Ta strona używa ciasteczek, dowiedz się więcejOK
Ławrow znowu w Polsce
2010-10-28
Tomasz Kułakowski
Po niespełna dwóch miesiącach na zaproszenie Radosława Sikorskiego rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow ponownie gości w Polsce. Tematem rozmów szefów dyplomacji obu krajów będzie między innymi grudniowy przyjazd prezydenta Dmitrija Miedwiediewa.

Spotkania polsko-rosyjskie na różnych szczeblach przestają już zaskakiwać naszą opinię publiczną. Zdaniem ekspertów, stają się one normą, a nawet rutyną. Dlatego nie dziwi ponowny przyjazd Siergieja Ławrowa, jednego z najważniejszych rosyjskich polityków, który na początku września był gościem specjalnym dorocznej narady polskich ambasadorów, a dziś weźmie udział w posiedzeniu VI Komitetu Strategii Współpracy Polsko-Rosyjskiej. Rozmowy będą się toczyć w Pałacu na Wodzie w warszawskich Łazienkach.

Komitet jest formą spotkań ministrów spraw zagranicznych w rozszerzonej formule, z udziałem kierownictw kluczowych resortów z obu krajów, a także instytucji zainteresowanych rozwojem kontaktów dwustronnych. Platforma została powołana do życia w 2002 roku, po wizycie ówczesnego prezydenta Rosji Władimira Putina. Komitet jest jedną z instytucjonalnych form wzajemnego dialogu, obok Grupy do Spraw Trudnych czy Polsko-Rosyjskiego Forum Dialogu Obywatelskiego, które jeszcze w tym roku ma się odbyć w Polsce.

Jak udało mi się ustalić w MSZ, w Łazienkach szefowie dyplomacji będą rozmawiać w  trzech blokach tematycznych. Pierwszy dotyczy współpracy ekonomicznej oraz energetycznej. Tu powinny zostać poruszone kwestie wymiany handlowej, która w okresie od stycznia do sierpnia bieżącego roku osiągnęła wartość 13 miliardów dolarów i była półtora raza większa niż w ubiegłym roku. Problem polega na tym, że lwia część tej kwoty wpada do rosyjskiej kieszeni, głównie za sprawą eksportu nad Wisłę surowców. Polski rząd ma się nad czym głowić, by zlikwidować tę dysproporcję.

Sprawa numer dwa to umowa gazowa, która wciąż czeka na finalny podpis przedstawicieli polskiego i rosyjskiego rządu. Nieoficjalnie wiadomo, że dokument zwiększający i przedłużający dostawy błękitnego paliwa do 2022 roku zostanie parafowany w piątek.

Drugi blok rozmów dotyczy szeroko rozumianych spraw społecznych, kulturalnych i historycznych. Obok nieustannego wątku odtajniania archiwów katyńskich, szczególnym tematem będzie rozpoczęcie wymiany młodzieży, a także utworzenie wspólnej polsko-rosyjskiej instytucji – Centrum Dialogu i Porozumienia. Szefowie dyplomacji poruszą ten temat, mimo że leży on w kompetencjach ministrów kultury. Dlatego wczoraj Bogdan Zdrojewski rozmawiał o Centrum w Moskwie.

Trzeci blok rozmów to sprawy bliskie mieszkańcom północno-wschodniej Polski, czyli współpraca przygraniczna. Na tapecie znajdzie się przede wszystkim umowa o małym ruchu granicznym z Obwodem Kaliningradzkim, lecz do Warszawy przyjeżdżają także przedstawiciele administracji z Sankt Petersburga, by rozmawiać o współpracy regionalnej.

Na agendzie z pewnością stanie także śledztwo w sprawie katastrofy prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem, w tym realizacja wniosków polskiej prokuratury o pomoc prawną. Po obu stronach nie brakuje środowisk, które wykorzystują śledztwo do osłabiania dialogu politycznego, dlatego jego przebieg będzie miał wpływ na dalszy rozwój stosunków polsko-rosyjskich

Jednak bez względu na agendę rozmów, głównym celem spotkania przedstawicieli kilku resortów jest przygotowanie wizyty Dmitrija Miedwiediewa, który przyjedzie do Polski 6 grudnia. Niedawno Radosław Sikorski mówił dziennikarzom, że komitet strategii to ważna, w tym kontekście, platforma spotkań.

– Chodzi o to, by dokonać przeglądu stosunków i ostatecznie zdecydować, które umowy będą gotowe do podpisania podczas wizyty prezydenta Rosji – powiedział Radosław Sikorski.

Minister nie zamierza jednak ujawniać, jakie to dokumenty. Jedynym „pewniakiem” wydaje się umowa o małym ruchu granicznym między północno-wschodnimi województwami a Obwodem Kaliningradzkim, ale na nią póki co nie chce się zgodzić Komisja Europejska. Zastrzeżenia Brukseli dotyczą pasa przygranicznego, który powinien mieć 30 kilometrów szerokości; natomiast Warszawa i Moskwa chcą objąć umową cały obwód, wraz z Kaliningradem.

– Decyzja należy do Komisji Europejskiej. My już prawie przekonaliśmy Brukselę i najbardziej wpływowe państwa członkowskie, ale rosyjskie poparcie zachęcająco wpłynie na ostateczne decyzje Komisji. Chodzi o wprowadzenie zmian do unijnego rozporządzenia regulującego mały ruch graniczny – mówi Jarosław Bratkiewicz, szef Departamentu Wschodniego MSZ.

Po posiedzeniu ministrowie wręczą dyplomy za „wybitne zasługi w dziele wzajemnego zrozumienia i zbliżenia społeczeństw Polski i Rosji”. Za ubiegły rok odbiorą je aktorka Barbara Brylska oraz pisarz Wiktor Jerofiejew. Dyplomy otrzymają również tegoroczni laureaci: współprzewodniczący Grupy do Spraw Trudnych – profesor Adam Rotfeld i profesor Anatolij Torkunow.

Przed odlotem do Moskwy Siergiej Ławrow spotka się z marszałkiem Senatu Bogdanem Borusewiczem oraz prezydentem Bronisławem Komorowskim.

Tomasz Kułakowski
Tekst ukazał się w „Dzienniku Polskim”.

Polecamy inne artykuły autora: Tomasz Kułakowski
Powrót
Najnowsze

Ukraińskie kino. Dzieje sukcesu pewnej reformy

29.05.2020
Andrij Lubka
Czytaj dalej

W poszukiwaniu złotego wieku  

22.05.2020
Ola Hnatiuk
Czytaj dalej

Rozmowa online z Olą Hnatiuk. Koniec złotego wieku?

20.05.2020
Czytaj dalej

Nowa Europa Wschodnia 1-2/2020 - Zapowiedź

12.05.2020
Czytaj dalej

Życzenia świąteczne

10.04.2020
Czytaj dalej

Okiem Kremla: jak Polska fałszuje historię

03.01.2020
Karolina Blecharczyk
Czytaj dalej

copyrights © 2010-2020 by Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu