Ta strona używa ciasteczek, dowiedz się więcejOK
„Znak” wskazuje kierunek Wołyń
2016-09-26
Małgorzata Nocuń

Już wkrótce – 7 października – do kin wejdzie Wołyń w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego. Przed kupieniem biletów na seans obowiązkowo należy zapoznać się z wywiadem z profesorem Grzegorzem Motyką w miesięczniku „Znak".

 

Profesor Motyka specjalizuje się między innymi w problematyce relacji polsko-ukraińskich. Jest autorem książki OdRzezi Wołyńskiej do Akcji Wisła, niebawem ma ukazać się jego Wołyń 43. W długiej i wyczerpującej rozmowie opublikowanej w „Znaku" Motyka tłumaczy, dlaczego Ukraińcy chcąc opisać wydarzenia na Wołyniu i w Galicji Wschodniej z 1943 roku posługują się terminem „tragedia wołyńska", podczas gdy polscy historycy uważają, że rzeź wołyńska była ludobójstwem. Dowiadujemy się także, jak dużą manipulacją jest próba mówienia o rzekomej symetrii win Polaków wobec Ukraińców i Ukraińców wobec Polaków. W rozmowie poruszony jest także problem OUN i UPA – czym formacje te były i czym są dla Ukraińców, jak postrzega się je w Polsce. Motyka mówi również o winach II RP wobec Ukraińców oraz próbach nawiązania polsko-ukraińskiego dialogu i więcej: doprowadzenia do pojednania pomiędzy naszymi narodami. Film (nawet kiedy reżyser stara się w sposób najwierniejszy oddać historię) rządzi się swoimi prawami. Nie wątpię, że Smarzowski stworzył dzieło wysokiej klasy, ale by jego odbiór był pełny i prawidłowy, niezbędny jest kontekst historyczny. Tym kontekstem jest rozmowa z Motyka.

Kolejnym ważnym materiałem „międzynarodowym" w „Znaku" jest Bałkański dżihad – tekstpublicystyczny autorstwa Daniela Wilka. W debacie dotyczącej radykalnego islamu oraz terroryzmu tak rzadko mówi się o państwach bałkańskich. Tymczasem wiele zamachów terrorystycznych przeprowadzonych w Europie (a nawet w USA) ma „bałkański ślad". Tekst Wilka – przynajmniej na poziomie publicystycznym – zdaje się odkrywać nowe fakty i interpretacje w debacie o światowym terroryzmie.

Spora grupa weteranów bośniackiego konfliktu osiedliła się we Francji, Niemczech i Wielkiej Brytanii, stanowiąc ogromne zagrożenie terrorystyczne dla tych państw w kolejnych latach. Inni wyruszyli wspomóc Wyzwoleńczą Armię Kosowa (WAK) do Kosowa, Albanii i Macedonii"– pisze Wilk.

Dla interesujących się hobbystycznie i zajmujących się profesjonalnie tematyką wschodnią ciekawą lekturą będzie wywiad z Marcinem Zarembą, historykiem badającym najnowsze dzieje Polski. Rozmowa dotyczy Polski powojennej, dyskutowane jest między innymi to, jaki stosunek jej mieszkańcy mieli do Niemców, Armii Czerwonej i władzy komunistycznej, jak rodził się PRL.

Zaremba mówi o wkraczającej do naszego kraju Armii Czerwonej: „I w 1944, i 1945 roku naprawdę witano ich chlebem i solą, jednocześnie się ich obawiając, nikt bowiem nie wiedział, co ze sobą przyniosą: XVII republikę? Kolektywizację rolnictwa? Nowy Sybir? Dominowało jednak przekonanie, że z dwojga złego: niemieckiej cholery i sowieckiej grypy, ta ostatnia choroba jest mimo wszystko lepsza".

Ponadto w „Znaku" debata na temat piękna: o tym co jest piękne, jak rozpoznać piękno, o znaczeniu piękna w sztuce piszą – Semir Zeki, Anna Arno, Zygmunt Bauman, Anda Rottenberg.

 

Małgorzata Nocuń jest zastępczynią redaktora naczelnego „Nowej Europy Wschodniej".

 


Powrót
Najnowsze

Okiem Kremla: jak Polska fałszuje historię

03.01.2020
Karolina Blecharczyk
Czytaj dalej

Kraków: Polacy w Petersburgu na przełomie XIX i XX wieku

29.12.2019
NEW
Czytaj dalej

Wojtyła, czyli prometeizm w Watykanie

27.12.2019
Cornelius Ochmann
Czytaj dalej

Gazprom – rosyjski gigant na progu zmian

22.12.2019
Marek Budzisz
Czytaj dalej

Rusza nabór do Akademii Ziem Zachodnich i Północnych

19.12.2019
NEW
Czytaj dalej

Gacharia sucharia i kurczaki, czyli o kolejnym miesiącu antyrządowych protestów w Gruzji

19.12.2019
Daria Szlezyngier
Czytaj dalej

copyrights © 2010-2017 by Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu