Ta strona używa ciasteczek, dowiedz się więcejOK
Trzy Rewolucje – Portrety Ukrainy
2017-02-23
NEW

Politycy, którzy kształtowali najnowsze dzieje Ukrainy, czołowi eksperci od spraw ukraińskich i najlepsi akademicy spotkają się w Kolegium Europejskim w Natolinie podczas największego sympozjum na temat współczesnych rewolucji na Ukrainie. NEW objął wydarzenie patronatem.

Międzynarodowe sympozjum „Trzy Rewolucje – Portrety Ukrainy”, które odbędzie się w dniach 28 lutego–1 marca w Kolegium Europejskim w Natolinie, będzie bezprecedensowym politycznym, dyplomatycznym i naukowym wydarzeniem. Najlepsi światowi eksperci do spraw ukraińskich spotkają się na jedynym w swoim rodzaju wydarzeniu dotyczącym trzech rewolucji na Ukrainie: Rewolucji na Granicie, Pomarańczowej Rewolucji i Euromajdanu. Będzie to ostatni etap unikatowego projektu badawczego na temat współczesnych ukraińskich rewolucji – Trzy Rewolucje (3R).

Wśród kluczowych polityków, którzy podzielą się swoimi doświadczeniami podczas konferencji, Kolegium Europejskie w Natolinie ma zaszczyt gościć byłego Prezydenta Ukrainy, Wiktora Juszczenkę; byłego Prezydenta Polski, Aleksandra Kwaśniewskiego; byłego Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego, Pata Coxa oraz obecnego wicepremiera Ukrainy, Wiaczesława Kyryłenkę. Wybitne grono badaczy będzie reprezentowane między innymi przez profesora Jarosława Hrycaka, profesora Andrzeja Nowaka oraz Mykolę Riabczuka. Pełna lista uczestników znajduje się tutaj.

Misja Cox-Kwaśniewski, proces negocjowania umowy stowarzyszeniowej z UE, kulisy dyplomacji i politycznej oraz społecznej sytuacji w Ukrainie w latach 2011-2014 – to jedne z najistotniejszych spraw, które będą dyskutowane przez samych uczestników rewolucyjnych wydarzeń na Ukrainie i tych, którzy ukształtowali jej historię. Konferencja będzie dążyła do odkrycia nowych płaszczyzn oraz do znalezienia odpowiedzi na przełomowe pytania: Jak byli prezydenci negocjowali zakończenie Pomarańczowej Rewolucji w latach 2004-2005? Czy pojęcie rewolucji jest przestarzałe? Jakimi motywacjami kierowali się uczestnicy rewolucji? W jaki inny sposób mogły się te wydarzenia potoczyć?

Projekt Trzy Rewolucje (3R) jest interdyscyplinarnym projektem historycznym zainicjowanym oraz przeprowadzonym przez Katedrę Cywilizacji Europejskiej w Kolegium Europejskim w Natolinie we współpracy z wieloma wybitnymi partnerami naukowymi: Uniwersytet Harvarda, Uniwersytet Alberty, Uniwersytet Londyński, Akademia Kijowsko-Mohylańska, Polska Akademia Nauk, Uniwersytet Warszawski, Centrum Cercec EHSS w Paryżu.

Biorąc pod uwagę ogromne znaczenie wydarzeń rewolucyjnych we współczesnej historii Ukrainy, celem projektu badawczego 3R jest wielowymiarowa analiza trzech najważniejszych protestów, które miały miejsce na Ukrainie od 1990: Rewolucja na Granicie (1990), Pomarańczowa Rewolucja (2004-2005) oraz Euromajdan (2013-2014), jak również zachęcenie do dalszej debaty naukowej. Aby to osiągnąć, zespół projektu 3R przeprowadził w 2016 r. dziesiątki wywiadów z uczestnikami oraz liderami protestów na Ukrainie. Zebrane materiały w postaci historii mówionej zostaną udostępnione publicznie, jako unikatowe źródło dla studentów oraz badaczy współczesnej historii, społeczeństwa oraz polityki Ukrainy. Część tych materiałów zostanie również zaprezentowana podczas sympozjum.

O organizatorze: Kolegium Europejskie to najstarsza i najbardziej prestiżowa uczelnia oferująca podyplomowe studia europejskie. Dwujęzyczne studia w Natolinie, w Warszawie, to jeden z najbardziej wszechstronnych, interdyscyplinarnych, programów studiów europejskich na świecie. Obecnie, Kolegium Europejskie w Natolinie jest również innowacyjnym ośrodkiem badań nad rozwojem Unii Europejskiej oraz krajów z nią sąsiadujących.


Powrót
Najnowsze

Dokąd uda się Nieśmiertelny Pułk?

17.05.2018
Jewhen Mahda
Czytaj dalej

Z domu do domu?

15.05.2018
Damian Markowski
Czytaj dalej

Pisanie w ciężkich czasach…

14.05.2018
Oya Baydar
Czytaj dalej

Wokół książki „Czerniawski. Polak, który oszukał Hitlera”

14.05.2018
NEW
Czytaj dalej

Ballada o zwykłych żołnierzach

11.05.2018
Piotr Pogorzelski
Czytaj dalej

Rozgrywka więźniami

01.05.2018
Paweł Kost
Czytaj dalej

copyrights © 2010-2017 by Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu