Ta strona używa ciasteczek, dowiedz się więcejOK
Wygrana wbrew logice
2016-09-20
Karol Bijoś

Łatwo można wykazać, że rosyjskie wybory były sfałszowane. Wystarczy sięgnąć po proste narzędzia statystyczne.

Fot. www.kremlin.ru (cc by 4.0) commons.wikimedia.org

 

W Rosji odbył się Jedyny Dzień Głosowania, w trakcie którego Rosjanie zagłosowali w wyborach parlamentarnych oraz różnych wyborach regionalnych. Jedna Rosja zdobyła przytłaczającą większość i w Dumie siódmej kadencji zasiądzie 344 jej deputowanych. Niemal wszystkie pozostałe mandaty otrzymała opozycja koncesjonowana, która zasiadała dotychczas w parlamencie: Komunistyczna Partia Federacji Rosyjskiej zdobyła czterdzieści dwa miejsca w Dumie, Liberalno-Demokratyczna Partia Rosji trzydzieści dziewięć, a Sprawiedliwa Rosja dwadzieścia trzy. Po jednym deputowanym do parlamentu wprowadziły również Platforma Obywatelska oraz Ojczyzna (obie zaliczane są do partii prokremlowskich).

 

Zmylić wyborcę

Wybory zostały zaplanowane i przeprowadzone w taki sposób, aby partia władzy zagwarantowała sobie bezpieczne zwycięstwo przy powszechnym przekonaniu, że elekcja była uczciwa. Potwierdzenie legitymizacji władzy było dla Kremla najważniejszym celem i udało się je osiągnąć.

Mechanizmem, który pozwolił Jednej Rosji wygrać wybory, było wprowadzenie systemu mieszanego głosowania, w którym 225 deputowanych wybieranych jest na podstawie listy partyjnej, a 225 w okręgach jednomandatowych. W efekcie na 225 JOW Jedna Rosja zwyciężyła w 203. Podział na okręgi jednomandatowe oraz samo ich wytyczenie (mieszano wyborców z obszarów miejskich i wiejskich) faworyzowały partię władzy. Przewagę Jednej Rosji zwiększyły przypadki odmów rejestracji kandydatów niezależnych.

Abysprawić wrażenie, że wybory są pluralistyczne, partia władzy w kilkunastu regionach nie wystawiła swoich kandydatów. W rezultacie tylko w trzech z tych okręgów nie zdobyłaona mandatu (przegrała w nich z KPFR).

Jednej Rosji pomógł także start partii Komuniści Rosji, która zdobyła ponad 1,1 miliona głosów, co daje jej 2,3 procent wszystkich oddanych głosów i piąty wynik w skali kraju. Oczywiście, Komuniści Rosji to projekt Kremla, który miał zmylić wyborców i odebrać głosy koncesjonowanej Komunistycznej Partii Federacji Rosyjskiej. Ugrupowaniu Komuniści Rosji pomógł też fakt, że wylosowało ono pierwsze miejsce na liście wyborczej.

 

Całodobowe wybory

W dniu wyborów Ruch Gołos otrzymał niemal 1800 doniesień o naruszeniu prawa wyborczego. Dotyczyły one głównie dorzucania kart do głosowania, podwożenia autobusami wyborców z komisji do komisji w celu wielokrotnego oddania głosu przy pomocy upoważnienia do wzięcia udziału w wyborach poza miejscem zamieszkania (tak zwane karuzele wyborcze) czy zmuszania do głosowania na wybraną partię. Choć jednak przewodnicząca Centralnej Komisji Wyborczej Ełła Pamfiłowa zmieniła klimat wokół wyborów, a podejście samej komisji do pojawiających się problemów należy ocenić pozytywnie, to prawa obserwatorów zostały drastycznie ograniczone. Duża liczba zaobserwowanych naruszeń przy dramatycznie niskiej liczbie obserwatorów świadczy o skali problemu, a dorzucanie głosów miało miejsce nawet w komisjach, w których głosowanie było rejestrowane przez kamery.

Ruch Gołos określił wybory jako „dalekie od wolnych i sprawiedliwych", a ODIHR wykazał „problemy w dążeniu do demokracji".

W Polsce również obserwowano wybory do Dumy Państwowej. Akredytowaną obserwatorką była znana dziennikarka pochodząca z Rosji, redaktorka rosyjskojęzycznej wersji portalu Eastbook, Masza Makarowa – głosowanie obserwowała w ambasadzie Federacji Rosyjskiej. Równolegle w ramach projektu The Young Election Observers czternastu obserwatorów z Polski orazdwunastu z UE i USA, monitorowało rosyjskie media podczas wyborów – od samego początku głosowania (o 22:00 czasu polskiego otworzono komisje wyborcze na Czukotce i Kamczatce) do samego końca (o 20.00 dnia kolejnego zamknięto komisje w Obwodzie Kaliningradzkim). Dzięki wykorzystaniu Twittera, Vkontakte oraz wyszukiwarki Yandex.ru uczestnikom projektu The Young Election Observers udało się zaobserwować ponad 100 naruszeń, które znalazły się na mapie falsyfikacji kartanarusheniy.org.

 

Statystyka nie kłamie

Zresztą – statystyka mówi sama za siebie. Według danych, które opracował i przedstawił na swoim blogu podmoskovnik.livejournal.com Siergiej Szpilkin,wybory zostały masowo sfałszowane. Z pomocą w analizie ich wyniku przychodzi krzywa Gaussa. Na wszystkich wykresach poniżej kolorem zielonym zaznaczonorezultaty Jednej Rosji, czerwonym KPRF, żółtym LDPR, a niebieskim SR.

W przypadku wyborów przeprowadzonych w uczciwy sposób, wśród dużej grupy ludności, wykres liczby głosów zestawiony z liczbą głosujących powinien układać się w kształt hełmu lub dzwonu. W przypadku głosów oddanych na Jedną Rosję, pojawia się drugi garb, pokazujący liczbę dosypanych głosów. Zjawiska tego nie obserwujemy wśród innych partii, którym głosów nie dosypano.

 

Wykres 1.1 Liczba oddanych głosów w zestawieniu z frekwencją w wyborach do Dumy Państwowej Federacji Rosyjskiej. Źródło: Analiza statystyczna wyników wyborów Siergieja Szpilkina, http://podmoskovnik.livejournal.com

 

Ciekawie przedstawia się również wykres prezentujący wyniki kandydatów zestawiony z frekwencją. Każdy przypadek dorzucania głosów skutkuje podwyższeniem wyniku wyborczego, wpływarównież na frekwencję. W przypadku partii innych niż Jedna Rosja widać, że wynik nie rośnie wraz z nią.

Wykres 1.2 Wyniki kandydatów w wyborach do Dumy Państwowej zestawione z frekwencją. Źródło: Analiza statystyczna wyników wyborów Siergiej Szpilkin, http://podmoskovnik.livejournal.com

 

Pewne jest, że mimo wszystko wybory nie zostaną unieważnione. Rosyjskie nie wykazuje tendencji protestacyjnych. I jeszcze jedno jest pewne: Jedna Rosja umocniła swoją pozycję i uzyskała większość konstytucyjną w siódmej kadencji Dumy Federacji Rosyjskiej.

 

***

 

Więcej o geografii politycznej oraz statystycznej analizie wyników wyborów w Rosji opowiedzą Dmitrij Orieszkin i Roman Udot podczas spotkań w Warszawie.

23 września o godzinie 11:00 w Sali narożnej pałacu Tyszkiewiczów Potockich odbędzie się spotkanie z Lilią Szibanową, organizowane przez Forum Młodych Dyplomatów i Centrum- Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia w ramach cyklu demat „Jedinyj Wybor?" W spotkaniu wezmą również udział Dmirtrij Orieszkin i Roman Udot (prowadzący: Michał Kacewicz).

Językami spotkania będą polski i rosyjski.

Organizatorzy proszą o potwierdzenie uczestnictwa do 22.09: kolakowska@cprdip.pl.

 

Tego samego dnia, 23 września, o godzinie 18.00 w Warszawie (Sofitel-Victoria Hotel, ul. Królewska 11) odbędzie się dyskusja pt. Electoral Authoritarianism in the OSCE Region: the Example of the Russian Federation.

Paneliści i tytuły wystąpień:

· Nature of the electoral campaign, evaluation of the results and perspectives, Lilia Szibanowa, Ruch Gołos

· Quantitative evaluation of the scale and regional peculiarities of electoral fraud during the Duma elections 2016, Dmitrij Orieszkin, Projekt NarodnyiIzbirkom

· Analysis of financing of electoral campaign and its regional peculiarities, Stanisław Andrejczuk,Ruch Gołos

· Opportunities and challenges for civic election observation by Golos movement's regional network, Roman Udot, Ruch Gołos

· Fake election monitoring as a challenge for independent civic observation in the OSCE region, Stefanie Schiffer, European Platform for Democratic Elections i Forum Młodych Dyplomatów.

Językami spotkania będą rosyjski i angielski.

Organizatorzy proszę o potwierdzenie uczestnictwa do 22 września: justina.tylaite@iesc.lt.


Polecamy inne artykuły autora: Karol Bijoś
Powrót
Najnowsze

Okiem Kremla: jak Polska fałszuje historię

03.01.2020
Karolina Blecharczyk
Czytaj dalej

Kraków: Polacy w Petersburgu na przełomie XIX i XX wieku

29.12.2019
NEW
Czytaj dalej

Wojtyła, czyli prometeizm w Watykanie

27.12.2019
Cornelius Ochmann
Czytaj dalej

Gazprom – rosyjski gigant na progu zmian

22.12.2019
Marek Budzisz
Czytaj dalej

Rusza nabór do Akademii Ziem Zachodnich i Północnych

19.12.2019
NEW
Czytaj dalej

Gacharia sucharia i kurczaki, czyli o kolejnym miesiącu antyrządowych protestów w Gruzji

19.12.2019
Daria Szlezyngier
Czytaj dalej

copyrights © 2010-2017 by Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu