Ta strona używa ciasteczek, dowiedz się więcejOK
Nowak-Jeziorański i rehabilitacja nazizmu? Sprawy ciąg dalszy
2016-04-20
zr

Dziś w Petersburgu odbyło się przesłuchanie działaczki Memoriału Tatiany Kosinowej. To ciąg dalszy postępowania ws. wydania w Rosji wyboru publicystyki Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Rzeczpospolita atlantycka ukazała się wcześniej w Polsce nakładem Kolegium Europy Wschodniej, wydawcy „Nowej Europy Wschodniej".

 

Główny Urząd Śledzy w Petersburgu bada książkę pod kątem art. 282. kodeksu karnego o ekstremizmie, wzniecaniu nienawiści, wrogości i poniżaniu godności ludzkiej, oraz art. 354. o rehabilitacji nazizmu. Kosinowa zareagowała na podejrzenie o treści „rehabilitujące nazim" w pismach Jeziorańskiego: „I tego oni będą szukać w tekstach Kuriera z Warszawy, uczestnika antyfaszystowskiego podziemia i bohatera II wojny światowej!".

 

Na łamach New.org.pl informowaliśmy, że w Petersburgu 12 lutego dziesięciu policjantów wkroczyło do drukarni Bieriest i skonfiskowało nakład książki Rzeczpospolita atlantycka. Funkcjonariusze otrzymali donos. Związany ze stowarzyszeniem Memoriał wydawca książki Cogita!ru poinformował wówczas o treści policyjnego protokołu: „otrzymano zawiadomienie od dyżurnego dwudziestego dziewiątego oddziału policji o egzemplarzach zawierających treści ekstremistyczne".

 

Na tę wiadomość zareagowało polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Do rosyjskiego MSZ złożona została nota w tej sprawie, na którą odpowiedź przyszła dopiero pod koniec marca. Informowała o przekazaniu druku do ekspertyzy.

 

Kosinowa oświadczyła, że w kwestii zarekwirowanej publikacji miały miejsce liczne naruszenia proceduralne. Zwróciła uwagę m.in. na to, że sprawa w sądzie wciąż nie została wszczęta, a protokół z konfiskaty (na którym brakuje podpisów) został sporządzony „na kolanie".

 

Rzeczpospolita atlantycka zawiera materiały prasowe autorstwa Jeziorańskiego, w których ten (głównie po 1989 roku) komentował relacje Polski z byłymi republikami radzieckimi oraz przyglądał się ich postępom na drodze do demokracji. Ukazała się w 2014 roku nakładem Kolegium Europy Wschodniej (wydawcy „Nowej Europy Wschodniej") pod redakcją Zbigniewa Rokity (wstęp: Andrzej Brzeziecki).

 

Przesłuchanie Kosinowej odbędzie się dziś o 14.30 czasu moskiewskiego. Na łamach New.org.pl będziemy informowali o dalszym przebiegu sprawy.

 

Zbigniew Rokita


Powrót
Najnowsze

Ukraińskie kino. Dzieje sukcesu pewnej reformy

29.05.2020
Andrij Lubka
Czytaj dalej

W poszukiwaniu złotego wieku  

22.05.2020
Ola Hnatiuk
Czytaj dalej

Rozmowa online z Olą Hnatiuk. Koniec złotego wieku?

20.05.2020
Czytaj dalej

Nowa Europa Wschodnia 1-2/2020 - Zapowiedź

12.05.2020
Czytaj dalej

Życzenia świąteczne

10.04.2020
Czytaj dalej

Okiem Kremla: jak Polska fałszuje historię

03.01.2020
Karolina Blecharczyk
Czytaj dalej

copyrights © 2010-2020 by Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu