Ta strona używa ciasteczek, dowiedz się więcejOK
„Polski Petersburg” opowiedziany na nowo – premiera zbioru esejów o polskim dziedzictwie historycznym i kulturowym w dawnej stolicy Rosji
2016-10-01
NEW

W dziejach polskiej diaspory na Wschodzie Petersburg zajmuje miejsce szczególne. Jako administracyjne centrum wielonarodowego Imperium Rosyjskiego, a po utracie stołeczności drugie miasto Związku Radzieckiego i Federacji Rosyjskiej, od końca XVIII wieku wpisał się w losy i działalność wielu Polaków. Właśnie ukazał się zbiór esejów Petersburg i Polska – przybliżający wiedzę o roli, jaką przez wieki odgrywali Polacy w życiu społecznym, kulturalnym, naukowym, artystycznym, gospodarczym i politycznym miasta nad Newą.

 

Przygotowane przez Międzynarodowe Centrum Kultury pod redakcją naukową Dariusza Konstantynowa bogato ilustrowane opracowanie prezentuje w formie esejów historię, liczebność i strukturę społeczną polskiej kolonii w Petersburgu od końca XVIII wieku po lata trzydzieste XX wieku, analizując jej życie zawodowe, religijne, towarzyskie i artystyczne.

W publikacji sporo miejsca poświęcono obecności Polaków w życiu politycznym Rosji i Petersburga oraz losom leningradzkich Polaków w okresie wielkiego terroru, a także polskim zbiorom w petersburskich muzeach, bibliotekach i archiwach.

Elektroniczną wersję zbioru esejów można pobrać w zakładce „Biblioteka" ze strony internetowej encyklopedii Polski Petersburg.

Zarówno encyklopedia, jak i przygotowany w jej ramach zbiór esejów Petersburg i Polska zostały stworzone przez MCK z myślą o szerokim gronie odbiorców: uczniach, studentach, nauczycielach oraz wszystkich zainteresowanych poruszaną w nich tematyką. Oba wydawnictwa mają zatem charakter popularnonaukowy i edukacyjny. Ilustrowane hasła biograficzne i tematyczne encyklopedii uzupełnia bibliografia przedmiotu (wybór) oraz interaktywna mapa, na której prezentowane są miejsca i adresy w różny sposób związane z życiem polskiej diaspory nad Newą.

Genezę stworzenia encyklopedii internetowej i zbioru esejów stanowi program Polacy i Petersburg, realizowany przez MCK na zlecenie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego od roku 2012, jako jedno z kluczowych wydarzeń planowanego Roku Kultury Polskiej w Rosji 2015 roku. Od 2013 roku głównym rosyjskim partnerem w tym projekcie była Międzynarodowa Fundacja Charytatywna im. Dmitrija Lichaczowa.

 

W związku z odwołaniem w lipcu 2014 Roku Polskiego w Rosji MCK stanęło przed koniecznością modyfikacji programu. W zaistniałych okolicznościach, nie chcąc zaprzepaścić dotychczasowego dorobku, a jednocześnie pragnąc nadal gromadzić związany z polską obecnością nad Newą materiał, MCK i FL, podjęły starania o uruchomienie popularnonaukowej encyklopedii internetowej (w polskiej i rosyjskiej wersji językowej), a MCK podjęło się również wydania elektronicznej wersji zbioru esejów Polacy i Petersburg.

 

Tytuł publikacji:Petersburg i Polskazbiór esejów pod redakcją naukową Dariusza Konstantynowa

Recenzenci: prof. dr hab. Leszek Zasztowt (Warszawa), prof. dr hab. Mariusz Wołos (Kraków)

Redaktor prowadząca: Beata K. Nykiel

Redakcja i korekta: Barbara Górska

Indeksy: Maciej Zarych

Projekt graficzny, skład i łamanie: Wojtek Kwiecień-Janikowski

Tłumaczenie z języka rosyjskiego: Nikita Kuznetsov i Dariusz Konstantynów

Opracowanie informatyczne: Openforum

 

Więcej informacji o projekcie Polski Petersburg można znaleźć na stronie Międzynarodowego Centrum Kultury oraz na stronie projektu.

 


Powrót
Najnowsze

Polskie „chamy” i ukraińskie „pany”. Rewolucja na rynku pracy?

03.06.2020
Dariusz Szymczycha
Czytaj dalej

Ukraińskie kino. Dzieje sukcesu pewnej reformy

29.05.2020
Andrij Lubka
Czytaj dalej

W poszukiwaniu złotego wieku  

22.05.2020
Ola Hnatiuk
Czytaj dalej

Rozmowa online z Olą Hnatiuk. Koniec złotego wieku?

20.05.2020
Czytaj dalej

Nowa Europa Wschodnia 1-2/2020 - Zapowiedź

12.05.2020
Czytaj dalej

Życzenia świąteczne

10.04.2020
Czytaj dalej

copyrights © 2010-2020 by Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu