Ta strona używa ciasteczek, dowiedz się więcejOK
„Polski Petersburg” opowiedziany na nowo – premiera zbioru esejów o polskim dziedzictwie historycznym i kulturowym w dawnej stolicy Rosji
2016-10-01
NEW

W dziejach polskiej diaspory na Wschodzie Petersburg zajmuje miejsce szczególne. Jako administracyjne centrum wielonarodowego Imperium Rosyjskiego, a po utracie stołeczności drugie miasto Związku Radzieckiego i Federacji Rosyjskiej, od końca XVIII wieku wpisał się w losy i działalność wielu Polaków. Właśnie ukazał się zbiór esejów Petersburg i Polska – przybliżający wiedzę o roli, jaką przez wieki odgrywali Polacy w życiu społecznym, kulturalnym, naukowym, artystycznym, gospodarczym i politycznym miasta nad Newą.

 

Przygotowane przez Międzynarodowe Centrum Kultury pod redakcją naukową Dariusza Konstantynowa bogato ilustrowane opracowanie prezentuje w formie esejów historię, liczebność i strukturę społeczną polskiej kolonii w Petersburgu od końca XVIII wieku po lata trzydzieste XX wieku, analizując jej życie zawodowe, religijne, towarzyskie i artystyczne.

W publikacji sporo miejsca poświęcono obecności Polaków w życiu politycznym Rosji i Petersburga oraz losom leningradzkich Polaków w okresie wielkiego terroru, a także polskim zbiorom w petersburskich muzeach, bibliotekach i archiwach.

Elektroniczną wersję zbioru esejów można pobrać w zakładce „Biblioteka" ze strony internetowej encyklopedii Polski Petersburg.

Zarówno encyklopedia, jak i przygotowany w jej ramach zbiór esejów Petersburg i Polska zostały stworzone przez MCK z myślą o szerokim gronie odbiorców: uczniach, studentach, nauczycielach oraz wszystkich zainteresowanych poruszaną w nich tematyką. Oba wydawnictwa mają zatem charakter popularnonaukowy i edukacyjny. Ilustrowane hasła biograficzne i tematyczne encyklopedii uzupełnia bibliografia przedmiotu (wybór) oraz interaktywna mapa, na której prezentowane są miejsca i adresy w różny sposób związane z życiem polskiej diaspory nad Newą.

Genezę stworzenia encyklopedii internetowej i zbioru esejów stanowi program Polacy i Petersburg, realizowany przez MCK na zlecenie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego od roku 2012, jako jedno z kluczowych wydarzeń planowanego Roku Kultury Polskiej w Rosji 2015 roku. Od 2013 roku głównym rosyjskim partnerem w tym projekcie była Międzynarodowa Fundacja Charytatywna im. Dmitrija Lichaczowa.

 

W związku z odwołaniem w lipcu 2014 Roku Polskiego w Rosji MCK stanęło przed koniecznością modyfikacji programu. W zaistniałych okolicznościach, nie chcąc zaprzepaścić dotychczasowego dorobku, a jednocześnie pragnąc nadal gromadzić związany z polską obecnością nad Newą materiał, MCK i FL, podjęły starania o uruchomienie popularnonaukowej encyklopedii internetowej (w polskiej i rosyjskiej wersji językowej), a MCK podjęło się również wydania elektronicznej wersji zbioru esejów Polacy i Petersburg.

 

Tytuł publikacji:Petersburg i Polskazbiór esejów pod redakcją naukową Dariusza Konstantynowa

Recenzenci: prof. dr hab. Leszek Zasztowt (Warszawa), prof. dr hab. Mariusz Wołos (Kraków)

Redaktor prowadząca: Beata K. Nykiel

Redakcja i korekta: Barbara Górska

Indeksy: Maciej Zarych

Projekt graficzny, skład i łamanie: Wojtek Kwiecień-Janikowski

Tłumaczenie z języka rosyjskiego: Nikita Kuznetsov i Dariusz Konstantynów

Opracowanie informatyczne: Openforum

 

Więcej informacji o projekcie Polski Petersburg można znaleźć na stronie Międzynarodowego Centrum Kultury oraz na stronie projektu.

 


Powrót
Najnowsze

Donbas: kruchy pokój?

18.11.2019
Aleksander Kowalewski
Czytaj dalej

Na Białorusi ludzie boją się zmian

17.11.2019
Małgorzata Nocuń Bartosz Panek
Czytaj dalej

Gruzini znów wyszli na ulice

15.11.2019
Wojciech Wojtasiewicz Jakub Janiszewski
Czytaj dalej

Gruzińskie Marzenie w obliczu kryzysu

15.11.2019
Mateusz Kubiak
Czytaj dalej

Gra o tron w Gruzińskim Kościele Prawosławnym

14.11.2019
Daria Szlezyngier
Czytaj dalej

Zatrzymanie Ihora Mazura. Rosyjska prowokacja

13.11.2019
Eugeniusz Sobol
Czytaj dalej

copyrights © 2010-2017 by Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu