Ta strona używa ciasteczek, dowiedz się więcejOK
Festiwal Kultury „Ukraińska Wiosna” 2016
2016-05-11
NEW

Nowa Europa Wschodnia", patron wydarzenia, zaprasza na Festiwal Kultury „Ukraińska Wiosna" 2016. W dniach 14-23 maja w Poznaniu i okolicach odbędzie się szereg inicjatyw poświęconych Ukrainie: koncerty, spektakle teatralne, debaty, warsztaty i wiele innych.

 

Organizatorem Festiwalu jest Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne Polska – Ukraina.

 

Ukraińska Wiosna" to cykliczne spotkania z kulturą ukraińską w Poznaniu i Wielkopolsce. Stałą domeną festiwalu jest nie tylko prezentacja najnowszych trendów w życiu artystycznym na Ukrainie, ale również tworzenie przestrzeni dla wspólnych polsko-ukraińskich projektów twórczych.

 

W tym roku podczas „Ukraińskiej Wiosny" zaprezentowane zostaną m.in. komiks i wystawa Czarnobyl piękny, Czarnobyl koszmarny, opowiadający o rewolucji godności spektakl Labirynt (autorstwa Ołeksandra Witra, jednego z najwybitniejszych współczesnych dramaturgów ukraińskich), koncert Myrosława Kotorowycz i Ohor Sajenko.

 

Program tegorocznego Festiwalu.

 

Ryszard Kupidura, prezes Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego POLSKA-UKRAINA :

Ukraińska Wiosna to wielkopolski festiwal. Po poznańsku subiektywny. Co to znaczy? Znaczy to, że my, Wielkopolanie, już trochę poznaliśmy kulturę ukraińską, mamy sporo przyjaciół w tym kraju i lubimy z nimi się od czasu do czasu spotykać. Najlepiej wiosną! Stworzyliśmy więc festiwal, na który zapraszamy tych, w których towarzystwie czujemy się dobrze. Których lubimy słuchać, gdy śpiewają. Których lubimy oglądać, gdy tańczą. Których staramy się zrozumieć, gdy mówią o swoich problemach. Czasem robimy też z nimi coś wspólnie. Eksperymentujemy, wymyślamy. Ukraińska Wiosna – choć międzynarodowa – jest czasem realizacji lokalnych pomysłów. To nasze poznańskie odczuwanie Ukrainy.

IX edycja Ukraińskiej Wiosny zbiega się z ważnymi datami najnowszej historii Ukrainy. Nie mogły one nie wpłynąć na program festiwalu. Katastrofa w Czarnobylu, czyli wydarzenie, które na Ukrainie stało się nie tylko wyzwaniem dla ekologów, ale również impulsem do zmian w polityce i kulturze, będzie tematem przewodnim pierwszego wydarzenia Ukraińskiej Wiosny, czyli wernisażu wystawy Piękny Czarnobyl oraz prezentacji komiksu Czarnobyl. Strefa. Zamykać festiwal będzie z kolei spektakl Labirynt w reżyserii Andrzeja Szczytki, który poświęcony będzie 25-leciu ukraińskiej niepodległości, w szczególności zaś ostatniej rewolucji na kijowskim Majdanie. Pomiędzy tymi dwoma biegunami znajdzie się natomiast cały szereg dyskusji, pokazów kinowych, koncertów i wystaw. Osobnej uwagi wymaga Jarmark Ukraiński na Dziewiczej Górze. Właściwie to kolejny mały festiwal – muzyka, pokazy sztuki walki, sport, filmy, warsztaty i smakowita ukraińska kuchnia!"

 

 


Powrót
Najnowsze

W poszukiwaniu złotego wieku  

22.05.2020
Ola Hnatiuk
Czytaj dalej

Rozmowa online z Olą Hnatiuk. Koniec złotego wieku?

20.05.2020
Czytaj dalej

Nowa Europa Wschodnia 1-2/2020 - Zapowiedź

12.05.2020
Czytaj dalej

Życzenia świąteczne

10.04.2020
Czytaj dalej

Okiem Kremla: jak Polska fałszuje historię

03.01.2020
Karolina Blecharczyk
Czytaj dalej

Kraków: Polacy w Petersburgu na przełomie XIX i XX wieku

29.12.2019
NEW
Czytaj dalej

copyrights © 2010-2020 by Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu