Ta strona używa ciasteczek, dowiedz się więcejOK
Reset resetu
2013-12-12
Publicystyka i Analizy
Ross Wilson

Waszyngton będzie zmuszony kontynuować politykę „resetu” wobec Rosji. Uzależni ją jednak od zaangażowania Moskwy w Afganistanie, Iranie i innych strategicznych miejscach.

Po powrocie Putina na Kreml Zachód oraz rozczarowana część rosyjskiego elektoratu zaczną biadolić. Demokracja znów dostała prztyczka w nos. O ile na Zachodzie głosy sprzeciwu odbiją się głośnym echem, to w Rosji jakby mówiono do ściany. Choć utrzymująca się niechęć rosyjskiej opinii publicznej wobec Putina prawdopodobnie zepsuje atmosferę jego powrotu do władzy, to także stanie się katalizatorem zmian w polityce wewnętrznej. Mniej prawdopodobne, choć niewykluczone, że Putin wróci jako reformator, jakiego pamiętamy z pierwszych lat jego rządów. Niektórzy optymiści być może w taki oto sposób odczytują ostatnie obietnice Dmitrija Miedwiediewa. Bardziej prawdopodobne jest jednak, że prezydent Putin będzie realizował politykę już sprawdzoną w przeszłości. Ograniczy przestrzeń działania przeciwników, dla biznesu (tego, który mu nie zagraża) stworzy korzystny klimat. Taka strategia może przynieść pewien sukces, ale jedynie pod warunkiem, że Kremlowi uda się rozkręcić koniunkturę.


Polecamy inne artykuły autora: Ross Wilson
Powrót
Najnowsze

Wiatr zmiany

06.07.2020
Olga Dryndova

 Słabnący paternalizm państwowy na Białorusi łączy się z niskim poczuciem zaufania do władz. Według badań z lat 2017–2018 jedynie około 40 procent Białorusinów ufało władzom państwowym, w tym 34 procent ministrom, a 33 procent władzom lokalnym.

 
Czytaj dalej

„Nas tu nie ma” czyli niesłyszalny głos białoruskiego środowiska LGBT

29.06.2020
Maxim Rust Nick Antipov Nasta Mancewicz Milana Levitskaya
Czytaj dalej

Kampania prezydencka na Białorusi: (nie)oczywiste wybory

26.06.2020
Maxim Rust Yahor Azarkevich
Czytaj dalej

Społeczeństwo obywatelskie na Białorusi już jest

21.06.2020
Czytaj dalej

Wakacyjna promocja na prenumeratę roczną NEW!

16.06.2020
Czytaj dalej

Zderzenie pamięci

08.06.2020
Kristina Smolijaninovaitė
Czytaj dalej

copyrights © 2010-2020 by Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu