Ta strona używa ciasteczek, dowiedz się więcejOK
Forum Unia Europejska-Mołdawia
2011-03-21
pp
29-31 marca, wtorek-czwartek, Kiszyniów

Polityka wschodnia Unii Europejskiej, zwłaszcza program Partnerstwa Wschodniego, stawia sobie za cel wspieranie przemian demokratycznych i gospodarczych w krajach wschodnioeuropejskich. Przemiany polityczne w Mołdawii świadczą o tym, że zarówno nowa władza, jak i społeczeństwo są zdeterminowane, aby przyjąć unijną pomoc i wykorzystać doświadczenia europejskie. Jak zauważył podczas kijowskiego Forum Europa-Ukraina Andriej Popow, wiceminister spraw zagranicznych Mołdawii, o zdeterminowaniu władz w Kiszyniowie w kwestii zbliżenia do Unii Europejskiej świadczą sprawnie posuwające się negocjacje dotyczące umowy stowarzyszeniowej.

Podczas dwudniowych obrad Forum w Kiszyniowie odbędą się sesja plenarna „Integracja europejska i Mołdawia. Wyzwania, kierunki, perspektywy” i dziesięć paneli dyskusyjnych poświęconych kwestiom polityczno-gospodarczym, w tym między innymi: „W co i dlaczego inwestować w Mołdawii: możliwości i klimat inwestycyjny kraju”, „Rolnictwo i sektor przetwórczy jako atut Mołdawii”, „Integracja europejska i Mołdawia. Wyzwania, kierunki, perspektywy” oraz „Jak przełamać stagnację: Naddniestrze i perspektywy dla regionu”.

W Forum będzie uczestniczyło 150 gości z Mołdawii, Unii Europejskiej, Stanów Zjednoczonych i innych państw. Wśród nich będą przedstawiciele rządów, parlamentów, biznesu, samorządów, międzynarodowych organizacji i ośrodków analitycznych. Na Forum pojawią się premierzy Polski Donald Tusk i Mołdawii – Vlad Filat. Władze w Kiszyniowie będą reprezentowane także przez przewodniczącego mołdawskiego parlamentu Mariana Lupu, wicepremierów Valeriu Lazăra oraz Iurie Leancă. Podczas spotkania wystąpią przedstawiciele Unii Europejskiej, między innymi szef misji OBWE w Mołdawii Philip N. Remler i ambasador Dirk Schuebel. Udział w Forum potwierdzili także między innymi były prezydent Polski Aleksander Kwaśniewski, były prezydent Rumunii Emil Constantinescu i wiceminister spraw zagranicznych Litwy Evaldas Ignatavičius.

Organizatorem Forum są Stowarzyszenie Polityki Zagranicznej Mołdawii i Fundacja Instytut Studiów Wschodnich w Warszawie.

Akredytacje na stronie internetowej www.forum-ekonomiczne.pl

Powrót
Najnowsze

Okiem Kremla: jak Polska fałszuje historię

03.01.2020
Karolina Blecharczyk
Czytaj dalej

Kraków: Polacy w Petersburgu na przełomie XIX i XX wieku

29.12.2019
NEW
Czytaj dalej

Wojtyła, czyli prometeizm w Watykanie

27.12.2019
Cornelius Ochmann
Czytaj dalej

Gazprom – rosyjski gigant na progu zmian

22.12.2019
Marek Budzisz
Czytaj dalej

Rusza nabór do Akademii Ziem Zachodnich i Północnych

19.12.2019
NEW
Czytaj dalej

Gacharia sucharia i kurczaki, czyli o kolejnym miesiącu antyrządowych protestów w Gruzji

19.12.2019
Daria Szlezyngier
Czytaj dalej

copyrights © 2010-2017 by Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu