NEW, patron medialny, zaprasza na dwa spotkania z Maciejem Jastrzębskim wokół jego najnowszej książki Rubinowe oczy Kremla. Tajemnice podziemnej Moskwy do Krakowa w najbliższą środę (26 kwietnia) na godzinę 11.30 oraz 18.00. W najbliższych dniach Jastrzębski zawita także do Białegostoku, Katowic, Wrocławia i Gdańska.
Krakowskie spotkania autorskie odbędą się:
O 11.30 w auli Instytutu Filologii Wschodniosłowiańskiej, Uniwersytet Jagielloński, ul. Reymonta 4.
O 18.00 w księgarnio-kawiarni De Revolutionibus, ul. Bracka 14.
Spotkania poprowadzi Zbigniew Rokita, redaktor „Nowej Europy Wschodniej”.
Każde miasto ma swoje legendy, a jak wiemy, w każdej legendzie kryje się ziarno prawdy. Im starsze i większe miasto, tym więcej legend. A Moskwa jest ogromna i tajemnicza. Ludzie powiadają, że jest przeklęta od XII wieku, gdy zamordowano ostatniego kapłana pogańskiego boga Jariły. Konając, rzucił on klątwę na tych, którzy w świętym miejscu chcieliby czcić innych bogów. Odtąd na Moskwę spadają różne nieszczęścia: zarazy, pożary i obce armie, a na kremlowskim tronie zasiadają okrutni władcy.
Może właśnie dlatego Rosjanie są tacy przesądni? Co roku wydają miliardy dolarów na usługi wróżek, jasnowidzów, okultystów i znachorów. Wierzą w międzynarodowe spiski, snują opowieści o duchach, skarbach i innych wymiarach. Od wieków moskiewscy magowie w podziemnych laboratoriach poszukują kamienia filozoficznego, a diggerzy eksplorują labirynt korytarzy z nadzieją na odnalezienie ksiąg króla Salomona, tajnej linii metra, podziemnych osiedli i gwiezdnych wrót.
W swojej najnowszej książce Maciej Jastrzębski, niezrównany gawędziarz i niestrudzony badacz rosyjskiej duszy, zabierze nas na wyprawę do podziemnej Moskwy, aby odnaleźć sekretną bibliotekę bizantyjskich cesarzy, a przy okazji dotknąć wielu tajemnic rosyjskiej stolicy — zarówno dawnych, jak i tych, które dotyczą jej najnowszej historii. Jest to opowieść o tym, co niejednoznaczne, nieoczywiste, nieprawdopodobne, a jednak ma ogromny wpływ na życie moskwian.
(Z opisu wydawcy)
Maciej Jastrzębski — włocławianin, który całe swoje zawodowe życie związał z Polskim Radiem. Dziennikarską przygodę rozpoczął od współpracy z radiową Trójką. Później był reporterem rozgłośni regionalnej w Bydgoszczy. Od wielu lat jest korespondentem zagranicznym Informacyjnej Agencji Radiowej Polskiego Radia. Pracował w Mińsku na Białorusi, a obecnie mieszka w Moskwie i przekazuje najważniejsze informacje dotyczące wydarzeń w Rosji.
„Jastrzębski pokazuje nam Moskwę inną, skrywającą zagadki, tajemnice, legendy i magię. Począwszy od zaginionej bizantyjskiej biblioteki Iwana Groźnego, po tunele łączące Kreml z lotniskiem Wnukowo. Autor dowodzi, że Moskwa ma co najmniej dwa oblicza: jawne i ukryte. Które jest bardziej prawdziwe? Po lekturze tej książki nie mam już wątpliwości”.
Janusz Leon Wiśniewski, luty 2017, Frankfurt nad Menem
„Kolejna niezwykła książka znanego reportera i wieloletniego korespondenta Polskiego Radia w Rosji opowiada o Moskwie, której nie znają nawet najlepiej zorientowani kremlinolodzy, a jednocześnie jak najbardziej rzeczywistej. Ja przeczytałam jednym tchem”.
Maria Przełomiec, publicystka, autorka i prowadząca program „Studio Wschód” w TVP Info
„Kiedy myślisz, że przeczytałeś już nadto, że już cię nic zaskoczyć nie może, bo o matuszce Rossiji wszyscy już wszystko napisali, to nagle dostajesz coś tak niezwykłego jak Rubinowe oczy Kremla. Maciej Jastrzębski znakomicie bawi się rozmaitymi konwencjami, badając pojemność formuły reportażu i serwując nam przy okazji znakomitą opowieść o tajemnicach Moskwy, a także – a może przede wszystkim – barwną literacko przypowieść o współczesnych lękach i fobiach Rosjan. Rubinowe oczy Kremla to kawał znakomitego dziennikarskiego śledztwa, prowadzonego pół żartem, pół serio… Z puentą serio…”
Piotr Brysacz, dziennikarz i autor książki Patrząc na Wschód (Białystok 2013), a także wiceprezes Fundacji Sąsiedzi
„Wielu, w tym i ja, zawsze czuło w Moskwie obecność czegoś metafizycznego i w jakimś sensie złowrogiego. Jastrzębski też czuje tę Obecność przez duże O. Ponurą, a zarazem przyciągającą mistykę. Jakiś czakram? Wrota do innego wymiaru? Kremlowskie gwiazdy jak rubinowe oczy smoka – widzą wszystko”.
Piotr Skwieciński, publicysta tygodnika „wSieci”
Patroni medialni:
„Nowa Europa Wschodnia”, „Poznaj Świat”, „Kontynenty”, Trójka Polskie Radio, Informacyjna Agencja Radiowa, TVP INFO,
Oficjalna strona książki
Pełna lista najbliższych spotkań autorskich:
22 kwietnia, Białystok, Targi Książki w Białymstoku, godz. 11.30
25 kwietnia Katowice, aula główna, Uniwersytet Śląski w Sosnowcu, godz. 11:30
26 kwietnia, Kraków, aula Instytutu Filologii Wschodniosłowiańskiej, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, ul. Reymonta 4, godz. 11:30
26 kwietnia, Kraków, De Revolutionibus Books&Cafe, księgarnio-kawiarnia, ul. Bracka 14, godz. 18.00
27 kwietnia, Wrocław, Empik Renoma, godz. 18:00
28 kwietnia, Gdańsk, Biblioteka Manhattan, godz. 18.00