Ta strona używa ciasteczek, dowiedz się więcejOK
Paweł Szeremiet – „Wojownik światła”
2016-07-20
Bohdana Kostiuk (z Kijowa)

Pieśń białoruskiego muzyka Sergieja Michaloka Wojny światła traktuje o osobach takich jak Paweł Szeremiet – mądrych, utalentowanych, posiadających wyjątkowe poczucie sprawiedliwości.

Fot. Okras (cc by-sa 4.0) commons.wikimedia.org

 

Dziś w centrum Kijowa wybuchł samochód, którym do pracy jechał dziennikarz Paweł Szeremiet. Do tragedii doszło o 7:45 na zatłoczonym rogu ulic Chmielnickiego i Franko – Szeremiet wyjechał dopiero co z domu i zdążył przejechać zaledwie kilkadziesiąt metrów. Dziennikarz planował udać się na Chreszczatyk, gdzie tego ranka przedstawiciele związków zawodowych i „Azowa" organizowali demonstrację przeciwko „inflacji" cen usług komunalnych i zamykania kopalń.

 

Prokuratura Generalna i Policja poinformowały, że Szeremiet padł ofiarą „umyślnego zabójstwa". Szef krajowej policji Chatia Dekanoidze nazwała wyjaśnienie tej sprawy i ukaranie winnych sprawą honoru. Nieco później poinformowała, że w śledztwie wezmą udział również specjaliści z FSB i Europolu.

 

Prokurator Generalny Jurij Łucenko napisał na Facebooku: „Paweł Szeremiet zginął w rezultacie wybuchu bomby. To zabójstwo. Zrobię wszystko, co w mojej w mocy, aby razem ze współpracownikami wyjaśnić tę sprawę".

 

Redaktor naczelny wydania internetowego „Ukraińskiej Prawdy" Sewgil Musajewa-Borowik wiąże śmierć dziennikarza z jego działalnością zawodową. Podobnego zdania są śledczy. Szeremiet był istotną osobą nie tylko w ukraińskim świecie medialnym – zanim wyemigrował na Ukrainę, pracował w Rosji. Według słów Pawła na Ukrainie było mu „łatwiej oddychać i ciekawiej pracować". Przyznawał też, że nad Dnieprem mówił po białorusku – był to jego język ojczysty. Ostatnich pięć lat przeżył w Kijowie, był jednym z szefów „Ukraińskiej Prawdy" i redaktorem w radiu Wieści. Pozostawił córkę.

 

Znajomy Szeremieta, dziennikarz Ołeksij Maciuka – zmuszony przyjechać do Kijowa po rozpoczęciu okupacji jego rodzinnego Doniecka – napisał na Facebooku: „Zabójstwo Pawła na zawsze zmieni nasze dziennikarstwo. Teraz w ogóle wszystko się zmieni. Nas wszystkich czeka ogromny stres – na froncie i na tyłach. W duszy każdego z nas powstała nowa linia frontu".

 

Odpowiedzi na pytanie, kto skorzystał na śmierci znanego dziennikarza, wielu specjalistów radzi szukać w Rosji. A dokładniej – na Kremlu, jak na łamach „Rosyjskiego monitoru" twierdzi przebywająca na emigracji rosyjska polityk i obrończyni praw człowieka Olga Kurnosowa. Na poparcie swoich podejrzeń podaje, że „palmę pierwszeństwa" w zabojstwach aktywistów społecznych i dziennikarzy dzierży właśnie Rosja. Korsunowa pisze, że pierwsze komentarze licznych Rosjan – zarówno piastujących oficjalne stanowiska, jak i osób prywatnych – „świadczą nie tylko o ich złośliwości i zadowoleniu, ale też karzą zastanowić się nad rosyjskim śladem w tym zabójstwie. Szeremieta zamordowano w podobny sposób, w jaki robi się to w Rosji (przykładem był przypadek Wiktora Nowosielowa w Petersburgu)".

 

Ponadto Kursonowa i ukraińscy dziennikarze zwracają uwagę, że na miejscu wypadku podejrzanie szybko znalazła się ekipa rosyjskiego 17 Kanału – stacji, która często przyjeżdża kilka minut po obstrzałach dokonywanych przez separatystów w Doniecku czy Gorłówce.

 

Ukraińskim władzom śmierć Pawła jest zupełnie nie na rękę – chętnie spotykali się z nim „wielcy tego świata", udzielali mu wywiadów polityczni oponenci, jego materiały były popularne. Teraz najważniejsze, aby strona ukraińska przeprowadziła profesjonalne śledztwo i aby nie ciągnęło się ono wiele lat, jak w przypadku Heorhija Gongadze.

 

Przełożył Zbigniew Rokita

 

 

Bohdana Kostiuk jest dziennikarką ukraińskiej sekcji Radio Swoboda, współpracuje z „Nową Europą Wschodnią".


Polecamy inne artykuły autora: Bohdana Kostiuk (z Kijowa)
Powrót
Najnowsze

Kryzys jak marzenie

23.02.2019
Wojciech Wojtasiewicz
Czytaj dalej

Pozorne ocieplenie

21.02.2019
Maxim Rust
Czytaj dalej

Jak będą wyglądały stosunki polsko-litewskie w XXI wieku

19.02.2019
Krzysztof Popek
Czytaj dalej

A wy nie Ruskij? Lenin i Kabanbaj wynieśli się na przedmieścia

18.02.2019
Tomasz Waśkiel
Czytaj dalej

Czy się stoi, czy się leży, Perustulo się należy. Fiński eksperyment z bezwarunkowym dochodem podstawowym

17.02.2019
Juliusz Dworacki
Czytaj dalej

Spotkanie z Pawłem Kowalem we Wrocławiu

16.02.2019
NEW
Czytaj dalej

copyrights © 2010-2017 by Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu