Ta strona używa ciasteczek, dowiedz się więcejOK
NEW na festiwalu „Świat pod Lupą”
2016-05-30
NEW

Nowa Europa Wschodnia", partner wydarzenia, zaprasza na Festiwal „Świat pod Lupą. Warszawskie spotkania międzynarodowe": Warszawa, 3-4 czerwca, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Organizatorzy: Europejska Rada Spraw Zagranicznych i Fundacja im. Heinricha Bölla.

 

Zapraszamy w dwudniową »podróż« przez ważne i ciekawe problemy międzynarodowe naszych czasów w towarzystwie znakomitych intelektualistów, wybitnych ekspertek i innych interesujących rozmówców z różnych krajów.

Dokąd zmierza Świat? Jaka będzie przyszłość Europy? Gdzie jest w tym wszystkim miejsce dla Polski?
»Świat pod lupą« to zaproszenie do obywatelskiej debaty o tematach międzynarodowych. Dyskusje, filmy i warsztaty pozwolą zobaczyć współczesne wyzwania wyraźniej i z wielu perspektyw. Będziemy rozmawiać o rosyjskiej propagandzie, o tym, jak będą wyglądać wojny przyszłości, jaka będzie Ameryka po wyborach i czy w Europie może powstać Islamistan. Spotkamy się z reportażystkami oraz uchodźcami mieszkającymi w Polsce. A na koniec, w gronie czołowych intelektualistów młodego pokolenia, zastanowimy się, jak Polska powinna odnaleźć się w Europie i świecie, które w nadchodzących latach oferować będą nowe wyzwania. Warszawskie spotkania międzynarodowe są otwarte dla wszystkich, którzy podzielają naszą fascynację światem i troskę o jego przyszłość" – z opisu organizatora.

 

Szczególnie gorąco zapraszamy na dyskusję „Po co opisywać świat?" – 3 czerwca, 17.00. Partnerem panelu jest „Nowa Europa Wschodnia". Zastępczyni redaktora naczelnego naszego pisma, Małgorzata Nocuń, porozmawia z reporterami i dziennikarzami zajmującymi się tematyką międzynarodową: z Maxem Cegielskim, Ludwiką Włodek i Ernestem Zozuniem.

Do lamusa odeszły czasy, kiedy gazety, audycje radiowe i telewizyjne poświęcone były nie tylko wydarzeniom w kraju, ale także temu co dzieje się zagranicą. Współczesne media coraz mniej miejsca poświęcają na materiały zagraniczne, nieliczne redakcje posiadają stałych korespondentów w najważniejszych stolicach świata. Ta sytuacja sprawia, że wydarzenia międzynarodowe są w polskim przekazie medialnym przedstawiane w sposób uproszczony, a często nawet niekompetentny. Tymczasem zmiany na świecie są niezwykle dynamiczne – aktywność Państwa Islamskiego, kryzys uchodźczy, głęboki kryzys Unii Europejskiej i wymagają często szybkich decyzji politycznych. Czy można prowadzić odpowiedzialną politykę bez gruntownej wiedzy o świecie i przygotowania na zachodzące procesy?

Reporterzy i autorki zaproszeni do dyskusji odpowiedzą na pytanie, jak dziś wygląda praca reportera, co Polska traci lekceważąc wydarzenia – polityczne, społeczne, a także kulturowe – które rozgrywają się poza naszymi granicami, co tracimy nie interesując się światem. Mamy nadzieję, że uda im się zachęcić do sięgnięcia po różne źródła wiedzy jakie nadal proponuje słowo pisane.

 
Aby wziąć udział w festiwalu, prosimy o wcześniejszą rejestrację za pośrednictwem specjalnego formularza.

Pełny program, sylwetki gości i bogata w różnorodne materiały Strefa Wiedzy dostępne są na stronie festiwalu.

 

Program/ programme:

Świat pod lupą

World in focus (English version)

 

 

 

 


Powrót
Najnowsze

Gruzini znów wyszli na ulice

15.11.2019
Wojciech Wojtasiewicz Jakub Janiszewski
Czytaj dalej

Gruzińskie Marzenie w obliczu kryzysu

15.11.2019
Mateusz Kubiak
Czytaj dalej

Program konferencji Polska Polityka Wschodnia 2019

14.11.2019
NEW
Czytaj dalej

Gra o tron w Gruzińskim Kościele Prawosławnym

14.11.2019
Daria Szlezyngier
Czytaj dalej

Zatrzymanie Ihora Mazura. Rosyjska prowokacja

13.11.2019
Eugeniusz Sobol
Czytaj dalej

Mołdawia: Upadek egzotycznej koalicji

12.11.2019
Piotr Oleksy
Czytaj dalej

copyrights © 2010-2017 by Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu