Ta strona używa ciasteczek, dowiedz się więcejOK
Poważne słowa
2016-04-01
zr

Sąd w Petersburgu odmówił zwrotu skonfiskowanego w lutym nakładu książki Rzeczpospolita atlantycka – wyboru publicystyki Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Książka ukazała się w 2014 roku nakładem KEW.

 

W lutym na łamach New.org.pl informowaliśmy, że w Petersburgu 12 lutego dziesięciu policjantów wkroczyło do drukarni Bieriest i skonfiskowało nakład książki Rzeczpospolita atlantycka. Funkcjonariusze otrzymali donos. Związany ze stowarzyszeniem Memoriał wydawca książki Cogita!ru poinformował wówczas o treści policyjnego protokołu: „otrzymano zawiadomienie od dyżurnego dwudziestego dziewiątego oddziału policji o egzemplarzach zawierających treści ekstremistyczne".

Przedstawicielka petersburskiego Memoriału Tatiana Kosinowa poinformowała dziś na Facebook, że w sprawie zarekwirowanej publikacji miały miejsce liczne naruszenia proceduralne. Zwróciła uwagę m.in. na to, że sprawa w sądzie wciąż nie została wszczęta, a protokół z konfiskaty (na którym brakuje podpisów) został sporządzony „na kolanie".

Kosinowa pisze także: „W decyzji sądu pojawiło się sformułowanie o podejrzeniu o »rehabilitacji nazizmu«. I tego oni będą szukać w tekstach Kuriera z Warszawy, uczestnika antyfaszystowskiego podziemia i bohatera II wojny światowej!".

W środowej rozmowie z pismem „Novaya Gazeta" adwokat rosyjskiego wydawcy Cogita!ru, Iwan Pawłow, mówi: „Można konfiskować czy nie? Jedną książkę czy cały nakład? Jest jeszcze zdrowy rozsądek. Weźcie jeden egzemplarz, sprawdźcie, potem podejmijcie decyzję. Konfiskata nakładu – to cenzura, która jest zabroniona. Niestety, przy obecnym stanie rosyjskiego ustawodawstwa w zakresie walki z ekstremizmem można wziąć dowolną książkę i znaleźć w niej fragmenty o charakterze ekstremistycznym".

Kosinowa zapowiada, że Memoriał nadal będzie walczył o – jak to ujmuje – „zwrot naszej małej książki".

Rzeczpospolita atlantycka zawiera materiały prasowe autorstwa Jeziorańskiego, w których ten (głównie po 1989 roku) komentował relacje Polski z byłymi republikami radzieckimi oraz przyglądał się ich postępom na drodze do demokracji. Ukazała się w 2014 roku nakładem Kolegium Europy Wschodniej (wydawcy „Nowej Europy Wschodniej") pod redakcją Zbigniewa Rokity (wstęp: Andrzej Brzeziecki).

zr


Powrót
Najnowsze

Via Carpatia. Podróże po Węgrzech i Basenie Karpackim

19.11.2019
Ziemowit Szczerek
Czytaj dalej

Donbas: kruchy pokój?

18.11.2019
Aleksander Kowalewski
Czytaj dalej

Na Białorusi ludzie boją się zmian

17.11.2019
Małgorzata Nocuń Bartosz Panek
Czytaj dalej

Gruzini znów wyszli na ulice

15.11.2019
Wojciech Wojtasiewicz Jakub Janiszewski
Czytaj dalej

Gruzińskie Marzenie w obliczu kryzysu

15.11.2019
Mateusz Kubiak
Czytaj dalej

Gra o tron w Gruzińskim Kościele Prawosławnym

14.11.2019
Daria Szlezyngier
Czytaj dalej

copyrights © 2010-2017 by Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu