Ta strona używa ciasteczek, dowiedz się więcejOK
Forum Unia Europejska-Mołdawia
2011-03-21
pp
29-31 marca, wtorek-czwartek, Kiszyniów

Polityka wschodnia Unii Europejskiej, zwłaszcza program Partnerstwa Wschodniego, stawia sobie za cel wspieranie przemian demokratycznych i gospodarczych w krajach wschodnioeuropejskich. Przemiany polityczne w Mołdawii świadczą o tym, że zarówno nowa władza, jak i społeczeństwo są zdeterminowane, aby przyjąć unijną pomoc i wykorzystać doświadczenia europejskie. Jak zauważył podczas kijowskiego Forum Europa-Ukraina Andriej Popow, wiceminister spraw zagranicznych Mołdawii, o zdeterminowaniu władz w Kiszyniowie w kwestii zbliżenia do Unii Europejskiej świadczą sprawnie posuwające się negocjacje dotyczące umowy stowarzyszeniowej.

Podczas dwudniowych obrad Forum w Kiszyniowie odbędą się sesja plenarna „Integracja europejska i Mołdawia. Wyzwania, kierunki, perspektywy” i dziesięć paneli dyskusyjnych poświęconych kwestiom polityczno-gospodarczym, w tym między innymi: „W co i dlaczego inwestować w Mołdawii: możliwości i klimat inwestycyjny kraju”, „Rolnictwo i sektor przetwórczy jako atut Mołdawii”, „Integracja europejska i Mołdawia. Wyzwania, kierunki, perspektywy” oraz „Jak przełamać stagnację: Naddniestrze i perspektywy dla regionu”.

W Forum będzie uczestniczyło 150 gości z Mołdawii, Unii Europejskiej, Stanów Zjednoczonych i innych państw. Wśród nich będą przedstawiciele rządów, parlamentów, biznesu, samorządów, międzynarodowych organizacji i ośrodków analitycznych. Na Forum pojawią się premierzy Polski Donald Tusk i Mołdawii – Vlad Filat. Władze w Kiszyniowie będą reprezentowane także przez przewodniczącego mołdawskiego parlamentu Mariana Lupu, wicepremierów Valeriu Lazăra oraz Iurie Leancă. Podczas spotkania wystąpią przedstawiciele Unii Europejskiej, między innymi szef misji OBWE w Mołdawii Philip N. Remler i ambasador Dirk Schuebel. Udział w Forum potwierdzili także między innymi były prezydent Polski Aleksander Kwaśniewski, były prezydent Rumunii Emil Constantinescu i wiceminister spraw zagranicznych Litwy Evaldas Ignatavičius.

Organizatorem Forum są Stowarzyszenie Polityki Zagranicznej Mołdawii i Fundacja Instytut Studiów Wschodnich w Warszawie.

Akredytacje na stronie internetowej www.forum-ekonomiczne.pl

Powrót
Najnowsze

Seminarium Translatorskie „Tłumacze bez granic”

25.09.2018
NEW
Czytaj dalej

Spotkanie z Adamem Balcerem w Krakowie

25.09.2018
NEW
Czytaj dalej

Przeciwności Jednej Rosji

23.09.2018
Anna Głąb
Czytaj dalej

VII Kongres Inicjatyw Europy Wschodniej

18.09.2018
NEW
Czytaj dalej

Niekończąca się lekcja historii

27.08.2018
Jakub Herold
Czytaj dalej

Paryżanka w Tbilisi

22.08.2018
Wojciech Wojtasiewicz
Czytaj dalej

copyrights © 2010-2017 by Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu