Ta strona używa ciasteczek, dowiedz się więcejOK

Numer 6/2009

Kto jest kim na Majdanie: Arsenij Jaceniuk

03.12.2013
Piotr Pogorzelski

Umarł Tadeusz Mazowiecki

28.10.2013
Z Tadeuszem Mazowieckim rozmawia Andrzej Brzeziecki

Nowa Europa Wschodnia 6/2009

09.11.2009
pp
 

W najnowszym numerze „Nowej Europy Wschodniej”:


Mykoła Riabczuk podsumowuje pięć lat pomarańczowej Ukrainy, zaś Orest Drul, Mykoła Homaniuk, Roman Kabaczij i Witalij Portnikow próbują przewidzieć, jak będzie wyglądać Ukraina po wyborach prezydenckich. Portret Arsenija Jaceniuka kreśli Piotr Pogorzelski. Ponadto Roman Kabaczij tłumaczy, jak stosunki polsko-ukraińskie wyglądają z perspektywy Kijowa.

Zaur Gasimov pyta, czy w Rosji możliwa jest demokracja, a Dominik Jankowski zastanawia się, czy Europa Wschodnia poradzi sobie we współczesnym świecie. Grzegorz Kaliszuk diagnozuje choroby rosyjskiej gospodarki. Tadeusz Mazowiecki opowiada o polityce pierwszego rządu niekomunistycznej Polski wobec Moskwy, zaś Paweł Kowal w eseju „Cienie Piastów” pisze o obecnej polskiej polityce wschodniej. W tekście „Sztorm” w Kabulu Andrzej Kowalczyk opisuje, jak trzydzieści lat temu doszło do radzieckiej inwazji w Afganistanie, a Andrzej Nowak w artykule „Cudowna podróż do Rosji” prezentuje najważniejsze książki o Rosji. Oleg Ałkajew opowiada o niewyjaśnionych morderstwach na Białorusi, a Maciej Falkowski tłumaczy, jak ludzie z Kaukazu radzą sobie z rasizmem w Rosji. Portret metropolity Andrzeja Szeptyckiego kreśli o. Piotr J. Kuszka. Z kolei Piotr Kosiewski prezentuje współczesną sztukę litewską. Ponadto reportaż Katarzyny Kwiatkowskiej z dotkniętej kryzysem rosyjskiej prowincji, kronika najważniejszych wydarzeń w regionie oraz recenzje książkowe.

Zapraszamy do lektury!
Najnowsze

Wiatr zmiany

06.07.2020
Olga Dryndova

 Słabnący paternalizm państwowy na Białorusi łączy się z niskim poczuciem zaufania do władz. Według badań z lat 2017–2018 jedynie około 40 procent Białorusinów ufało władzom państwowym, w tym 34 procent ministrom, a 33 procent władzom lokalnym.

 
Czytaj dalej

„Nas tu nie ma” czyli niesłyszalny głos białoruskiego środowiska LGBT

29.06.2020
Maxim Rust Nick Antipov Nasta Mancewicz Milana Levitskaya
Czytaj dalej

Kampania prezydencka na Białorusi: (nie)oczywiste wybory

26.06.2020
Maxim Rust Yahor Azarkevich
Czytaj dalej

Społeczeństwo obywatelskie na Białorusi już jest

21.06.2020
Czytaj dalej

Wakacyjna promocja na prenumeratę roczną NEW!

16.06.2020
Czytaj dalej

Zderzenie pamięci

08.06.2020
Kristina Smolijaninovaitė
Czytaj dalej

copyrights © 2010-2020 by Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu