Ta strona używa ciasteczek, dowiedz się więcejOK
Polescy uzdrowiciele
2013-12-11
Reportaż
Rafał Zubkowicz

Mieszkają w niewielkich, drewnianych chatach. Ich sława sięga hen, daleko poza granice rejonu. Odpędzają złe wiatry, lnem wypalają róże, nastawiają wywichnięte stawy i modlą się w blasku płonącego lnu. Spotkać ich można niemal w co trzeciej wsi na ukraińskim Polesiu. Uzdrowiciele, zamawiacze, szeptuchy – kontynuują odwieczną tradycję regionu.

− Nie ja pomagam, a sam Bóg pomaga. Prosim Bożej miłości, niech wróci na miejsce krew, ciało i kości – brzmi zakończenie modlitwy, którą 74-letnia Marija Baranczuk stawia na nogi chorych, a w najgorszym razie przywraca im wolę walki z chorobą. Wołają na nią w okolicy Bielaszanka, czyli córka Bielaszychy, po której przejęła warsztat i, jak się okazało, zdolności. Leczeniem zajęła się trochę przez przypadek, trochę z woli ludzi, którzy domagali się pomocy. W rodzinnym domu po wielokroć miała okazję słyszeć, jak matka rozganiała na wszystkie strony świata wiatry podejrzane o wywołanie dolegliwości: dębowe, przydrożne, kurze, kacze, indycze i siedemdziesiąt dwa pozostałe. Zaklęcia utkwiły jej w głowie dzięki dobrej pamięci i temu, że niemal co dzień w chacie zbierała się gromadka szukających pomocy.


Polecamy inne artykuły autora: Rafał Zubkowicz
Powrót
Najnowsze

II Edycja Konkursu na Stypendium Sieci Ziem Zachodnich i Północnych \ Contest for the Western and Northern Territories Network Scholarship

15.01.2019
NEW
Czytaj dalej

Ukraina 2018: Powoli, ale stabilnie

13.01.2019
Paweł Kost
Czytaj dalej

Odessa-mama

11.01.2019
Andrzej Goworski Marta Panas-Goworska
Czytaj dalej

Lawasz, Kindżał i Dywany. Blog Andrzeja Brzezieckiego

11.01.2019
NEW

Zachęcamy do obserwowania bloga Lawasz, Kindżał i Dywany poświęconego Kaukazowi Południowemu prowadzonego przez redaktora naczelnego NEWu Andrzeja Brzezieckiego.

Czytaj dalej

Miejsce z własnym dekalogiem

10.01.2019
Grzegorz Tutak
Czytaj dalej

Długi taniec za kurtyną. Pół wieku Armii Radzieckiej w Polsce

09.01.2019
Grzegorz Szymanik Julia Wizowska
Czytaj dalej

copyrights © 2010-2017 by Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu