Ta strona używa ciasteczek, dowiedz się więcejOK
Wybory w Rosji – nabór na obserwatorów
2016-04-01
Mateusz Bajek, Karol Bijoś

Zaproszenie do wzięcia udziału w projekcie długoterminowej e-obserwacji wyborów parlamentarnych w Federacji Rosyjskiej.

18 września 2016 roku w Federacji Rosyjskiej odbędą się wybory do Dumy Państwowej. Przygotowania do elekcji rozpoczęły się jeszcze w 2015 roku i uczestniczy w nich zarówno aparat państwowy, rosyjska opozycja, jak i organizacje pozarządowe. W ostatnich miesiącach w Rosji stopniowo ogranicza się prawo do obserwacji wyborów. Rosyjska Duma Państwowa regularnie przyjmuje ustawy mające na celu powstrzymanie obserwatorów i maksymalne utrudnienie im pracy.

Do najbardziej spektakularnych ograniczeń praw obserwatorów należą:

Nakaz zgłaszania do rejonowej komisji wyborczej na trzy dni przed głosowaniem (w tym przy tzw. wcześniejszym głosowaniu) pełnej listy obserwatorów. Zarówno w przypadku choroby, nacisków lokalnej administracji, policji itp., jak i możliwego aresztowania obserwatora przepis ten w znacznym stopniu wpłynie na liczbę obserwatorów;

Nakaz wyznaczenia maksymalnie do dwóch obserwatorów przypadających na daną komisję. Oznacza to zakaz przemieszczania się obserwatorów pomiędzy komisjami, a w praktyce uniemożliwia funkcjonowanie tzw. lotnych zespołów obserwacyjnych;

Możliwość sądowego usunięcia obserwatora z komisji wyborczej za zakłócanie pracy komisji. Obserwator cały dzień spędzi wówczas przed sądem broniąc swoich praw, nie będzie przyglądał się wyborom;

Ograniczenie praw dziennikarzy do obserwacji wyborów. Dziennikarz, aby obserwować wybory, musi być zatrudniony na płatnym kontrakcie w gazeciena co najmniej dwa miesiące przed datą ogłoszenia elekcji. W praktyce oznacza to, że znaleźć zatrudnienie w gazecie należało nie później niż do 29 marca 2016 roku.

Ponadto w Rosji prawnie zezwolono na użycie siły wobec demonstrantów oraz ponownie wprowadzono instytucję tzw. wcześniejszego głosowania (досрочное голосование). Czynniki te niekorzystnie wpływają na towarzyszącą wyborom atmosferę oraz możliwości obserwacji. Sytuacja nie zniechęca jednak rosyjskich organizacji opozycyjnych, które szansy na pełną i kompleksową obserwację wyborów upatrują w zwiększeniu liczby obserwatorów.

Chcąc wesprzeć rosyjskie stowarzyszenie Golos (Голос – за честные выборы) w nierównej walce o demokratyczne, wolne i uczciwe wybory w Federacji Rosyjskiej stworzono projekt Young Election Observers – Молодые Наблюдатели Выборов. Projekt powstał w oparciu o doświadczenie trzech międzynarodowych misji obserwacyjnych, które zostały przeprowadzone przez Stowarzyszenie Forum Młodych Dyplomatów (FMD) i rosyjskie stowarzyszenie Golos w ramach działań European Platform for Democratic Elections (EPDE).

W Rosji wybory odbywają się praktycznie co tydzień: zarówno na szczeblu federalnym, jak i regionalnym oraz lokalnym. W kalendarzu Golosu znajdują się informacje o 186 różnych rodzajach głosowań, które będą miały miejsce między 3 kwietnia i 5 czerwca. W żadnym innym kraju w Europie wybory nie odbywają się tak często, a tym samym żadni obserwatorzy krajowi nie mają tak często styczności z procedurami wyborczymijak przedstawiciele Golosu.

Celem projektu Young Election Observers –Молодые Наблюдатели Выборов jest połączenie doświadczenia rosyjskich obserwatorów z doświadczeniem obserwatorów z krajów Unii Europejskiej, którzy często uczestniczą w międzynarodowych misjach organizowanych przez Unię Europejską, ONZ czy ODIHR/OBWE.

Odpowiadając na potrzeby obserwatorów Forum Młodych Dyplomatów proponuje wzięcie udziałuw unikatowym programie długoterminowej e-obserwacji wyborów parlamentarnych w Federacji Rosyjskiej. Dziesięciu obserwatorów z Unii Europejskiej przez pół roku będzie ściśle współpracować z dziesięcioma obserwatorami-koordynatorami regionalnymi z Rosji. Efekty ich pracy zostaną zaprezentowane podczas dwóch szkoleń, zaplanowanych na czerwiec i sierpień.

Osoby, które posługują się językiem rosyjskim, interesują się obecną sytuacją prawno-polityczną w Rosji i ma doświadczenie w obserwacji wyborów lub chcą je zdobyć, mają szansę uczestniczyć w projekcie.

Aby wziąć w nim udział należy:

1. Wypełnić zgłoszenie za pomocą formularza;

2. Przysłać swoje CV na adres observers@diplomacy.pl do 6 kwietnia 2016 roku;

3. Polubić fanpage projektu.

 

Mateusz Bajek, Karol Bijoś

 


Polecamy inne artykuły autora: Mateusz Bajek
Polecamy inne artykuły autora: Karol Bijoś
Powrót
Najnowsze

Okiem Kremla: jak Polska fałszuje historię

03.01.2020
Karolina Blecharczyk
Czytaj dalej

Kraków: Polacy w Petersburgu na przełomie XIX i XX wieku

29.12.2019
NEW
Czytaj dalej

Wojtyła, czyli prometeizm w Watykanie

27.12.2019
Cornelius Ochmann
Czytaj dalej

Gazprom – rosyjski gigant na progu zmian

22.12.2019
Marek Budzisz
Czytaj dalej

Rusza nabór do Akademii Ziem Zachodnich i Północnych

19.12.2019
NEW
Czytaj dalej

Gacharia sucharia i kurczaki, czyli o kolejnym miesiącu antyrządowych protestów w Gruzji

19.12.2019
Daria Szlezyngier
Czytaj dalej

copyrights © 2010-2017 by Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu