Ta strona używa ciasteczek, dowiedz się więcejOK
Z cyklu: Pod dobrym Znakiem
2016-05-13
Małgorzata Nocuń

Radykalizacja islamu w Uzbekistanie, instrumentalizowanie historii przez polityków, problemy polskich rodziców – to tylko niektóre tematy, które poruszono na łamach majowego „Znaku". Najnowszy numer omawia Małgorzata Nocuń.Wiodącym tematem najnowszego numeru miesięcznika „Znak" jest problem rodziny oraz wychowywania dzieci. Jak być w Polsce rodzicem? Na to pytanie w tekstach opublikowanych w „Znaku" padają odpowiedzi w każdym z możliwych kontekstów: ekonomicznym, migracji zarobkowej (rodzicielstwo na obczyźnie niesie ze sobą wyzwania), dostępności placówek opiekuńczych (żłobków, przedszkoli) oraz kwestii najważniejszych – uczuć. Blok tekstów pomaga nam zrozumieć, na czym polega rodzicielstwo w XXI wieku, jak buduje się bliskość pomiędzy rodzicem i dzieckiem (o tym traktuje niezwykle czuły i głęboki wywiad z Wojciechem Bonowiczem – poetą, publicystą, a prywatnie tatą). Materiały o niezwykłej wartości merytorycznej są godne polecenia każdemu kto: chce zostać rodzicem, jest rodzicem albo też mierzy się z własnym dzieciństwem i modelem rodziny, w której dorastał. Tak pogłębionej i wszechstronnej debaty na temat rodzicielstwa brakuje w Polsce.

W miesięczniku znajdziemy także temat „wschodni" – to tekst Józefa Langa o Uzbekistanie. Materiał wart lektury, ponieważ ten kraj Azji Centralnej jest w znikomym stopniu obecny w polskim dyskursie publicystycznym. Lang pisze o Uzbekistanie w kontekście: historycznym i politycznym, porusza także niezwykle aktualny i ważki temat – islamu. Analityk daje odpowiedź na pytania dotyczące radykalizacji islamu oraz „wojny", którą współczesne uzbeckie państwo wypowiedziało tej religii.

Rzekome zagrożenie terroryzmem islamskim wykorzystuje się jako pretekst do zwiększenia kontroli nad społeczeństwem, walki z rachitycznymi resztkami opozycji oraz legalizacji tych działań na arenie międzynarodowej. Wojnę przeciwko islamowi w Uzbekistanie toczy się niekiedy w sposób absurdalny. Mułła wygania ze świątyni wszystkich nie będących emerytami, krzycząc, że powinni pracować, a nie marnować czas w meczecie" – pisze Lang.

Profesor Andrzej Friszke, w wywiadzie udzielonym miesięcznikowi, opowiada do czego służy politykom historia. Niezwykle głęboka rozmowa pokazuje, w jak instrumentalny sposób traktuje się historię w celu budowy wygodnego rządzącej partii „patriotyzmu". Friszke stwierdza: „Nie można redukować polskiego patriotyzmu do buntu wobec niechcianej rzeczywistości". Rozmowa bardzo na czasie.

Politycy, tak lewicy, centrum, jak i prawicy zawsze będą się odwoływać do tradycji i bliskich im wartości. Chodzi natomiast o to, żeby wybierając z przeszłości wydarzenia i postaci, które wzmacniają bieżące postulaty publiczne, opierać się na rzetelnych ustaleniach, a nie mitach. Problem pojawia się, gdy jedna strona sceny politycznej chce zdominować dyskusję o przeszłości, usuwając z przestrzeni publicznej, nad którą panuje, zaburzające jej narrację tematy i pytania" – mówi Friszke.

Ponadto w najnowszym „Znaku": wywiad z psychologiem Bartłomiejem Dobroczyńskim, wywiad z malarką Ewą Kurykuk, tekst o aktorach-lalkarzach.


Małgorzata Nocuń jest zastępczynią redaktora naczelnego „Nowej Europy Wschodniej".

 

O kwietniowym numerze „Znaku" można przeczytać tutaj.


Powrót
Najnowsze

Wiatr zmiany

06.07.2020
Olga Dryndova

 Słabnący paternalizm państwowy na Białorusi łączy się z niskim poczuciem zaufania do władz. Według badań z lat 2017–2018 jedynie około 40 procent Białorusinów ufało władzom państwowym, w tym 34 procent ministrom, a 33 procent władzom lokalnym.

 
Czytaj dalej

„Nas tu nie ma” czyli niesłyszalny głos białoruskiego środowiska LGBT

29.06.2020
Maxim Rust Nick Antipov Nasta Mancewicz Milana Levitskaya
Czytaj dalej

Kampania prezydencka na Białorusi: (nie)oczywiste wybory

26.06.2020
Maxim Rust Yahor Azarkevich
Czytaj dalej

Społeczeństwo obywatelskie na Białorusi już jest

21.06.2020
Czytaj dalej

Wakacyjna promocja na prenumeratę roczną NEW!

16.06.2020
Czytaj dalej

Zderzenie pamięci

08.06.2020
Kristina Smolijaninovaitė
Czytaj dalej

copyrights © 2010-2020 by Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu