Ta strona używa ciasteczek, dowiedz się więcejOK
Dyskusja: „Godność po rewolucji. Ukraina dwa lata po Euromajdanie”
2016-04-27
NEW

Nowa Europa Wschodnia", patron festiwalu Ukraińska Wiosna, zaprasza na dyskusję „Godność po rewolucji. Ukraina dwa lata po Euromajdanie": 17 maja, 17.00, Gniezno. Goście: Andrij Bondar, Piotr Pogorzelski, Marta Studenna-Skrukwa.

 

Miejsce: Instytut Kultury Europejskiej UAM, ul. Kostrzewskiego 5-7, Gniezno

 

Pozornie ukraiński Euromajdan, który przerodził się w rewolucję godności, nie przyniósł oczekiwanych zmian. Politycy, którzy sięgnęli po władzę, pogrążyli się w konfliktach, nieustannie słychać doniesienia o przybierającej na sile korupcji, poparcie społeczne dla rządu jest bliskie dna. Z drugiej strony jednak bez trudu dostrzec można istotne przemiany ukraińskiego społeczeństwa. Rośnie liczba oddolnych inicjatyw społecznych: od pomocy weteranom wojny w Donbasie, przez ruchy samorządowe, po zaangażowanie w działania wojenne. Gołym okiem widać, że nowe pokolenie Ukraińców inaczej patrzy na relacje pomiędzy społeczeństwem a władzą, rozumiejąc, że może poradzić sobie bez państwa.

 

Czy Ukrainę czeka kolejne zderzenie klasy politycznej z rodzącym się społeczeństwem obywatelskim? Czy na naszych oczach w bólach rodzi się Nowa Ukraina, czy też obserwujemy rosnącą dominację oligarchii nad społeczną podmiotowścią? Czy ukraińscy politycy zapomnieli jak ważna dla ich narodu jest Godność? Jakie miejsce w Nowej Ukrainie zajmie Donbas? Czy znjadzie się tam miejsce dla kulturowej i światopoglądowej różnorodności? (z opisu organizatora)

 

 

Zapraszmy na dyskusję, której uczestnikami będą:

Andrij Bondar – ukraiński poeta i publicysta. W Polsce ukazały się dwie jego książki: tom wierszy Jogging (2005) oraz zbiór felietonów Historie ważne i nieważne (2011).

 

Piotr Pogorzelski – warszawiak z urodzenia, kijowianin z zawodowego wyboru. W Polskim Radiu pracuje od 2000 roku. Od początku zajmował się tematyką wschodnią, najpierw jako zastępca korespondentów w Moskwie i Mińsku. W latach 2006-2015 korespondent PR na Ukrainie.

 

Dr Marta Studenna-Skrukwa – doktor nauk historycznych i adiunkt w Instytucie Wschodnim UAM w Poznaniu. Autorka pracy Ukraiński Donbas. Oblicza tożsamości regionalnej.

 

Dyskusję poprowadzi dr Piotr Oleksy – doktor nauk historycznych, adiunkt w Instytucie Kultury Europejskiej UAM w Gnieźnie, publicysta, wieloletni współpracownik „Nowej Europy Wschodniej", publikuje w „Tygodniku Powszechnym".

 

 

Wydarzenie zostało dofinansowane przez Prezydenta Miasta Gniezna.


Powrót
Najnowsze

Polskie „chamy” i ukraińskie „pany”. Rewolucja na rynku pracy?

03.06.2020
Dariusz Szymczycha
Czytaj dalej

Ukraińskie kino. Dzieje sukcesu pewnej reformy

29.05.2020
Andrij Lubka
Czytaj dalej

W poszukiwaniu złotego wieku  

22.05.2020
Ola Hnatiuk
Czytaj dalej

Rozmowa online z Olą Hnatiuk. Koniec złotego wieku?

20.05.2020
Czytaj dalej

Nowa Europa Wschodnia 1-2/2020 - Zapowiedź

12.05.2020
Czytaj dalej

Życzenia świąteczne

10.04.2020
Czytaj dalej

copyrights © 2010-2020 by Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu