Ta strona używa ciasteczek, dowiedz się więcejOK
Forum Unia Europejska-Mołdawia
2011-03-21
pp
29-31 marca, wtorek-czwartek, Kiszyniów

Polityka wschodnia Unii Europejskiej, zwłaszcza program Partnerstwa Wschodniego, stawia sobie za cel wspieranie przemian demokratycznych i gospodarczych w krajach wschodnioeuropejskich. Przemiany polityczne w Mołdawii świadczą o tym, że zarówno nowa władza, jak i społeczeństwo są zdeterminowane, aby przyjąć unijną pomoc i wykorzystać doświadczenia europejskie. Jak zauważył podczas kijowskiego Forum Europa-Ukraina Andriej Popow, wiceminister spraw zagranicznych Mołdawii, o zdeterminowaniu władz w Kiszyniowie w kwestii zbliżenia do Unii Europejskiej świadczą sprawnie posuwające się negocjacje dotyczące umowy stowarzyszeniowej.

Podczas dwudniowych obrad Forum w Kiszyniowie odbędą się sesja plenarna „Integracja europejska i Mołdawia. Wyzwania, kierunki, perspektywy” i dziesięć paneli dyskusyjnych poświęconych kwestiom polityczno-gospodarczym, w tym między innymi: „W co i dlaczego inwestować w Mołdawii: możliwości i klimat inwestycyjny kraju”, „Rolnictwo i sektor przetwórczy jako atut Mołdawii”, „Integracja europejska i Mołdawia. Wyzwania, kierunki, perspektywy” oraz „Jak przełamać stagnację: Naddniestrze i perspektywy dla regionu”.

W Forum będzie uczestniczyło 150 gości z Mołdawii, Unii Europejskiej, Stanów Zjednoczonych i innych państw. Wśród nich będą przedstawiciele rządów, parlamentów, biznesu, samorządów, międzynarodowych organizacji i ośrodków analitycznych. Na Forum pojawią się premierzy Polski Donald Tusk i Mołdawii – Vlad Filat. Władze w Kiszyniowie będą reprezentowane także przez przewodniczącego mołdawskiego parlamentu Mariana Lupu, wicepremierów Valeriu Lazăra oraz Iurie Leancă. Podczas spotkania wystąpią przedstawiciele Unii Europejskiej, między innymi szef misji OBWE w Mołdawii Philip N. Remler i ambasador Dirk Schuebel. Udział w Forum potwierdzili także między innymi były prezydent Polski Aleksander Kwaśniewski, były prezydent Rumunii Emil Constantinescu i wiceminister spraw zagranicznych Litwy Evaldas Ignatavičius.

Organizatorem Forum są Stowarzyszenie Polityki Zagranicznej Mołdawii i Fundacja Instytut Studiów Wschodnich w Warszawie.

Akredytacje na stronie internetowej www.forum-ekonomiczne.pl

Powrót
Najnowsze

„Białoruś: zmiany w polityce i nowe możliwości wpływu”

11.12.2017
NEW
Czytaj dalej

Rosyjskie kino w polskich miastach!

08.12.2017
NEW
Czytaj dalej

Trzecia siła

04.12.2017
Serhij Szebelist z Połtawy
Czytaj dalej

Gra w Naddniestrze

30.11.2017
Piotr Oleksy
Czytaj dalej

Między sojuszem a rywalizacją

28.11.2017
Jakub G. Gajda
Czytaj dalej

Walka z Ukrainą i czasem

24.11.2017
Tadeusz Iwański
Czytaj dalej

copyrights © 2010-2017 by Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu