Ta strona używa ciasteczek, dowiedz się więcejOK
Kaukaz oswojony
2011-01-16
Arkadiusz Kudelski, Zbigniew Rokita
13 stycznia w krakowskim klubie Lokator udało się „oswoić” Kaukaz. Okazało się, że w czeczeńskich górach można zobaczyć tradycyjne swaty, w dagestańskiej wiosce wysłuchać rad, jak uniknąć spotkania ze złymi dżinami, a w Osetii wypić toast za Józefa Stalina. Czasami też postrzelają, ale to tylko dodatek do barwnego i fascynującego kaukaskiego życia.

Obalanie mitów nie jest łatwe – trzeba mieć dużą wiedzę popartą podróżami, rozmowami z ludźmi, podpatrywaniem tego, co się dzieje dookoła. Podczas pierwszej części spotkania była okazja do poznania takiej osoby, a mianowicie Iwony Kaliszewskiej, współautorki książki Matrioszka w hidżabie – zbioru reportaży z Dagestanu i Czeczenii. Na co dzień pracuje w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego oraz w fundacji Kaukaz.net. Podróżniczka opowiadała o sytuacji politycznej regionu, codziennych problemach, ale też o tym, jak wytłumaczyć komuś, że „ta cała zagranica nie leży w Rosji”, albo doświadczyć wyjątkowej gościnności kaukaskich górali (częstujących słodkawą gruszkową oranżadą). A co ważne, można jej wierzyć, bo zjadła z nimi beczkę soli, i to niejedną!

Następnie goście przybyli na spotkanie wysłuchali panelu dyskusyjnego, w którym rozmawiano między innymi o tym, co Kaukaz może dać Europie, a co Europa Kaukazowi, czy warto „na siłę” demokratyzować ten region i czy na azerbejdżańskim targu trzeba wręczać łapówki za postawienie stoiska. Wysłuchaliśmy opinii Iwony Kaliszewskiej, Małgorzaty Nocuń („Nowa Europa Wschodnia”) i prof. Andrzeja Pisowicza (armenista, iranista).

Trzecia część tego wieczoru została poświęcona promocji publikacji Partnerstwo Wschodnie – pięciojęzycznej antologii tekstów dotyczących programu Unii Europejskiej o takiej samej nazwie. Goście mieli okazję spotkać się z uczestnikami i autorami finansowanego przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych projektu „Na drogach i bezdrożach wolności”, którego częścią jest wspomniana publikacja. Była to również okazja do wspólnego zastanowienia się nad unijną polityką wschodnią oraz do przemyślenia polskiej roli w tym zakresie.

Późnym wieczorem, już w bardziej kameralnym gronie, obejrzeliśmy pokaz slajdów z kaukaskich wypraw do Dagestanu, Czeczenii, Armenii i Gruzji. Dopisała również frekwencja – na panelu dyskusyjnym zjawiło się około siedemdziesięciu osób. Spotkanie kaukaskie było drugą po spotkaniu białoruskim (11 stycznia 2011 roku) inicjatywą „Nowej Europy Wschodniej” mającej na celu debatę o wschodnich problemach z udziałem podróżników, naukowców, dziennikarzy i ekspertów. Planowane są kolejne tego typu przedsięwzięcia.

Arkadiusz Kudelski, Zbigniew Rokita

--
„Partnerstwo Wschodnie – Kaukaz nasz sąsiad?”, spotkanie w Krakowie, 13 stycznia 2011 roku. Organizatorzy imprezy: „Nowa Europa Wschodnia”, Instytut Badań nad Cywilizacjami, Wyższa Szkoła Europejska im. ks. Józefa Tischnera, Instytut Wschodnich Inicjatyw i Koło Naukowe Studentów Rosjoznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Powrót
Najnowsze

Wiatr zmiany

06.07.2020
Olga Dryndova

 Słabnący paternalizm państwowy na Białorusi łączy się z niskim poczuciem zaufania do władz. Według badań z lat 2017–2018 jedynie około 40 procent Białorusinów ufało władzom państwowym, w tym 34 procent ministrom, a 33 procent władzom lokalnym.

 
Czytaj dalej

„Nas tu nie ma” czyli niesłyszalny głos białoruskiego środowiska LGBT

29.06.2020
Maxim Rust Nick Antipov Nasta Mancewicz Milana Levitskaya
Czytaj dalej

Kampania prezydencka na Białorusi: (nie)oczywiste wybory

26.06.2020
Maxim Rust Yahor Azarkevich
Czytaj dalej

Społeczeństwo obywatelskie na Białorusi już jest

21.06.2020
Czytaj dalej

Wakacyjna promocja na prenumeratę roczną NEW!

16.06.2020
Czytaj dalej

Zderzenie pamięci

08.06.2020
Kristina Smolijaninovaitė
Czytaj dalej

copyrights © 2010-2020 by Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu