Ta strona używa ciasteczek, dowiedz się więcejOK
Z cyklu: Pod dobrym Znakiem
2016-05-13
Małgorzata Nocuń

Radykalizacja islamu w Uzbekistanie, instrumentalizowanie historii przez polityków, problemy polskich rodziców – to tylko niektóre tematy, które poruszono na łamach majowego „Znaku". Najnowszy numer omawia Małgorzata Nocuń.Wiodącym tematem najnowszego numeru miesięcznika „Znak" jest problem rodziny oraz wychowywania dzieci. Jak być w Polsce rodzicem? Na to pytanie w tekstach opublikowanych w „Znaku" padają odpowiedzi w każdym z możliwych kontekstów: ekonomicznym, migracji zarobkowej (rodzicielstwo na obczyźnie niesie ze sobą wyzwania), dostępności placówek opiekuńczych (żłobków, przedszkoli) oraz kwestii najważniejszych – uczuć. Blok tekstów pomaga nam zrozumieć, na czym polega rodzicielstwo w XXI wieku, jak buduje się bliskość pomiędzy rodzicem i dzieckiem (o tym traktuje niezwykle czuły i głęboki wywiad z Wojciechem Bonowiczem – poetą, publicystą, a prywatnie tatą). Materiały o niezwykłej wartości merytorycznej są godne polecenia każdemu kto: chce zostać rodzicem, jest rodzicem albo też mierzy się z własnym dzieciństwem i modelem rodziny, w której dorastał. Tak pogłębionej i wszechstronnej debaty na temat rodzicielstwa brakuje w Polsce.

W miesięczniku znajdziemy także temat „wschodni" – to tekst Józefa Langa o Uzbekistanie. Materiał wart lektury, ponieważ ten kraj Azji Centralnej jest w znikomym stopniu obecny w polskim dyskursie publicystycznym. Lang pisze o Uzbekistanie w kontekście: historycznym i politycznym, porusza także niezwykle aktualny i ważki temat – islamu. Analityk daje odpowiedź na pytania dotyczące radykalizacji islamu oraz „wojny", którą współczesne uzbeckie państwo wypowiedziało tej religii.

Rzekome zagrożenie terroryzmem islamskim wykorzystuje się jako pretekst do zwiększenia kontroli nad społeczeństwem, walki z rachitycznymi resztkami opozycji oraz legalizacji tych działań na arenie międzynarodowej. Wojnę przeciwko islamowi w Uzbekistanie toczy się niekiedy w sposób absurdalny. Mułła wygania ze świątyni wszystkich nie będących emerytami, krzycząc, że powinni pracować, a nie marnować czas w meczecie" – pisze Lang.

Profesor Andrzej Friszke, w wywiadzie udzielonym miesięcznikowi, opowiada do czego służy politykom historia. Niezwykle głęboka rozmowa pokazuje, w jak instrumentalny sposób traktuje się historię w celu budowy wygodnego rządzącej partii „patriotyzmu". Friszke stwierdza: „Nie można redukować polskiego patriotyzmu do buntu wobec niechcianej rzeczywistości". Rozmowa bardzo na czasie.

Politycy, tak lewicy, centrum, jak i prawicy zawsze będą się odwoływać do tradycji i bliskich im wartości. Chodzi natomiast o to, żeby wybierając z przeszłości wydarzenia i postaci, które wzmacniają bieżące postulaty publiczne, opierać się na rzetelnych ustaleniach, a nie mitach. Problem pojawia się, gdy jedna strona sceny politycznej chce zdominować dyskusję o przeszłości, usuwając z przestrzeni publicznej, nad którą panuje, zaburzające jej narrację tematy i pytania" – mówi Friszke.

Ponadto w najnowszym „Znaku": wywiad z psychologiem Bartłomiejem Dobroczyńskim, wywiad z malarką Ewą Kurykuk, tekst o aktorach-lalkarzach.


Małgorzata Nocuń jest zastępczynią redaktora naczelnego „Nowej Europy Wschodniej".

 

O kwietniowym numerze „Znaku" można przeczytać tutaj.


Polecamy inne artykuły autora: Małgorzata Nocuń
Powrót
Najnowsze

Odszedł Zbigniew Brzeziński

27.05.2017
NEW
Czytaj dalej

Czy Giedroyc jest aktualny?

25.05.2017
NEW
Czytaj dalej

Kresentymentalizm

25.05.2017
Adam Balcer
Czytaj dalej

V Forum Europejskie

24.05.2017
NEW/ECS
Czytaj dalej

Spotkanie: Wojna, która nas zmieniła

22.05.2017
NEW
Czytaj dalej

Europa Wschodnia – polska specjalność?

18.05.2017
NEW
Czytaj dalej

copyrights © 2010-2017 by Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu