Ta strona używa ciasteczek, dowiedz się więcejOK
Wojciech Górecki nominowany do Nike
2011-05-14
pp
Książka Toast za przodków stałego współpracownika „Nowej Europy Wschodniej” Wojciecha Góreckiego została nominowana do Nagrody Literackiej Nike.

Wojciech Górecki o książce:
„Europa, Azja. Odkąd jeżdżę na Kaukaz, zadaję sobie pytanie, jaki to kontynent. Nie ma jednej odpowiedzi. Nawet geografowie nie są zgodni (choć większość uważa, że mimo wszystko Azja). Gdyby jednak brać pod uwagę kryterium kulturowe, granica przecinałaby region, ale nie prostą kreską, tylko zakosami, łukami, esami-floresami, zostawiając po obu stronach liczne enklawy należące do sąsiada. Na dodatek zmieniałaby co chwilę swój przebieg”.

O nagrodzie
„Nike jest nagrodą za najlepszą książkę roku. Przyznawana jest zawsze w pierwszą niedzielę października, w tym roku po raz 15. Zwycięzca wyłaniany jest w trzech etapach. Pierwszy to 20 nominacji, ogłaszanych w maju, w tym roku po raz pierwszy na Warszawskich Targach Książki. Drugi to wybór siedmiu finalistów na początku września. Decyzję o przyznaniu nagrody jury podejmuje w dniu jej wręczenia. Zwycięzca otrzymuje 100 tysięcy złotych i statuetkę Nike dłuta profesora Gustawa Zemły. Fundatorami Nike są »Gazeta Wyborcza« i Fundacja Agory”.

Recenzja książki Toast za przodków
„Prawie czterystustronicowa druga »kaukaska« książka Wojciecha Góreckiego przedstawia bogaty obraz trzech krajów pozostających w skomplikowanych i w znacznym stopniu wrogich stosunkach. Muzułmański Azerbejdżan toczył na początku lat dziewięćdziesiątych XX wieku wojnę o Górski Karabach z chrześcijańską Armenią. Także dwa chrześcijańskie narody Kaukazu Południowego – Gruzini i Ormianie – nie odnoszą się do siebie z sympatią”.

Wywiad z Wojciechem Góreckim
Toast za przodków jest uzupełnieniem Planety Kaukaz. Moja wcześniejsza książka opowiada o Kaukazie Północnym, więc aby dopełnić całości musiałem napisać także o Południowym. To jakby drugie płuco. Toast za przodków jest poszukiwaniem granicy między Europą a Azją. I reporterską próbą docieczenia, co znaczy azerbejdżańskość, gruzińskość, ormiańskość”.Powrót
Najnowsze

Nikt nie chce być barbarzyńcą

19.09.2019
Kamil Całus
Czytaj dalej

Wrocław: Od Republiki Weimarskiej do II Wojny Światowej

19.09.2019
NEW
Czytaj dalej

Rola intelektualistów w Europie zanika

16.09.2019
Drago Jančar Nikodem Szczygłowski
Czytaj dalej

Lublin: Giedroyć, Osadczuk i stosunki polsko-ukraińskie

14.09.2019
NEW
Czytaj dalej

Pomóż ratować Zamek w Wojnowicach

10.09.2019
NEW
Czytaj dalej

Szaleństwo, głupota czy metoda

10.09.2019
Wojciech Wojtasiewicz
Czytaj dalej

copyrights © 2010-2017 by Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu