Ta strona używa ciasteczek, dowiedz się więcejOK
Forum Unia Europejska-Mołdawia
2011-03-21
pp
29-31 marca, wtorek-czwartek, Kiszyniów

Polityka wschodnia Unii Europejskiej, zwłaszcza program Partnerstwa Wschodniego, stawia sobie za cel wspieranie przemian demokratycznych i gospodarczych w krajach wschodnioeuropejskich. Przemiany polityczne w Mołdawii świadczą o tym, że zarówno nowa władza, jak i społeczeństwo są zdeterminowane, aby przyjąć unijną pomoc i wykorzystać doświadczenia europejskie. Jak zauważył podczas kijowskiego Forum Europa-Ukraina Andriej Popow, wiceminister spraw zagranicznych Mołdawii, o zdeterminowaniu władz w Kiszyniowie w kwestii zbliżenia do Unii Europejskiej świadczą sprawnie posuwające się negocjacje dotyczące umowy stowarzyszeniowej.

Podczas dwudniowych obrad Forum w Kiszyniowie odbędą się sesja plenarna „Integracja europejska i Mołdawia. Wyzwania, kierunki, perspektywy” i dziesięć paneli dyskusyjnych poświęconych kwestiom polityczno-gospodarczym, w tym między innymi: „W co i dlaczego inwestować w Mołdawii: możliwości i klimat inwestycyjny kraju”, „Rolnictwo i sektor przetwórczy jako atut Mołdawii”, „Integracja europejska i Mołdawia. Wyzwania, kierunki, perspektywy” oraz „Jak przełamać stagnację: Naddniestrze i perspektywy dla regionu”.

W Forum będzie uczestniczyło 150 gości z Mołdawii, Unii Europejskiej, Stanów Zjednoczonych i innych państw. Wśród nich będą przedstawiciele rządów, parlamentów, biznesu, samorządów, międzynarodowych organizacji i ośrodków analitycznych. Na Forum pojawią się premierzy Polski Donald Tusk i Mołdawii – Vlad Filat. Władze w Kiszyniowie będą reprezentowane także przez przewodniczącego mołdawskiego parlamentu Mariana Lupu, wicepremierów Valeriu Lazăra oraz Iurie Leancă. Podczas spotkania wystąpią przedstawiciele Unii Europejskiej, między innymi szef misji OBWE w Mołdawii Philip N. Remler i ambasador Dirk Schuebel. Udział w Forum potwierdzili także między innymi były prezydent Polski Aleksander Kwaśniewski, były prezydent Rumunii Emil Constantinescu i wiceminister spraw zagranicznych Litwy Evaldas Ignatavičius.

Organizatorem Forum są Stowarzyszenie Polityki Zagranicznej Mołdawii i Fundacja Instytut Studiów Wschodnich w Warszawie.

Akredytacje na stronie internetowej www.forum-ekonomiczne.pl

Powrót
Najnowsze

Niedoskonała pamięć

18.06.2018
Maxim Rust
Czytaj dalej

Nowe szaty faszyzmu

14.06.2018
Joanna Grodzka
Czytaj dalej

Iran od najciemniejszej strony

11.06.2018
Paulina Niechciał
Czytaj dalej

Nowa płyta Mickiewicza

07.06.2018
Dariusz Rott
Czytaj dalej

Literatura przybliża to, co odległe

04.06.2018
Ayfer Tunç
Czytaj dalej

Dyskusja: Polacy na Litwie: między Wilnem, Warszawą a Moskwą

02.06.2018
NEW
Czytaj dalej

copyrights © 2010-2017 by Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu