Ta strona używa ciasteczek, dowiedz się więcejOK
Festiwal Folkowisko
2016-07-01
NEW

Trzy sceny, dziesiątki koncertów i warsztatów, rajdy, dyskusje i opowieści na szóstym Festiwalu Folkowisko: 7-10 lipca, Gorajec. NEW po raz kolejny objął Festiwal patronatem medialnym.  W tym roku motywem przewodnim imprezy będą trzy Galicje: polska, ukraińska i hiszpańska.

Program

Koncert legendarnej Orkiestry Świętego Mikołaja i inspirującej Angeli Gaber, która wystąpi ze swoim bieszczadzkim trio, ekstremalne rajdy, warsztaty wokalne, teatralne i taneczne, międzykulturowe spotkania i powrót starych przyjaciół – wszystko to i o wiele więcej znajdziecie na tegorocznym Folkowisku, które potrwa tym razem nie trzy, a aż cztery dni, od 7 do 10 lipca. Przyjadą setki barwnych i niezwykłych postaci, wśród nich zarówno nowi goście, jak i duże grono stałych bywalców.

Trzy gorajeckie sceny będą w tym roku tętniły życiem! Folkowisko po raz pierwszy odwiedzi prawdziwa legenda sceny folkowej, Orkiestra Świętego Mikołaja. Jej lider, Bogdan Bracha, podkreśla, że występ 8 lipca w Gorajcu ma dla kapeli wyjątkowe znaczenie. „Roztocze i Galicja to miejsca, gdzie nasza wyobraźnia była szczególnie pobudzana. Wyprawy na teren Galicji ukształtowały nas i naszą muzykę. Koncert w Gorajcu to ważne dla nas wydarzenie. To będzie fizyczna obecność w centrum jednej z naszych duchowych ojczyzn" – mówi.

For Arkadiusz Szałata

Wśród nowych dla publiczności składów znajdzie się również Sviatyj, artysta, który folkowy klimat przełamuje transowymi bluesami i głębokim wokalem. Ze swoimi piosenkami wystąpi też Monika Kowalczyk – laureatka ubiegłorocznego przeglądu „Nowe Źródła" Stowarzyszenia Folkowisko, który promuje młodych artystów z Roztocza i okolic.

Dopiszą też przedstawiciele Galicji ukraińskiej: znany już festiwalowej publiczności kozacko-punkowy Joryj Kłoc i zespół Nameless. Z kolei hiszpański region Galicia będzie reprezentowała artystka Lucia Santiago Dias, która weźmie udział w Wieczorze Opowiadaczy i poprowadzi warsztat taneczny muneira. Repertuar wywodzący się z folkloru Hiszpanii zaprezentuje także Ewelina Koniec, solistka chóru w Kopenhadze, a przy okazji folklorystka. Ewelina śpiewa nie tylko hiszpańskie pieśni. Eksploruje także folklor ukraiński i polski, będzie to więc muzyczna podróż przez wszystkie tytułowe krainy.

Na tegorocznym Festiwalu znajdzie się też miejsce na dawną muzykę wiejską w wersji niestylizowanej. Surowe brzmienia spod strzechy przywiozą ze sobą krakowska kapela Tadirindum, która wieczorami będzie przygrywała do tańca w gorajeckiej stodole, zespół wokalny Swada oraz zaprzyjaźniona Kapela Ludowa z Cieszanowa i Orkiestra ze Zdziłowic.

Atmosferę wszystkich festiwalowych dni ożywi nowy nabytek organizatorów – folkowiskowa, drewniana stodoła! Będzie można tam wpaść na pokaz filmów podróżniczych oraz etnograficznych. Goście Stodoły mogą liczyć też na wiele interaktywnych zajęć – wykłady z zielarstwa, warsztaty z kamieniarki bruśnieńskiej, wiejskiego śpiewu i tańca, zajęcia z drzeworytu, dyskusje i przedstawienie teatralne. Po raz pierwszy ugościmy Olę Chodasz, trenerkę dramy, która poprowadzi warsztaty poświęcone odczarowywaniu negatywnych stereotypów na temat wsi. „W spektaklu, który przygotowujemy wykorzystamy metodę teatru forum. Widzowie będą mogli wejść na scenę, pomóc bohaterom rozwiązać ich problemy i zmienić bieg wydarzeń" – zapowiada prowadząca.

Fot Marek ŻyłaNiezwykle ciekawie zapowiada się też poświęcone Galicjom spotkanie Andrzeja Stasiuka i Tarasa Prochaśki – pisarzy związanych z tym miejscem po obu stronach granicy, zarówno geograficznie, jak i za sprawą twórczości. Odbędzie się ono podczas Wieczoru Opowiadaczy, gdzie każdy gawędziarz jest mile widziany z historią, refleksją lub anegdotą.

Folkowisko co roku dba o swoich najmłodszych gości. Na terenie Festiwalu będzie działała Dzieciowioska, gdzie animatorzy zaopiekują się młodzieżówką fanów kultury tradycyjnej. Dzieciaki będą mogły wziąć udział w wielu zespołowych grach sprawnościowych, a także warsztatach teatralnych, prowadzonych przez aktorkę wałbrzyskiego teatru lalek Patrycję Rojecką. „Na tle festiwalowego szaleństwa moje zajęcia będą czymś odrobinę innym. Postawimy na improwizację teatralną, zabawy integracyjne i sprawnościowe, rozwijanie wyobraźni i świadomości ciała w ruchu. Będzie także grupa warsztatowa dla dorosłych" – zapowiada Rojecka.

Dla trochę starszych, a spragnionych przygody organizatorzy mają w zanadrzu kilka propozycji na aktywne spędzenie czasu: rajdy samochodowe, rowerowe, spływ kajakowy i rajd ekstremalny nurtem płynącej niedaleko rzeki Gnojnik.

Wydarzenie na Facebook.

 


Powrót
Najnowsze

Okiem Kremla: jak Polska fałszuje historię

03.01.2020
Karolina Blecharczyk
Czytaj dalej

Kraków: Polacy w Petersburgu na przełomie XIX i XX wieku

29.12.2019
NEW
Czytaj dalej

Wojtyła, czyli prometeizm w Watykanie

27.12.2019
Cornelius Ochmann
Czytaj dalej

Gazprom – rosyjski gigant na progu zmian

22.12.2019
Marek Budzisz
Czytaj dalej

Rusza nabór do Akademii Ziem Zachodnich i Północnych

19.12.2019
NEW
Czytaj dalej

Gacharia sucharia i kurczaki, czyli o kolejnym miesiącu antyrządowych protestów w Gruzji

19.12.2019
Daria Szlezyngier
Czytaj dalej

copyrights © 2010-2017 by Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu