Ta strona używa ciasteczek, dowiedz się więcejOK
Życie codzienne w Baku
2011-04-23
Zbigniew Rokita
Współczuję Azerbejdżanowi. Każdy Polak wie chociaż co nie co o Kaukazie. W części rosyjskiej ciągle się wysadzają, Gruzini chcą przyłączyć się do Unii Europejskiej i przegrali w 2008 roku wojnę z Rosją, a Ormianie sprzedają na bazarach. Mało, bo mało, ale zawsze coś. A co z Azerbejdżanem? Kiedy próbowałem kupić w jednej ze śląskich księgarni książkę Życie codzienne w Baku sprzedawca skierował się w stronę literatury motoryzacyjnej, myśląc, że mam na myśli bak paliwowy. Czy Azerbejdżan nie ma nam nic ciekawego do zaoferowania?

20 kwietnia w krakowskim klubie Lokator autorka wspomnianej pozycji Życie codzienne w Baku Dobrosława Wiktor-Mach na promocji książki przekonała przybyłych miłośników Wschodu, że kraj szaszłyków i ropy kryje niejedną tajemnicę. Rzeczywiście, jeśli zastanowić się nad Azerbejdżanem, to rodzi się mnóstwo pytań. Kto wymieni kaukaskie państwo muzułmańskie, gdzie nie słyszy się o atakach terrorystycznych? Kraj, w którym toczy się jedyna w świetle prawa międzynarodowego wojna w Europie – konflikt karabaski. I dlaczego Azerowie wydający na wojsko więcej pieniędzy, niż wynosi cały budżet Ormian, nadal nie mogą sobie z nim poradzić? Wreszcie, jak to możliwe, że poza granicami Azerbejdżanu żyje więcej Azerów niż w nim?

Gość spotkania, doktor socjologii, jest osobą w pełni kompetentną do odpowiedzi na te i inne pytania. Poznała Azerbejdżan od kuchni, także tej pełnej szaszłyków oraz kebabów. Dobrosława Wiktor-Mach długo mieszkała w Baku. Słuchała opowieści koleżanki, która nie mogła wracać z zabawy taksówką, bo kto to widział, aby dać się podwieźć obcemu mężczyźnie! Sama na każdym kroku była wypytywana o to, ile ma dzieci i dlaczego mąż pozwolił jej samej przyjechać do innego kraju. Doświadczała także azerskiej gościnności, przegadała noce o polityce, obchodziła z mieszkańcami święta…

Dobrosława Wiktor-Mach opisała swoje doświadczenia w zajmującej książce Życie codzienne w Baku. Publikacja na pograniczu reportażu i przewodnika metodycznie przedstawia różne aspekty życia współczesnych Azerów. Podzielona jest na części omawiające rys historyczny, ludność Baku, czas codzienny, czas świąteczny i problemy społeczne. Jest to wartościowa pozycja zarówno dla osób, które wybierają się do Azerbejdżanu, jak i dla tych, które po prostu chciałyby dowiedzieć się czegoś więcej o tym ciekawym zakątku świata.

Było to kolejne spotkanie organizowane przez „Nową Europę Wschodnią”. Staraliśmy się zwrócić uwagę na ciekawą lekturę, doprowadzić do żywej dyskusji i konsekwentnie oswajać Wschód.

Zbigniew Rokita

Powrót
Najnowsze

Nikt nie chce być barbarzyńcą

19.09.2019
Kamil Całus
Czytaj dalej

Wrocław: Od Republiki Weimarskiej do II Wojny Światowej

19.09.2019
NEW
Czytaj dalej

Rola intelektualistów w Europie zanika

16.09.2019
Drago Jančar Nikodem Szczygłowski
Czytaj dalej

Lublin: Giedroyć, Osadczuk i stosunki polsko-ukraińskie

14.09.2019
NEW
Czytaj dalej

Pomóż ratować Zamek w Wojnowicach

10.09.2019
NEW
Czytaj dalej

Szaleństwo, głupota czy metoda

10.09.2019
Wojciech Wojtasiewicz
Czytaj dalej

copyrights © 2010-2017 by Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu