Ta strona używa ciasteczek, dowiedz się więcejOK
Poważne słowa
2016-04-01
zr

Sąd w Petersburgu odmówił zwrotu skonfiskowanego w lutym nakładu książki Rzeczpospolita atlantycka – wyboru publicystyki Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Książka ukazała się w 2014 roku nakładem KEW.

 

W lutym na łamach New.org.pl informowaliśmy, że w Petersburgu 12 lutego dziesięciu policjantów wkroczyło do drukarni Bieriest i skonfiskowało nakład książki Rzeczpospolita atlantycka. Funkcjonariusze otrzymali donos. Związany ze stowarzyszeniem Memoriał wydawca książki Cogita!ru poinformował wówczas o treści policyjnego protokołu: „otrzymano zawiadomienie od dyżurnego dwudziestego dziewiątego oddziału policji o egzemplarzach zawierających treści ekstremistyczne".

Przedstawicielka petersburskiego Memoriału Tatiana Kosinowa poinformowała dziś na Facebook, że w sprawie zarekwirowanej publikacji miały miejsce liczne naruszenia proceduralne. Zwróciła uwagę m.in. na to, że sprawa w sądzie wciąż nie została wszczęta, a protokół z konfiskaty (na którym brakuje podpisów) został sporządzony „na kolanie".

Kosinowa pisze także: „W decyzji sądu pojawiło się sformułowanie o podejrzeniu o »rehabilitacji nazizmu«. I tego oni będą szukać w tekstach Kuriera z Warszawy, uczestnika antyfaszystowskiego podziemia i bohatera II wojny światowej!".

W środowej rozmowie z pismem „Novaya Gazeta" adwokat rosyjskiego wydawcy Cogita!ru, Iwan Pawłow, mówi: „Można konfiskować czy nie? Jedną książkę czy cały nakład? Jest jeszcze zdrowy rozsądek. Weźcie jeden egzemplarz, sprawdźcie, potem podejmijcie decyzję. Konfiskata nakładu – to cenzura, która jest zabroniona. Niestety, przy obecnym stanie rosyjskiego ustawodawstwa w zakresie walki z ekstremizmem można wziąć dowolną książkę i znaleźć w niej fragmenty o charakterze ekstremistycznym".

Kosinowa zapowiada, że Memoriał nadal będzie walczył o – jak to ujmuje – „zwrot naszej małej książki".

Rzeczpospolita atlantycka zawiera materiały prasowe autorstwa Jeziorańskiego, w których ten (głównie po 1989 roku) komentował relacje Polski z byłymi republikami radzieckimi oraz przyglądał się ich postępom na drodze do demokracji. Ukazała się w 2014 roku nakładem Kolegium Europy Wschodniej (wydawcy „Nowej Europy Wschodniej") pod redakcją Zbigniewa Rokity (wstęp: Andrzej Brzeziecki).

zr


Powrót
Najnowsze

Ukraińskie kino. Dzieje sukcesu pewnej reformy

29.05.2020
Andrij Lubka
Czytaj dalej

W poszukiwaniu złotego wieku  

22.05.2020
Ola Hnatiuk
Czytaj dalej

Rozmowa online z Olą Hnatiuk. Koniec złotego wieku?

20.05.2020
Czytaj dalej

Nowa Europa Wschodnia 1-2/2020 - Zapowiedź

12.05.2020
Czytaj dalej

Życzenia świąteczne

10.04.2020
Czytaj dalej

Okiem Kremla: jak Polska fałszuje historię

03.01.2020
Karolina Blecharczyk
Czytaj dalej

copyrights © 2010-2020 by Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu