reportaże z Dagestanu i  Czeczenii (2010).

Długość filmu: 16 minut

 

Po projekcji filmu zapraszamy na dyskusję wokół książki Macieja Falkowskiego i Iwony Kaliszewskiej Veiled and Unveiled in Chechnya and Daghestan (Hurst Publishers). Opowiada ona o życiu w Czeczenii i Dagestanie: o poligamicznych rodzinach, o tajnej policji rosyjskiej, rosnącym w siłę islamie, o obrońcach praw człowieka i wielu innych problemach.

 

Maciej Falkowski – analityk w Zespole Turcji, Kaukazu i Azji Centralnej Ośrodka Studiów Wschodnich. Stały współpracownik „Nowej Europy Wschodniej". Specjalizuje się w problematyce islamu na obszarze poradzieckim oraz w polityce Kaukazu i Azji Centralnej.

 

Miejsce: Kawiarnia podróżnicza Bo-no-bo – Kraków, Mały Rynek 4.

 

Współorganizator: Kawiarnia podróżnicza Bo-no-bo (Strona internetowa Bo-no-bo)

 

 

 

 


Powrót
Najnowsze

Polskie „chamy” i ukraińskie „pany”. Rewolucja na rynku pracy?

03.06.2020
Dariusz Szymczycha
Czytaj dalej

Ukraińskie kino. Dzieje sukcesu pewnej reformy

29.05.2020
Andrij Lubka
Czytaj dalej

W poszukiwaniu złotego wieku  

22.05.2020
Ola Hnatiuk
Czytaj dalej

Rozmowa online z Olą Hnatiuk. Koniec złotego wieku?

20.05.2020
Czytaj dalej

Nowa Europa Wschodnia 1-2/2020 - Zapowiedź

12.05.2020
Czytaj dalej

Życzenia świąteczne

10.04.2020
Czytaj dalej

copyrights © 2010-2020 by Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu