Ta strona używa ciasteczek, dowiedz się więcejOK
Dyskusja: „Przeprawa. Moja podróż do pękniętego serca Syrii”
2016-04-18
NEW

Nowa Europa Wschodnia" zaprasza: spotkanie wokół książki Samar Yazbek „Przeprawa. Moja podróż do pękniętego serca Syrii" 20 kwietnia (środa), godz. 18.30, Kraków.

 

Jak wygląda dziś Syria, pięć lat po rozpoczęciu wojny w tym kraju i dlaczego w mediach obraz Syrii sprowadza się głównie do uchodźców i terrorystów zalewających Europę? Jak jest naprawę?

W spotkaniu udział wezmą: dr hab. Beata Kowalska z Instytutu Socjologii UJ, socjolożka i kulturoznawczyni Zofia Jeziorna, dr hab. Yousef Sh'hadeh z Instytutu Orientalistyki UJ.

Prowadzenie: Andrzej Brzeziecki (redaktor naczelny NEW).

Organizatorzy: Wydawnictwo Karakter, kawiarnia Cheder, „Nowa Europa Wschodnia".

Miejsce: kawiarnia Cheder, ul. Józefa 36, Kraków

Wydarzenie na Facebook

Więcej o książce

NEW objął książkę patronatem medialnym.


Samar Yazbek jest syryjską dziennikarką, która brała udział w protestach przeciw rządowi Al-Asada. Zmuszona do opuszczenia kraju, w latach 2012-2013 trzykrotnie wracała tam z narażeniem życia, by opisać losy rewolucjonistów i zwykłych ludzi gnębionych i zabijanych – najpierw przez reżim, a potem przez grupy religijnych ekstremistów i ISIS.


Yazbek jeździ po kraju i rozmawia z osobami, które straciły wszystkich bliskich, i z tymi, którym udało się zachować resztki nadziei. Przedstawia codzienną udrękę swoich rodaków – dokumentuje postawy, losy, sprzeciw wobec okrucieństwa, bezsilność i gniew.


Polskie wydanie zostało poszerzone o wstęp autorstwa prof. Piotra Balcerowicza, który w makroperspektywie przedstawia to, o czym pisze i czego doświadcza autorka. Oba teksty pozwalają zrozumieć genezę i przebieg syryjskiego konfliktu, który z pokojowych demonstracji przekształcił się w krwawą wojnę.

 

Samar Yazbek (ur. 1970) – syryjska dziennikarka i pisarka. Autorka wierszy, powieści, reportaży i scenariuszy filmowych i telewizyjnych. Prowadziła internetowy zin feministyczny „Women of Syria". W 2010 roku znalazła się w grupie Beirut 39, czyli 39 najciekawszych młodych pisarzy arabskojęzycznych zaprezentowanych na Hay Festival. Stworzyła organizację, która niesie pomoc kobietom na północy Syrii, w regionie Idlib. W 2012 roku została zmuszona do emigracji z kraju. W tym samym roku została laureatką International Writer of Courage Award oraz szwedzkiej nagrody im. Kurta Tucholsky'ego. W 2013 otrzymała Oxfam Novib/PEN International Free Expression Award przyznawaną pisarzom, którzy stoją na straży wolności słowa i tworzą pomimo grożących im prześladowań. Nominowana do Nagrody Orwella 2016.

 


Powrót
Najnowsze

W poszukiwaniu złotego wieku  

22.05.2020
Ola Hnatiuk
Czytaj dalej

Rozmowa online z Olą Hnatiuk. Koniec złotego wieku?

20.05.2020
Czytaj dalej

Nowa Europa Wschodnia 1-2/2020 - Zapowiedź

12.05.2020
Czytaj dalej

Życzenia świąteczne

10.04.2020
Czytaj dalej

Okiem Kremla: jak Polska fałszuje historię

03.01.2020
Karolina Blecharczyk
Czytaj dalej

Kraków: Polacy w Petersburgu na przełomie XIX i XX wieku

29.12.2019
NEW
Czytaj dalej

copyrights © 2010-2020 by Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu