Ta strona używa ciasteczek, dowiedz się więcejOK
X Forum Europa–Ukraina
2017-01-25
NEW

Rekordowa ilość uczestników, ponad czterdzieści wydarzeń, w tym debat, wykładów i prezentacji raportów analitycznych i ukraińskich regionów, a także pierwsze Targi Wschodnie – tak zapowiada się X Forum Europa–Ukraina w Rzeszowie (27-28 stycznia 2017 roku), które odbędzie się pod hasłem „Szanse, których nie można stracić". Głównym zadaniem jubileuszowego Forum jest przedyskutowanie kwestii, związanych z koniecznością przyspieszenia zmian na Ukrainie, by ogromny potencjał społeczny w tym kraju, wyzwolony podczas Rewolucji godności, został właściwie wykorzystany a Ukraina odnalazła swoje miejsce w rodzinie europejskiej.

Impreza odbywa się pod patronatem NEW.

W tegorocznej konferencji udział weźmie ponad 700 gości, w tym przedstawiciele rządów, parlamentarzyści, unijni decydenci, biznesmeni i eksperci z Ukrainy, Polski, krajów Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych.

Tradycyjnie, Forum Europa–Ukraina rozpocznie prezentacja rocznego raportu na temat sytuacji na Ukrainie w 2016 roku, opracowanego przez najbardziej opiniotwórczy i znany na świecie ukraiński ośrodek analityczny - Centrum Studiów Ekonomicznych i Politycznych im. Razumkowa.

Podczas Forum odbędzie się ponad trzydzieści pięć dyskusji panelowych ujętych w czterech ścieżkach programowych: biznes i gospodarka, integracja europejska i reformy, polityka międzynarodowa oraz społeczeństwo. W ścieżce dotyczącej reform oraz realizacji umowy stowarzyszeniowej UE–Ukraina największe zainteresowanie wywołują tematy dotyczące konsekwencji narastającego eurosceptycyzmu i kryzysu projektu europejskiego dla aspiracji Ukrainy. Podjęty będzie także temat przydatności polskiego modelu przemian dla Ukrainy i innych krajów poradzieckich. W bloku ekonomicznym najciekawiej zapowiadają się dyskusje na temat bezpieczeństwa energetycznego, perspektyw ukraińskiego rolnictwa, roli kapitału narodowego i firm państwowych a także szans dla Europy Środkowej i Ukrainy wynikających z chińskiego programu „nowego jedwabnego szlaku". W części forum poświęconej polityce międzynarodowej organizatorzy oczekują, że największe zainteresowanie wzbudzi pytanie, czy jest możliwe odprężenie w relacjach Rosja–Zachód (zwłaszcza w kontekście rezultatów wyborów prezydenckich w USA) i co mogłoby ono oznaczać dla Ukrainy. Planowane są także debaty na temat relacji Polski i Ukrainy oraz efektów szczytu NATO w Warszawie dla krajów partnerskich. Organizatorzy polecają również gościom panele na temat możliwości przeciwdziałania rosyjskiej propagandzie w Europie, a także na temat polityki historycznej, dekomunizacji i lustracji.

Najważniejszym wydarzeniem towarzyszącym X Forum Europa–Ukraina będą pierwsze Targi Wschodnie, w których weźmie udział ponad pięćdziesiąt firm, głównie z Polski i Ukrainy (reprezentujących m.in. branże spożywczą, budowlaną, motoryzacyjną, transportową, logistyczną, produkcyjną, farmaceutyczną, ubezpieczeniową i rekreacyjną, finansową i nieruchomości) oraz polskie i ukraińskie regiony, a także instytucje. Targi będą okazj do prezentacji oferty firm i regionów oraz początkiem nawiązania współpracę między nimi.

Forum Europa–Ukraina jest jednym z kluczowych wydarzeń organizowanych przez Instytut Studiów Wschodnich. Pierwsza edycja konferencji miała miejsce we Wrocławiu w 2007 roku, następne cztery spotkania (w latach 2008–2011) odbywały się w Kijowie. W 2013 roku Forum spotkało się w Budapeszcie, w roku następnym w Krynicy, a w latach 2015–2016 w Łodzi. W każdym ze spotkań brało udział kilkuset uczestników.

Tegoroczne X Forum Europa–Ukraina oraz Pierwsze Targi Wschodnie odbędą się w Centrum Wystawienniczo Kongresowym Województwa Podkarpackiego (Jasionka 953, 36-002 Jasionka).

Organizatorem Forum jest Fundacja Instytut Studiów Wschodnich (organizator Forum Ekonomicznego w Krynicy), a współorganizatorem jest Województwo Podkarpackie.


Powrót
Najnowsze

Okiem Kremla: jak Polska fałszuje historię

03.01.2020
Karolina Blecharczyk
Czytaj dalej

Kraków: Polacy w Petersburgu na przełomie XIX i XX wieku

29.12.2019
NEW
Czytaj dalej

Wojtyła, czyli prometeizm w Watykanie

27.12.2019
Cornelius Ochmann
Czytaj dalej

Gazprom – rosyjski gigant na progu zmian

22.12.2019
Marek Budzisz
Czytaj dalej

Rusza nabór do Akademii Ziem Zachodnich i Północnych

19.12.2019
NEW
Czytaj dalej

Gacharia sucharia i kurczaki, czyli o kolejnym miesiącu antyrządowych protestów w Gruzji

19.12.2019
Daria Szlezyngier
Czytaj dalej

copyrights © 2010-2017 by Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu