Ta strona używa ciasteczek, dowiedz się więcejOK
X Forum Europa–Ukraina
2017-01-25
NEW

Rekordowa ilość uczestników, ponad czterdzieści wydarzeń, w tym debat, wykładów i prezentacji raportów analitycznych i ukraińskich regionów, a także pierwsze Targi Wschodnie – tak zapowiada się X Forum Europa–Ukraina w Rzeszowie (27-28 stycznia 2017 roku), które odbędzie się pod hasłem „Szanse, których nie można stracić". Głównym zadaniem jubileuszowego Forum jest przedyskutowanie kwestii, związanych z koniecznością przyspieszenia zmian na Ukrainie, by ogromny potencjał społeczny w tym kraju, wyzwolony podczas Rewolucji godności, został właściwie wykorzystany a Ukraina odnalazła swoje miejsce w rodzinie europejskiej.

Impreza odbywa się pod patronatem NEW.

W tegorocznej konferencji udział weźmie ponad 700 gości, w tym przedstawiciele rządów, parlamentarzyści, unijni decydenci, biznesmeni i eksperci z Ukrainy, Polski, krajów Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych.

Tradycyjnie, Forum Europa–Ukraina rozpocznie prezentacja rocznego raportu na temat sytuacji na Ukrainie w 2016 roku, opracowanego przez najbardziej opiniotwórczy i znany na świecie ukraiński ośrodek analityczny - Centrum Studiów Ekonomicznych i Politycznych im. Razumkowa.

Podczas Forum odbędzie się ponad trzydzieści pięć dyskusji panelowych ujętych w czterech ścieżkach programowych: biznes i gospodarka, integracja europejska i reformy, polityka międzynarodowa oraz społeczeństwo. W ścieżce dotyczącej reform oraz realizacji umowy stowarzyszeniowej UE–Ukraina największe zainteresowanie wywołują tematy dotyczące konsekwencji narastającego eurosceptycyzmu i kryzysu projektu europejskiego dla aspiracji Ukrainy. Podjęty będzie także temat przydatności polskiego modelu przemian dla Ukrainy i innych krajów poradzieckich. W bloku ekonomicznym najciekawiej zapowiadają się dyskusje na temat bezpieczeństwa energetycznego, perspektyw ukraińskiego rolnictwa, roli kapitału narodowego i firm państwowych a także szans dla Europy Środkowej i Ukrainy wynikających z chińskiego programu „nowego jedwabnego szlaku". W części forum poświęconej polityce międzynarodowej organizatorzy oczekują, że największe zainteresowanie wzbudzi pytanie, czy jest możliwe odprężenie w relacjach Rosja–Zachód (zwłaszcza w kontekście rezultatów wyborów prezydenckich w USA) i co mogłoby ono oznaczać dla Ukrainy. Planowane są także debaty na temat relacji Polski i Ukrainy oraz efektów szczytu NATO w Warszawie dla krajów partnerskich. Organizatorzy polecają również gościom panele na temat możliwości przeciwdziałania rosyjskiej propagandzie w Europie, a także na temat polityki historycznej, dekomunizacji i lustracji.

Najważniejszym wydarzeniem towarzyszącym X Forum Europa–Ukraina będą pierwsze Targi Wschodnie, w których weźmie udział ponad pięćdziesiąt firm, głównie z Polski i Ukrainy (reprezentujących m.in. branże spożywczą, budowlaną, motoryzacyjną, transportową, logistyczną, produkcyjną, farmaceutyczną, ubezpieczeniową i rekreacyjną, finansową i nieruchomości) oraz polskie i ukraińskie regiony, a także instytucje. Targi będą okazj do prezentacji oferty firm i regionów oraz początkiem nawiązania współpracę między nimi.

Forum Europa–Ukraina jest jednym z kluczowych wydarzeń organizowanych przez Instytut Studiów Wschodnich. Pierwsza edycja konferencji miała miejsce we Wrocławiu w 2007 roku, następne cztery spotkania (w latach 2008–2011) odbywały się w Kijowie. W 2013 roku Forum spotkało się w Budapeszcie, w roku następnym w Krynicy, a w latach 2015–2016 w Łodzi. W każdym ze spotkań brało udział kilkuset uczestników.

Tegoroczne X Forum Europa–Ukraina oraz Pierwsze Targi Wschodnie odbędą się w Centrum Wystawienniczo Kongresowym Województwa Podkarpackiego (Jasionka 953, 36-002 Jasionka).

Organizatorem Forum jest Fundacja Instytut Studiów Wschodnich (organizator Forum Ekonomicznego w Krynicy), a współorganizatorem jest Województwo Podkarpackie.


Powrót
Najnowsze

Litewski kalejdoskop

21.08.2017
Mateusz Kubiak
Czytaj dalej

Skandal „rakietowy”?

18.08.2017
Paweł Kost Mychajło Samus
Czytaj dalej

Dlaczego Europa nie rozumie Rosji?

15.08.2017
Michael Romancev
Czytaj dalej

Wykopcie i zlikwidujcie ten polski, szpiegowski brud

11.08.2017
Andrzej Nowak Ireneusz Dańko
Czytaj dalej

Nie z pozycji siły

10.08.2017
Aleksander Radczenko
Czytaj dalej

Petersburg. Miasto Snu

09.08.2017
Joanna Czeczott
Czytaj dalej

copyrights © 2010-2017 by Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu