Ta strona używa ciasteczek, dowiedz się więcejOK
Brzeziecki: „Z Aleksandrem Łukaszenką trzeba postępować ostrożnie”
2016-09-08
Andrzej Brzeziecki

Polecamy artykuł redaktora naczelnego NEW Andrzeja Brzezieckiego Z Aleksandrem Łukaszenką trzeba postępować ostrożnie, który ukazał się w dzisiejszym wydaniu „Rzeczpospolitej".

Fot. Okras (CC BY-SA 4.0) commons.wikimedia.org

 

Brzeziecki pisze: „Ze słynnej giedroyciowskiej triady: Ukraina, Litwa, Białoruś, polski minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski zdaje się wybierać właśnie nizinny kraj nad Swisłoczą. Przez niemal rok udawało mu się szerokim łukiem omijać ważne stolice państw Europy Wschodniej, do Mińska jednak zawitał w marcu i rozmawiał z Aleksandrem Grigoriewiczem w »ciepłej i przyjaznej« atmosferze. Krytycy PiS drwili z tej nagłej przyjaźni, znajdując w niej potwierdzenie tezy, że »swój do swego ciągnie«".

 

Publicysta podkreśla, że taka krytyka jest niesłuszna, ponieważ ocieplenie relacji z Białorusią jest Polsce potrzebne; wpisuje się ono także w politykę Brukseli, która kilka miesięcy temu zniosła wymierzone w białoruski reżim sankcje. Zdaniem Brzezieckiego to dobrze, że szef polskiej dyplomacji udał się do Mińska, źle jednak, iż nie udał się też do Kijowa, Tbilisi, Kiszyniowa, czy Wilna.

 

Redaktor naczelny NEW zwraca także uwagę, że „biorąc pod uwagę poziom integracji Rosji i Białorusi, zabiegi o otwarcie małego ruchu granicznego z Białorusią i zamknięcie go dla Rosjan z Kaliningradu pokazują, jak niespójna jest nasza polityka".

 

Brzeziecki ostrzega jednocześnie, że choć należy korzystać z pojawiającej się możliwości zintensyfikowania współpracy z Mińskiem, trzeba też pamiętać, iż Baćka w każdej chwili może zmienić zdanie.

 

Całość dostępna w dzisiejszym wydaniu „Rzeczpospolitej" oraz na stronie internetowej pisma.


Powrót
Najnowsze

Gruzini znów wyszli na ulice

15.11.2019
Wojciech Wojtasiewicz Jakub Janiszewski
Czytaj dalej

Gruzińskie Marzenie w obliczu kryzysu

15.11.2019
Mateusz Kubiak
Czytaj dalej

Program konferencji Polska Polityka Wschodnia 2019

14.11.2019
NEW
Czytaj dalej

Gra o tron w Gruzińskim Kościele Prawosławnym

14.11.2019
Daria Szlezyngier
Czytaj dalej

Zatrzymanie Ihora Mazura. Rosyjska prowokacja

13.11.2019
Eugeniusz Sobol
Czytaj dalej

Mołdawia: Upadek egzotycznej koalicji

12.11.2019
Piotr Oleksy
Czytaj dalej

copyrights © 2010-2017 by Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu