Ta strona używa ciasteczek, dowiedz się więcejOK
Odszedł Jerzy Bahr – przyjaciel „Nowej Europy Wschodniej”
2016-07-25
NEW

Odszedł Jerzy Bahr – przyjaciel „Nowej Europy Wschodniej", członek Rady Kolegium Europy Wschodniej, były szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego i Ambasador w Moskwie, Kijowie, Wilnie i Aszchabadzie.

 

Fot. Grażyna Makara

W wieku siedemdziesięciu dwóch lat odszedł Jerzy Bahr. Chorował na raka. Był przyjacielem „Nowej Europy Wschodniej" i członkiem Rady Kolegium Europy Wschodniej, zasiadał w Polsko-Rosyjskiej Grupie do Spraw Trudnych. W przeszłości był między innymi szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego i Ambasadorem w Moskwie, Kijowie, Wilnie i Aszchabadzie oraz Konsulem Generalnym w Kaliningradzie. Z wykształcenia był socjologiem.

W 1974 został zatrudniony w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, w którym między innymi pełnił funkcję członka delegacji polskiej na etapie przygotowawczym Konferencji Bezpieczeństwa i Współpracy w Genewie. W stanie wojennym odszedł z resortu. W 1983 roku uzyskał azyl polityczny w Austrii. Współpracował z Radiem Wolna Europa. W 1989 wrócił do Polski, a w 1991 do wznowił pracę w Ministerstwie Spraw Zagranicznych.

Chętnie wypowiadał się na łamach „Nowej Europy Wschodniej" – w najnowszym numerze NEW w artykule Praca nad współpracą znalazły się jego słowa o możliwościach współpracy z Federacją Rosyjską, której to był jednym z architektów.

W rozmowie Miasto Krzyżaków i Azerów w numerze 6/2014 „Nowej Europy Wschodniej" mówił: „Musimy zadawać sobie pytania: Co to znaczy za parę lat – my i Litwini, my i Białorusini, my i mieszkańcy Kaliningradu? Nie bać się sięgać poza horyzont tego, co tu i teraz. Temu myśleniu musi towarzyszyć dobra wola, po to przecież rozwijamy myśl polityczną, po to snujemy wizje, aby w przyszłości było więcej współpracy międzynarodowej, pokoju, korzyści" (cały wywiad).


Powrót
Najnowsze

W poszukiwaniu złotego wieku  

22.05.2020
Ola Hnatiuk
Czytaj dalej

Rozmowa online z Olą Hnatiuk. Koniec złotego wieku?

20.05.2020
Czytaj dalej

Nowa Europa Wschodnia 1-2/2020 - Zapowiedź

12.05.2020
Czytaj dalej

Życzenia świąteczne

10.04.2020
Czytaj dalej

Okiem Kremla: jak Polska fałszuje historię

03.01.2020
Karolina Blecharczyk
Czytaj dalej

Kraków: Polacy w Petersburgu na przełomie XIX i XX wieku

29.12.2019
NEW
Czytaj dalej

copyrights © 2010-2020 by Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu