Ta strona używa ciasteczek, dowiedz się więcejOK
V Kongres Inicjatyw Europy Wschodniej
2016-09-26
NEW

NEW, patron medialny, zaprasza na V Kongres Inicjatyw Europy Wschodniej: 29 września-1 października, Lublin.

Kongres Inicjatyw Europy Wschodniej to okazja do nawiązywania partnerstw, tworzenia inicjatyw lokalnych, transgranicznych, międzyregionalnych i międzynarodowych. Podczas towarzyszącej Kongresowi Międzynarodowej Giełdy Partnerów i Grantodawców goście będą mogli wymienić się swoim doświadczeniem. W trakcie Kongresu spotkają się przedstawiciele i przedstawicielki różnych obszarów działania – od urzędników państwowych, intelektualistów, dyplomatów, po działaczy samorządowych, przedsiębiorców oraz praktyków w zakresie kultury i sztuki.

Goście będą dyskutować o bieżących wyzwaniach dla Europy w jedenastu liniach programowych: „Decentralizacja władzy", „Modele pojednania", „Bezpieczeństwo w Europie Wschodniej", „Pomoc humanitarna", „Społeczeństwo obywatelskie', „Turystyka", „Dziedzictwo", „Decentralizacja kultury", „Zrównoważony transport", „Relacje biznesowe", „Konteksty".

Tegoroczny Kongres koncentruje się wokół zjawiska decentralizacji, roli bezpieczeństwa i potrzeby szukania modeli pojednania. Oprócz zagadnień związanych z doświadczeniami transformacji systemowych, uczestnicy będą debatowali nad migracjami i ich wpływem na obecną sytuację w Europie Środkowo-Wschodniej. Obrady obejmą m.in. zagadnienia: kształtowania świadomości historycznej, roli mediów, dokumentów i świadectw, szukania dróg przezwyciężania konfliktów, praw człowieka, refleksji nad pozytywnymi postawami ludzkimi (Ukraińcy ratujący Polaków podczas zbrodni wołyńsko-galicyjskiej, Sprawiedliwi wśród Narodów Świata), a także wielopłaszczyznowych możliwości dbałości o najbliższą przestrzeń życiową.

Panelom dyskusyjnym będą towarzyszyć wizyty studyjne na terenie Lublina, wystawy, pokazy filmowe, koncerty, prezentacje i spotkania z intelektualistami oraz artystami z różnych części Europy. Będzie to okazja do wspólnego uczczenia 25-lecia niepodległości Armenii, Ukrainy i innych krajów obszaru postsowieckiego.

 

Szczególnie gorąco zapraszamy na panel współorganizowany przez NEW Wzrost nastrojów nacjonalistycznych zagrożeniem dla mniejszości narodowych i etnicznych w Polsce: 30 września, 17.00. Prelegenci:

Anna Dąbrowska  prezeska Stowarzyszenia Homo Faber

dr hab. Andrzej Szeptycki  Instytut Stosunków Międzynarodowym Uniwersytetu Warszawskiego

Piotr Tyma  prezes Związku Ukraińców w Polsce

Zbigniew Rokita (moderator) sekretarz redakcji NEW

 

Miejsce Kongresu: Lubelskie Centrum Konferencyjne, ul. Artura Grottgera 2, Lublin.

Więcej informacji

Facebook

 


Powrót
Najnowsze

Via Carpatia. Podróże po Węgrzech i Basenie Karpackim

19.11.2019
Ziemowit Szczerek
Czytaj dalej

Donbas: kruchy pokój?

18.11.2019
Aleksander Kowalewski
Czytaj dalej

Na Białorusi ludzie boją się zmian

17.11.2019
Małgorzata Nocuń Bartosz Panek
Czytaj dalej

Gruzini znów wyszli na ulice

15.11.2019
Wojciech Wojtasiewicz Jakub Janiszewski
Czytaj dalej

Gruzińskie Marzenie w obliczu kryzysu

15.11.2019
Mateusz Kubiak
Czytaj dalej

Gra o tron w Gruzińskim Kościele Prawosławnym

14.11.2019
Daria Szlezyngier
Czytaj dalej

copyrights © 2010-2017 by Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu