Ta strona używa ciasteczek, dowiedz się więcejOK
V Kongres Inicjatyw Europy Wschodniej
2016-09-26
NEW

NEW, patron medialny, zaprasza na V Kongres Inicjatyw Europy Wschodniej: 29 września-1 października, Lublin.

Kongres Inicjatyw Europy Wschodniej to okazja do nawiązywania partnerstw, tworzenia inicjatyw lokalnych, transgranicznych, międzyregionalnych i międzynarodowych. Podczas towarzyszącej Kongresowi Międzynarodowej Giełdy Partnerów i Grantodawców goście będą mogli wymienić się swoim doświadczeniem. W trakcie Kongresu spotkają się przedstawiciele i przedstawicielki różnych obszarów działania – od urzędników państwowych, intelektualistów, dyplomatów, po działaczy samorządowych, przedsiębiorców oraz praktyków w zakresie kultury i sztuki.

Goście będą dyskutować o bieżących wyzwaniach dla Europy w jedenastu liniach programowych: „Decentralizacja władzy", „Modele pojednania", „Bezpieczeństwo w Europie Wschodniej", „Pomoc humanitarna", „Społeczeństwo obywatelskie', „Turystyka", „Dziedzictwo", „Decentralizacja kultury", „Zrównoważony transport", „Relacje biznesowe", „Konteksty".

Tegoroczny Kongres koncentruje się wokół zjawiska decentralizacji, roli bezpieczeństwa i potrzeby szukania modeli pojednania. Oprócz zagadnień związanych z doświadczeniami transformacji systemowych, uczestnicy będą debatowali nad migracjami i ich wpływem na obecną sytuację w Europie Środkowo-Wschodniej. Obrady obejmą m.in. zagadnienia: kształtowania świadomości historycznej, roli mediów, dokumentów i świadectw, szukania dróg przezwyciężania konfliktów, praw człowieka, refleksji nad pozytywnymi postawami ludzkimi (Ukraińcy ratujący Polaków podczas zbrodni wołyńsko-galicyjskiej, Sprawiedliwi wśród Narodów Świata), a także wielopłaszczyznowych możliwości dbałości o najbliższą przestrzeń życiową.

Panelom dyskusyjnym będą towarzyszyć wizyty studyjne na terenie Lublina, wystawy, pokazy filmowe, koncerty, prezentacje i spotkania z intelektualistami oraz artystami z różnych części Europy. Będzie to okazja do wspólnego uczczenia 25-lecia niepodległości Armenii, Ukrainy i innych krajów obszaru postsowieckiego.

 

Szczególnie gorąco zapraszamy na panel współorganizowany przez NEW Wzrost nastrojów nacjonalistycznych zagrożeniem dla mniejszości narodowych i etnicznych w Polsce: 30 września, 17.00. Prelegenci:

Anna Dąbrowska  prezeska Stowarzyszenia Homo Faber

dr hab. Andrzej Szeptycki  Instytut Stosunków Międzynarodowym Uniwersytetu Warszawskiego

Piotr Tyma  prezes Związku Ukraińców w Polsce

Zbigniew Rokita (moderator) sekretarz redakcji NEW

 

Miejsce Kongresu: Lubelskie Centrum Konferencyjne, ul. Artura Grottgera 2, Lublin.

Więcej informacji

Facebook

 


Powrót
Najnowsze

„Nas tu nie ma” czyli niesłyszalny głos białoruskiego środowiska LGBT

29.06.2020
Maxim Rust Nick Antipov Nasta Mancewicz Milana Levitskaya
Czytaj dalej

Kampania prezydencka na Białorusi: (nie)oczywiste wybory

26.06.2020
Maxim Rust Yahor Azarkevich
Czytaj dalej

Społeczeństwo obywatelskie na Białorusi już jest

21.06.2020
Czytaj dalej

Wakacyjna promocja na prenumeratę roczną NEW!

16.06.2020
Czytaj dalej

Zderzenie pamięci

08.06.2020
Kristina Smolijaninovaitė
Czytaj dalej

Polskie „chamy” i ukraińskie „pany”. Rewolucja na rynku pracy?

03.06.2020
Dariusz Szymczycha
Czytaj dalej

copyrights © 2010-2020 by Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu