Ta strona używa ciasteczek, dowiedz się więcejOK
Energetyczny romans z Litwą
2013-12-11
Publicystyka i Analizy
Magdalena Miszczak

Jak pokazuje historia, wspólne interesy czasem łączyły wrogów lub skłócały przyjaciół. Gdy w grę wchodzi gospodarka, inne kwestie schodzą na dalszy plan. Taka właśnie sytuacja ma miejsce na Litwie, która planuje budowę elektrowni atomowej.

Problemy związane z pozyskiwaniem energii dotyczą całego świata i mają znaczenie geopolityczne. Jeśli dany kraj zostanie całkowicie uzależniony od dostaw energii z innego państwa, będzie to dla jego gospodarki poważnym problemem. Czasem dostawca postanawia wykorzystać przewagę gospodarczą w celu wymuszenia pewnych decyzji. Z kolei brak energii oznacza trudności gospodarcze. Niektórzy specjaliści zalecają dywersyfi kację w pozyskiwaniu źródeł energii; do tego dochodzi ekologia, bo przecież coś trzeba robić z odpadami, a ich utylizacja kosztuje. W związku z koniecznością wygaszenia ostatniego reaktora w Ignalinie, Litwa postanowiła wziąć inicjatywę w swoje ręce i zadbać o energetyczną przyszłość kraju.


Polecamy inne artykuły autora: Magdalena Miszczak
Powrót
Najnowsze

II Edycja Konkursu na Stypendium Sieci Ziem Zachodnich i Północnych \ Contest for the Western and Northern Territories Network Scholarship

15.01.2019
NEW
Czytaj dalej

Ukraina 2018: Powoli, ale stabilnie

13.01.2019
Paweł Kost
Czytaj dalej

Odessa-mama

11.01.2019
Andrzej Goworski Marta Panas-Goworska
Czytaj dalej

Lawasz, Kindżał i Dywany. Blog Andrzeja Brzezieckiego

11.01.2019
NEW

Zachęcamy do obserwowania bloga Lawasz, Kindżał i Dywany poświęconego Kaukazowi Południowemu prowadzonego przez redaktora naczelnego NEWu Andrzeja Brzezieckiego.

Czytaj dalej

Miejsce z własnym dekalogiem

10.01.2019
Grzegorz Tutak
Czytaj dalej

Długi taniec za kurtyną. Pół wieku Armii Radzieckiej w Polsce

09.01.2019
Grzegorz Szymanik Julia Wizowska
Czytaj dalej

copyrights © 2010-2017 by Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu