Ta strona używa ciasteczek, dowiedz się więcejOK
Baltic Business Forum zakończone
2016-09-16
Baltic Business Forum

Mimo trudnej sytuacji politycznej, rozwój tureckiej gospodarki nie wyhamował – zapewniali w Świnoujściu przedstawiciele rządu w Ankarze i zapraszali do inwestowania nad Bosforem. Turcja była gościem honorowym zakończonego w piątek Baltic Business Forum, które odbyło się pod patronatem „Nowej Europy Wschodniej".

 

Wymiana handlowa między Polską a Turcją sięgnęła w 2015 roku niemal 5,8 miliarda euro. Do branż naszej gospodarki o największym potencjale dla polskich firm należą między innymi energetyka, sektor rolno-spożywczy, budownictwo, chemia i kosmetyka oraz przemysł obronny – mówił Evren Müderrisoğlu, radca handlowy Ambasady Republiki Turcji w Warszawie.

 

Müderrisoğlu przekonywał też, że trudna sytuacja polityczna w jego kraju nie wpływa na prowadzenie w nim biznesu. Potwierdzali to przedstawiciele polskich firm obecnych nad Bosforem.

 

Poza przedłużającymi się procesami przetargowymi nie ma większych komplikacji w prowadzeniu bieżącej działalności – mówił podczas Baltic Business Forum Krzysztof Burek, wiceprezes zarządu Rafako. Firma obecnie uczestniczy w dziesięciu postępowaniach o zamówienie na budowę lub renowację bloków energetycznych, kotłów i instalacji dla tureckich elektrowni. Jej roczny obrót na tym rynku sięga 70 milionów euro.

 

W Turcji biznesy prowadzą też Selena, Polpharma, Grupa Azoty czy Asseco.

 

Z prawie 80 milionami mieszkańców jest to jeden z najbardziej chłonnych rynków Europy i Azji. Dlatego chcieliśmy go odkryć również przed małymi i średnimi firmami z naszego kraju – tłumaczy Jacek Piechota, były minister gospodarki, pomysłodawca Baltic Business Forum.

 

Uczestniczący w forum tureccy goście wyrazili natomiast chęć skorzystania z polskiego doświadczenia w rozwoju biznesu na Ukrainie. Trójstronne porozumienie o współpracy zawarły w Świnoujściu: Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza, Polsko-Turecka Izba Gospodarcza i Turecko-Ukraińska Rada Biznesu.

 

Wśród najważniejszych postulatów forum znalazło się pilne uporządkowanie praw pracowniczych obywateli Ukrainy zatrudnianych w Polsce.

 

Potrzebujemy nowej umowy międzyrządowej w tej sprawie. Kijów podpisał już takie porozumienie z rządem w Lizbonie, a nadal nie mamy go w relacjach z Polską – mówił Oleg Dubish, wiceprezes Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej.

 

Umową zainteresowani są też polscy przedsiębiorcy, którzy oczekują od rządu uproszczenia procedur zatrudniania obcokrajowców.

 

W niektórych Urzędach Wojewódzkich proces wydawania koniecznych zezwoleń trwa nawet dwadzieścia sześć tygodni, a my musimy szybko reagować na braki kadrowe w naszych firmach – mówił Grzegorz Tokarski, wiceprezes Krajowego Centrum Pracy. – Na polskim rynku coraz trudniej o pracowników, czasami z dnia na dzień potrzeba kilkuset osób. System musi być więc bardziej elastyczny – argumentował.

 

Rząd zapowiada zmiany od 2017 roku, ale nie mówi jeszcze o szczegółach.

 

W obawie przed nowymi regulacjami polscy przedsiębiorcy zarzucą urzędy setkami wniosków przed 1 stycznia 2017 roku. Czas oczekiwania na pozwolenie wydłuży się więc jeszcze bardziej – ostrzegał Mariusz Markiewicz, prezes firmy SAS Logistic, która zatrudnia 700 Ukraińców i chętnie przyjmie 300-400 kolejnych.

 

Baltic Business Forum stara się intensyfikować współpracę gospodarczą na obszarze od Bałtyku i Adriatyku po Morze Czarne.

 

By w pełni wykorzystać polski potencjał gospodarczy potrzebujemy współpracy z partnerami. Szerokie możliwości rozpościerają się zwłaszcza na wschód i południe od naszych granic – ocenia prof. Michał Kleiber, były minister nauki i prezes PAN, obecnie szef Rady Naukowo-Programowej Baltic Business Forum.

 

Goście forum rozmawiali między innymi o rozwoju portów i dużych inwestycjach infrastrukturalnych, rynku kapitałowym, przemyśle wydobywczym, logistyce i energetyce.

 

Baltic Business Forum odbyło się w Świnoujściu po raz ósmy. W przyszłym roku gościem honorowym forum będzie Bułgaria.

 


Powrót
Najnowsze

W poszukiwaniu złotego wieku  

22.05.2020
Ola Hnatiuk
Czytaj dalej

Rozmowa online z Olą Hnatiuk. Koniec złotego wieku?

20.05.2020
Czytaj dalej

Nowa Europa Wschodnia 1-2/2020 - Zapowiedź

12.05.2020
Czytaj dalej

Życzenia świąteczne

10.04.2020
Czytaj dalej

Okiem Kremla: jak Polska fałszuje historię

03.01.2020
Karolina Blecharczyk
Czytaj dalej

Kraków: Polacy w Petersburgu na przełomie XIX i XX wieku

29.12.2019
NEW
Czytaj dalej

copyrights © 2010-2020 by Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu