Ta strona używa ciasteczek, dowiedz się więcejOK
Dyskusja: „Godność po rewolucji. Ukraina dwa lata po Euromajdanie”
2016-04-27
NEW

Nowa Europa Wschodnia", patron festiwalu Ukraińska Wiosna, zaprasza na dyskusję „Godność po rewolucji. Ukraina dwa lata po Euromajdanie": 17 maja, 17.00, Gniezno. Goście: Andrij Bondar, Piotr Pogorzelski, Marta Studenna-Skrukwa.

 

Miejsce: Instytut Kultury Europejskiej UAM, ul. Kostrzewskiego 5-7, Gniezno

 

Pozornie ukraiński Euromajdan, który przerodził się w rewolucję godności, nie przyniósł oczekiwanych zmian. Politycy, którzy sięgnęli po władzę, pogrążyli się w konfliktach, nieustannie słychać doniesienia o przybierającej na sile korupcji, poparcie społeczne dla rządu jest bliskie dna. Z drugiej strony jednak bez trudu dostrzec można istotne przemiany ukraińskiego społeczeństwa. Rośnie liczba oddolnych inicjatyw społecznych: od pomocy weteranom wojny w Donbasie, przez ruchy samorządowe, po zaangażowanie w działania wojenne. Gołym okiem widać, że nowe pokolenie Ukraińców inaczej patrzy na relacje pomiędzy społeczeństwem a władzą, rozumiejąc, że może poradzić sobie bez państwa.

 

Czy Ukrainę czeka kolejne zderzenie klasy politycznej z rodzącym się społeczeństwem obywatelskim? Czy na naszych oczach w bólach rodzi się Nowa Ukraina, czy też obserwujemy rosnącą dominację oligarchii nad społeczną podmiotowścią? Czy ukraińscy politycy zapomnieli jak ważna dla ich narodu jest Godność? Jakie miejsce w Nowej Ukrainie zajmie Donbas? Czy znjadzie się tam miejsce dla kulturowej i światopoglądowej różnorodności? (z opisu organizatora)

 

 

Zapraszmy na dyskusję, której uczestnikami będą:

Andrij Bondar – ukraiński poeta i publicysta. W Polsce ukazały się dwie jego książki: tom wierszy Jogging (2005) oraz zbiór felietonów Historie ważne i nieważne (2011).

 

Piotr Pogorzelski – warszawiak z urodzenia, kijowianin z zawodowego wyboru. W Polskim Radiu pracuje od 2000 roku. Od początku zajmował się tematyką wschodnią, najpierw jako zastępca korespondentów w Moskwie i Mińsku. W latach 2006-2015 korespondent PR na Ukrainie.

 

Dr Marta Studenna-Skrukwa – doktor nauk historycznych i adiunkt w Instytucie Wschodnim UAM w Poznaniu. Autorka pracy Ukraiński Donbas. Oblicza tożsamości regionalnej.

 

Dyskusję poprowadzi dr Piotr Oleksy – doktor nauk historycznych, adiunkt w Instytucie Kultury Europejskiej UAM w Gnieźnie, publicysta, wieloletni współpracownik „Nowej Europy Wschodniej", publikuje w „Tygodniku Powszechnym".

 

 

Wydarzenie zostało dofinansowane przez Prezydenta Miasta Gniezna.


Powrót
Najnowsze

Donbas: kruchy pokój?

18.11.2019
Aleksander Kowalewski
Czytaj dalej

Na Białorusi ludzie boją się zmian

17.11.2019
Małgorzata Nocuń Bartosz Panek
Czytaj dalej

Gruzini znów wyszli na ulice

15.11.2019
Wojciech Wojtasiewicz Jakub Janiszewski
Czytaj dalej

Gruzińskie Marzenie w obliczu kryzysu

15.11.2019
Mateusz Kubiak
Czytaj dalej

Gra o tron w Gruzińskim Kościele Prawosławnym

14.11.2019
Daria Szlezyngier
Czytaj dalej

Zatrzymanie Ihora Mazura. Rosyjska prowokacja

13.11.2019
Eugeniusz Sobol
Czytaj dalej

copyrights © 2010-2017 by Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu