Ta strona używa ciasteczek, dowiedz się więcejOK
Moskiewska saga
2010-11-01
Stanisław Szypowski
Wieści, jakoby były mer Moskwy Jurij Łużkow musiał uciekać do Londynu, świadczą, że ataki na eksmera nie osłabły po jego dymisji. Specjaliści nie mają wątpliwości – celem jest rozbicie tak zwanego Łużkowowskiego układu, który przez osiemnaście lat kontrolował relacje między lokalnymi urzędnikami a biznesem. Nowy mer Siergiej Sobianin wprowadzi nową grupę ludzi i własny sposób rządzenia. W odróżnieniu od poprzednika póki co nie dopuszcza do siebie dziennikarzy i ostrożnie składa obietnice.

Informacje o politycznej emigracji Łużkowa wciąż budzą zainteresowanie. Portal Life News, powołując się na źródło w merostwie, przekazał, że Łużkow odwiedził już konsulat i złożył wszelkie dokumenty niezbędne do otrzymania wizy. „Wysokiej rangi urzędnik merostwa Moskwy” zwrócił uwagę na fakt, że po wizę były mer musiał wrócić do Rosji z Austrii. W Londynie przebywa już jego żona Jelena Baturina, „oczekująca męża w rozkosznej willi w centrum miasta”, od której tak się odżegnywała. Rzecznik prasowy firmy Baturiny Inteko na łamach Interfaksu także tym razem oświadczył, że prezes firmy nie posiada żadnej nieruchomości w Londynie. Znany rosyjski piosenkarz i deputowany do Dumy Państwowej Josif Kabzon, przyjaciel Łużkowa, a jednocześnie nieformalny rzecznik prasowy byłego mera, oświadczył, że Łużkow nie zamierza emigrować, bo jest patriotą, aczkolwiek obrażonym na państwo.

Life News uzyskał również komentarz znanego rosyjskiego dysydenta Borysa Bierezowskiego, który potwierdził, że nie wyklucza w najbliższym czasie spotkania z byłym merem, i dał mu radę, aby jak najszybciej starał się o azyl polityczny w Anglii. Według radiostacji Wiesti FM, „nawet jeśli Łużkow otrzyma brytyjską wizę, nie zostanie przyjęty w Wielkiej Brytanii z otwartymi ramionami. Nazwisko byłego mera figuruje w dokumentach, które zostały skierowane do londyńskiego sądu. Pod koniec września dawny rywal Łużkowa, obecnie właściciel brytyjskich gazet Aleksander Lebiediew zwrócił się do odpowiednich organów w Anglii, by przeprowadziły śledztwo w sprawie korupcyjnej działalności Łużkowa i Baturiny. Jak wyjaśnił Lebiediew, prośba o wszczęcie śledztwa jest umotywowana informacjami przedstawionymi Sądowi Królewskiemu w Londynie przez dewelopera Szałwę Cziriginskiego. Poskarżył się on, że Jelena Baturina wymusiła przepisanie na nią połowy akcji jego firmy; w razie odmowy Cziriginskiemu nie pozwolono by na prowadzenie interesów w Moskwie.

Program NTV pokazał następną cześć dokumentu Sprawa w czapce, poświęconego interesom Jeleny Baturiny, a Wiesti Niedieli ujawniły powiązania biznesowe deputowanego z frakcji Liberalno-Demokratycznej Partii Rosji Aszota Jegiazariana i aresztowanego za korupcję prefekta jednego z okręgów Moskwy. 21 października były biznesowy partner i brat Jeleny Baturiny Wiktor oświadczył, że firma Inteko najprawdopodobniej zostanie sprzedana, bo po dymisji Łużkowa Baturina postanowiła wycofać się z rynku. W jednym z wywiadów Wiktor Baturin oświadczył również, że Inteko znajduje się na krawędzi bankructwa – wartość pasywów przewyższa wartość aktywów.

Pierwyj Kanał oszczędził byłego mera i o sytuacji w Moskwie mówił w bardziej stonowany sposób. „Obecnie stołeczne finanse są dość chytrze rozłożone: budżet – fundusz pozabudżetowy – inwestycje. Władze Moskwy działały według schematu, w którym partnerstwo publiczno-prywatne zastępowano partnerstwem biznesu i urzędników”.

Antyłużkowowska kampania rozkręca się, choć tym razem nie jest wymierzona bezpośrednio w eksmera, lecz w biznesy jego żony i znajomych. Nie jest tylko jasne, czy decyzja o „dobiciu Łużkowa” wyszła z Kremla, czy jest to prywatna inicjatywa osób nieprzyjaznych eksmerowi, czy może władz Jednej Rosji, którą Łużkow nazwał „partią służących”. Pewne jest jedno: w Moskwie rozpoczął się podział schedy po osiemnastoletnim jedynowładztwie.

Eksperci przedstawiają i inne powody tak ostrej kampanii przeciwko byłemu merowi. Możliwe, że ma ona posłużyć przedstawieniu nowej jakości rządzenia Siergieja Sobianina. Aby jednoznaczne odżegnać się od „Łużkowowskich tradycji”, trzeba najpierw wskazać, na czym one polegały. Czystka – nie tylko informacyjna – rozpoczęła się również w gabinetach merostwa. Wszczęto śledztwo przeciwko szefowi administracji rejonu Północne Czertanowo Konstantinowi Fatinowowi, który nakłaniał dyrektora jednej z prywatnych firm, by przeprowadziła prace budowlano-remontowe na daczy jego teściowej w rejonie Chimek. W przypadku odmowy urzędnik groził wstrzymaniem wypłaty należności za inne już wykonane prace, zgodnie z kontraktem zawartym między administracją rejonu a firmą. W rezultacie firma przeprowadziła remont domku letniskowego wart 1 milion 400 tysięcy rubli (około 140 tysięcy złotych) na własny koszt.

W tym i wielu innych przypadkach trudno jednak sprecyzować, czy wszczęte dochodzenia to standardowa praca organów śledczych, czy „zamówienie”. Pewne jest, że trwa moskiewska saga, a rozkręcona wojna przeciwko ekipie i majątkowi byłego mera Moskwy, na tle którego nowy mer jest przedstawiany niczym zbawiciel, jest kolejną dobrze zaplanowaną akcją PR. Sobianin zachowuje się cicho i rozważnie, jego obietnice są skromne i rzeczowe, dotyczą na przykład częstszego sprzątania ulic, szybszego rozpatrywania skarg przez miejskich urzędników itp. Jako doświadczony zarządca (na poziomie regionalnym, federalnym, rządowym i prezydenckim), Sobianin chce szybko przejąć kontrolę nad starymi współpracownikami Łużkowa, a władzę sprawować z dala od mediów. Między innymi dlatego na pierwszą wizytację miasta zaprosił tylko jedną stację telewizyjną, a posiedzenie władz stołecznych odbędzie się przy drzwiach zamkniętych dla dziennikarzy. Eksperci są pewni, że będzie to wyciszona, ale precyzyjna władza – taka, jaka jest potrzebna Kremlowi przed wyborami w 2012 roku.          

Stanisław Szypowski

Polecamy inne artykuły autora: Stanisław Szypowski
Powrót
Najnowsze

Polskie „chamy” i ukraińskie „pany”. Rewolucja na rynku pracy?

03.06.2020
Dariusz Szymczycha
Czytaj dalej

Ukraińskie kino. Dzieje sukcesu pewnej reformy

29.05.2020
Andrij Lubka
Czytaj dalej

W poszukiwaniu złotego wieku  

22.05.2020
Ola Hnatiuk
Czytaj dalej

Rozmowa online z Olą Hnatiuk. Koniec złotego wieku?

20.05.2020
Czytaj dalej

Nowa Europa Wschodnia 1-2/2020 - Zapowiedź

12.05.2020
Czytaj dalej

Życzenia świąteczne

10.04.2020
Czytaj dalej

copyrights © 2010-2020 by Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu