Ta strona używa ciasteczek, dowiedz się więcejOK
Paweł Szeremiet – „Wojownik światła”
2016-07-20
Bohdana Kostiuk (z Kijowa)

Pieśń białoruskiego muzyka Sergieja Michaloka Wojny światła traktuje o osobach takich jak Paweł Szeremiet – mądrych, utalentowanych, posiadających wyjątkowe poczucie sprawiedliwości.

Fot. Okras (cc by-sa 4.0) commons.wikimedia.org

 

Dziś w centrum Kijowa wybuchł samochód, którym do pracy jechał dziennikarz Paweł Szeremiet. Do tragedii doszło o 7:45 na zatłoczonym rogu ulic Chmielnickiego i Franko – Szeremiet wyjechał dopiero co z domu i zdążył przejechać zaledwie kilkadziesiąt metrów. Dziennikarz planował udać się na Chreszczatyk, gdzie tego ranka przedstawiciele związków zawodowych i „Azowa" organizowali demonstrację przeciwko „inflacji" cen usług komunalnych i zamykania kopalń.

 

Prokuratura Generalna i Policja poinformowały, że Szeremiet padł ofiarą „umyślnego zabójstwa". Szef krajowej policji Chatia Dekanoidze nazwała wyjaśnienie tej sprawy i ukaranie winnych sprawą honoru. Nieco później poinformowała, że w śledztwie wezmą udział również specjaliści z FSB i Europolu.

 

Prokurator Generalny Jurij Łucenko napisał na Facebooku: „Paweł Szeremiet zginął w rezultacie wybuchu bomby. To zabójstwo. Zrobię wszystko, co w mojej w mocy, aby razem ze współpracownikami wyjaśnić tę sprawę".

 

Redaktor naczelny wydania internetowego „Ukraińskiej Prawdy" Sewgil Musajewa-Borowik wiąże śmierć dziennikarza z jego działalnością zawodową. Podobnego zdania są śledczy. Szeremiet był istotną osobą nie tylko w ukraińskim świecie medialnym – zanim wyemigrował na Ukrainę, pracował w Rosji. Według słów Pawła na Ukrainie było mu „łatwiej oddychać i ciekawiej pracować". Przyznawał też, że nad Dnieprem mówił po białorusku – był to jego język ojczysty. Ostatnich pięć lat przeżył w Kijowie, był jednym z szefów „Ukraińskiej Prawdy" i redaktorem w radiu Wieści. Pozostawił córkę.

 

Znajomy Szeremieta, dziennikarz Ołeksij Maciuka – zmuszony przyjechać do Kijowa po rozpoczęciu okupacji jego rodzinnego Doniecka – napisał na Facebooku: „Zabójstwo Pawła na zawsze zmieni nasze dziennikarstwo. Teraz w ogóle wszystko się zmieni. Nas wszystkich czeka ogromny stres – na froncie i na tyłach. W duszy każdego z nas powstała nowa linia frontu".

 

Odpowiedzi na pytanie, kto skorzystał na śmierci znanego dziennikarza, wielu specjalistów radzi szukać w Rosji. A dokładniej – na Kremlu, jak na łamach „Rosyjskiego monitoru" twierdzi przebywająca na emigracji rosyjska polityk i obrończyni praw człowieka Olga Kurnosowa. Na poparcie swoich podejrzeń podaje, że „palmę pierwszeństwa" w zabojstwach aktywistów społecznych i dziennikarzy dzierży właśnie Rosja. Korsunowa pisze, że pierwsze komentarze licznych Rosjan – zarówno piastujących oficjalne stanowiska, jak i osób prywatnych – „świadczą nie tylko o ich złośliwości i zadowoleniu, ale też karzą zastanowić się nad rosyjskim śladem w tym zabójstwie. Szeremieta zamordowano w podobny sposób, w jaki robi się to w Rosji (przykładem był przypadek Wiktora Nowosielowa w Petersburgu)".

 

Ponadto Kursonowa i ukraińscy dziennikarze zwracają uwagę, że na miejscu wypadku podejrzanie szybko znalazła się ekipa rosyjskiego 17 Kanału – stacji, która często przyjeżdża kilka minut po obstrzałach dokonywanych przez separatystów w Doniecku czy Gorłówce.

 

Ukraińskim władzom śmierć Pawła jest zupełnie nie na rękę – chętnie spotykali się z nim „wielcy tego świata", udzielali mu wywiadów polityczni oponenci, jego materiały były popularne. Teraz najważniejsze, aby strona ukraińska przeprowadziła profesjonalne śledztwo i aby nie ciągnęło się ono wiele lat, jak w przypadku Heorhija Gongadze.

 

Przełożył Zbigniew Rokita

 

 

Bohdana Kostiuk jest dziennikarką ukraińskiej sekcji Radio Swoboda, współpracuje z „Nową Europą Wschodnią".


Polecamy inne artykuły autora: Bohdana Kostiuk (z Kijowa)
Powrót
Najnowsze

Zagrożenie od morza

10.08.2018
Paweł Kost
Czytaj dalej

Dżihadyści nie chcą wojny

08.08.2018
Zbigniew Rokita Marcin Mamoń
Czytaj dalej

Historiozofia nieustającej walki

02.08.2018
Marek Wojnar
Czytaj dalej

Kwestia karelska

30.07.2018
Juliusz Dworacki
Czytaj dalej

Wojna o ukraińską tożsamość

27.07.2018
Paweł Kost
Czytaj dalej

Grant dla polskich dziennikarzy

25.07.2018
NEW
Czytaj dalej

copyrights © 2010-2017 by Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu