Ta strona używa ciasteczek, dowiedz się więcejOK
Kaukaz oswojony
2011-01-16
Arkadiusz Kudelski, Zbigniew Rokita
13 stycznia w krakowskim klubie Lokator udało się „oswoić” Kaukaz. Okazało się, że w czeczeńskich górach można zobaczyć tradycyjne swaty, w dagestańskiej wiosce wysłuchać rad, jak uniknąć spotkania ze złymi dżinami, a w Osetii wypić toast za Józefa Stalina. Czasami też postrzelają, ale to tylko dodatek do barwnego i fascynującego kaukaskiego życia.

Obalanie mitów nie jest łatwe – trzeba mieć dużą wiedzę popartą podróżami, rozmowami z ludźmi, podpatrywaniem tego, co się dzieje dookoła. Podczas pierwszej części spotkania była okazja do poznania takiej osoby, a mianowicie Iwony Kaliszewskiej, współautorki książki Matrioszka w hidżabie – zbioru reportaży z Dagestanu i Czeczenii. Na co dzień pracuje w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego oraz w fundacji Kaukaz.net. Podróżniczka opowiadała o sytuacji politycznej regionu, codziennych problemach, ale też o tym, jak wytłumaczyć komuś, że „ta cała zagranica nie leży w Rosji”, albo doświadczyć wyjątkowej gościnności kaukaskich górali (częstujących słodkawą gruszkową oranżadą). A co ważne, można jej wierzyć, bo zjadła z nimi beczkę soli, i to niejedną!

Następnie goście przybyli na spotkanie wysłuchali panelu dyskusyjnego, w którym rozmawiano między innymi o tym, co Kaukaz może dać Europie, a co Europa Kaukazowi, czy warto „na siłę” demokratyzować ten region i czy na azerbejdżańskim targu trzeba wręczać łapówki za postawienie stoiska. Wysłuchaliśmy opinii Iwony Kaliszewskiej, Małgorzaty Nocuń („Nowa Europa Wschodnia”) i prof. Andrzeja Pisowicza (armenista, iranista).

Trzecia część tego wieczoru została poświęcona promocji publikacji Partnerstwo Wschodnie – pięciojęzycznej antologii tekstów dotyczących programu Unii Europejskiej o takiej samej nazwie. Goście mieli okazję spotkać się z uczestnikami i autorami finansowanego przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych projektu „Na drogach i bezdrożach wolności”, którego częścią jest wspomniana publikacja. Była to również okazja do wspólnego zastanowienia się nad unijną polityką wschodnią oraz do przemyślenia polskiej roli w tym zakresie.

Późnym wieczorem, już w bardziej kameralnym gronie, obejrzeliśmy pokaz slajdów z kaukaskich wypraw do Dagestanu, Czeczenii, Armenii i Gruzji. Dopisała również frekwencja – na panelu dyskusyjnym zjawiło się około siedemdziesięciu osób. Spotkanie kaukaskie było drugą po spotkaniu białoruskim (11 stycznia 2011 roku) inicjatywą „Nowej Europy Wschodniej” mającej na celu debatę o wschodnich problemach z udziałem podróżników, naukowców, dziennikarzy i ekspertów. Planowane są kolejne tego typu przedsięwzięcia.

Arkadiusz Kudelski, Zbigniew Rokita

--
„Partnerstwo Wschodnie – Kaukaz nasz sąsiad?”, spotkanie w Krakowie, 13 stycznia 2011 roku. Organizatorzy imprezy: „Nowa Europa Wschodnia”, Instytut Badań nad Cywilizacjami, Wyższa Szkoła Europejska im. ks. Józefa Tischnera, Instytut Wschodnich Inicjatyw i Koło Naukowe Studentów Rosjoznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Powrót
Najnowsze

Płomień Braterstwa – bez Polaków czulibyśmy się dziś osamotnieni

22.08.2019
Mateusz Stachewicz Ołena Bodnar
Czytaj dalej

Gruzja: pełzająca aneksja

20.08.2019
Mateusz Kubiak
Czytaj dalej

Warszawa: Tych lat nie zapomni historia… Stosunki polsko-sowieckie w czasie II wojny światowej

19.08.2019
NEW
Czytaj dalej

Płomień Braterstwa – Szukanie łączników

16.08.2019
Sonia Knapczyk
Czytaj dalej

Obalić bolszewików

15.08.2019
Jan Pisuliński
Czytaj dalej

Schyłek putinizmu nie jest równoznaczny z perspektywą budowy demokracji

14.08.2019
Jadwiga Rogoża Krzysztof Popek
Czytaj dalej

copyrights © 2010-2017 by Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu