Ta strona używa ciasteczek, dowiedz się więcejOK
Życie codzienne w Baku
2011-04-23
Zbigniew Rokita
Współczuję Azerbejdżanowi. Każdy Polak wie chociaż co nie co o Kaukazie. W części rosyjskiej ciągle się wysadzają, Gruzini chcą przyłączyć się do Unii Europejskiej i przegrali w 2008 roku wojnę z Rosją, a Ormianie sprzedają na bazarach. Mało, bo mało, ale zawsze coś. A co z Azerbejdżanem? Kiedy próbowałem kupić w jednej ze śląskich księgarni książkę Życie codzienne w Baku sprzedawca skierował się w stronę literatury motoryzacyjnej, myśląc, że mam na myśli bak paliwowy. Czy Azerbejdżan nie ma nam nic ciekawego do zaoferowania?

20 kwietnia w krakowskim klubie Lokator autorka wspomnianej pozycji Życie codzienne w Baku Dobrosława Wiktor-Mach na promocji książki przekonała przybyłych miłośników Wschodu, że kraj szaszłyków i ropy kryje niejedną tajemnicę. Rzeczywiście, jeśli zastanowić się nad Azerbejdżanem, to rodzi się mnóstwo pytań. Kto wymieni kaukaskie państwo muzułmańskie, gdzie nie słyszy się o atakach terrorystycznych? Kraj, w którym toczy się jedyna w świetle prawa międzynarodowego wojna w Europie – konflikt karabaski. I dlaczego Azerowie wydający na wojsko więcej pieniędzy, niż wynosi cały budżet Ormian, nadal nie mogą sobie z nim poradzić? Wreszcie, jak to możliwe, że poza granicami Azerbejdżanu żyje więcej Azerów niż w nim?

Gość spotkania, doktor socjologii, jest osobą w pełni kompetentną do odpowiedzi na te i inne pytania. Poznała Azerbejdżan od kuchni, także tej pełnej szaszłyków oraz kebabów. Dobrosława Wiktor-Mach długo mieszkała w Baku. Słuchała opowieści koleżanki, która nie mogła wracać z zabawy taksówką, bo kto to widział, aby dać się podwieźć obcemu mężczyźnie! Sama na każdym kroku była wypytywana o to, ile ma dzieci i dlaczego mąż pozwolił jej samej przyjechać do innego kraju. Doświadczała także azerskiej gościnności, przegadała noce o polityce, obchodziła z mieszkańcami święta…

Dobrosława Wiktor-Mach opisała swoje doświadczenia w zajmującej książce Życie codzienne w Baku. Publikacja na pograniczu reportażu i przewodnika metodycznie przedstawia różne aspekty życia współczesnych Azerów. Podzielona jest na części omawiające rys historyczny, ludność Baku, czas codzienny, czas świąteczny i problemy społeczne. Jest to wartościowa pozycja zarówno dla osób, które wybierają się do Azerbejdżanu, jak i dla tych, które po prostu chciałyby dowiedzieć się czegoś więcej o tym ciekawym zakątku świata.

Było to kolejne spotkanie organizowane przez „Nową Europę Wschodnią”. Staraliśmy się zwrócić uwagę na ciekawą lekturę, doprowadzić do żywej dyskusji i konsekwentnie oswajać Wschód.

Zbigniew Rokita

Powrót
Najnowsze

Niedoskonała pamięć

18.06.2018
Maxim Rust
Czytaj dalej

Nowe szaty faszyzmu

14.06.2018
Joanna Grodzka
Czytaj dalej

Iran od najciemniejszej strony

11.06.2018
Paulina Niechciał
Czytaj dalej

Nowa płyta Mickiewicza

07.06.2018
Dariusz Rott
Czytaj dalej

Literatura przybliża to, co odległe

04.06.2018
Ayfer Tunç
Czytaj dalej

Dyskusja: Polacy na Litwie: między Wilnem, Warszawą a Moskwą

02.06.2018
NEW
Czytaj dalej

copyrights © 2010-2017 by Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu